Przegrzewający się macbook – co z tym zrobić?

Laptopy to urządzenia bardzo popularne, a korzysta z nich naprawdę sporo ludzi na całym świecie. Jednymi z bardziej popularnych urządzeń tego typu są produkty marki Apple, czyli MacBooki. Ta seria laptopów Apple znana jest od 2006 roku, kiedy to powstał pierwszy model.

Ich popularność zbudowana została głównie na niezawodności, sporej wydajności, ergonomii pracy, a także wyglądzie i estetyce wykonania. Wiele osób uważa MacBook na laptopy idealne, jednak jak wiadomo, żadne urządzenie elektroniczne takie nie jest. Nie inaczej jest w przypadku MacBooku.

Częstym problemem, z jakim muszą zmagać się ich użytkownicy, jest przegrzewanie się. To dość często spotykana sytuacja, więc jeśli jest się posiadaczem MacBooka, to warto wiedzieć, co zrobić w przypadku, gdy temperatury naszego laptopa są zdecydowanie powyżej ustalonych norm, a jego użytkowanie staje się niekomfortowe z powodu ogromnych ilości ciepła, jakie emituje.

Przegrzewanie się MacBooka – czy to poważny problem?

Każde urządzenie elektryczne podczas pracy generuje ciepło i jest to nieuniknione. Aby temu zapobiec w przypadku laptopów i nie tylko stosuje się radiatory oraz wentylatory, które skutecznie usuwają nadmiar ciepła z podzespołów, utrzymując ich temperaturę na odpowiednim poziomie. Dopóki temperatura podzespołów mieści się w granicach ustalonych przez producenta, nie trzeba się niczym martwić.

naprawa przegrzanego macbooka

Jednak w sytuacji, gdy wartości zbliżają się do granicy lub – co gorsza – ją przekraczają, należy odnaleźć przyczynę problemu i naprawić usterkę. Taki sam schemat działania powinno się stosować przy MacBooku, jeśli zauważymy, że staje się on nienaturalnie ciepły. Użytkowanie tak przegrzewającego się urządzenia nie tylko jest mniej komfortowe, ale może mieć także bardzo poważne skutki.

Podzespoły wystawione na zbyt wysoką temperaturę mogą ulec uszkodzeniu do tego stopnia, że jedynym wyjściem będzie ich wymiana na nowe. Z tego powodu nie warto czekać i najlepiej jak najszybciej oddać MacBooka do profesjonalnego serwisu, po to, aby usunąć przyczynę problemu przegrzewania się urządzenia.

Co można zrobić, gdy MacBook się przegrzewa?

W sytuacji, gdy zauważymy, że nasz MacBook jest wyjątkowo gorący, warto za pomocą specjalnego programu sprawić jakie temperatury widnieją na odczytach z czujników temperatury poszczególnych podzespołów.

Jeśli temperatura jest bardzo zbliżona do wartości maksymalnych lub przekracza bezpieczną granicę, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie MacBooka do profesjonalnego serwisu, który rozpozna przyczynę tego problemu i podejmie odpowiednie kroki w celu jej wyeliminowania. Warto także zastanowić się, czy na pewno użytkujemy sprzęt w odpowiedni sposób.

MacBooki posiadają otwory wentylacyjne od spodu obudowy lub na jej krawędzi w zależności od modelu. Jeśli korzystamy z urządzenia np. w łóżku, to istnieje spora szansa, że zatykamy te otwory, co może prowadzić do przegrzewania się podzespołów, ponieważ nie będą miały one zapewnionego odpowiedniego przepływu zimnego powietrza w obudowie.

Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku, gdy MacBook używany jest przy bardzo wysokiej temperaturze otoczenia lub na zewnątrz w mocno nasłonecznionych miejscach.

Przyczynami przegrzewania się MacBooka może być także nieaktualne oprogramowanie, problemy ze sterownikami, awaria systemu wentylacji lub jego mocne zabrudzenie (co ogranicza cyrkulację powietrza we wnętrzu obudowy) oraz różnego rodzaju inne usterki. W takich przypadkach zawsze należy korzystać z usług profesjonalnego serwisu, który z pewnością znajdzie najlepsze rozwiązanie tego problemu.

przegrzewający się macbook

Dlaczego warto skorzystać z pomocy serwisu Apple?

W przypadku gdy nasz MacBook się przegrzewa i musimy oddać go do naprawy specjalistom, warto zawsze wybierać profesjonalne serwisy Apple we Wrocławiu, ponieważ tylko w tych miejscach mamy pewność, że osoby tam pracujące znają się doskonale na urządzeniach tej marki i wiedzą, jakie kroki należy podjąć, aby usunąć problem zbyt wysokich temperatur.

Serwisy tego typu wykonują zarówno naprawy gwarancyjne jak i pogwarancyjne, dlatego pomoc otrzymają zarówno osoby posiadające nowsze jak i starsze modele MacBooków. W taki sposób nasz sprzęt zostanie szybko i sprawie przywrócony do pełnej sprawności, co pozwoli nam na ponowne korzystanie z niego.