Przed wyjazdem na wakacje sprawdzajmy kursy walut!

Chociaż rok dopiero się zaczął, to wiele osób już teraz sprawdza, gdzie pojechać na wakacje w 2020 roku. Marzymy o ciepłych krajach zwłaszcza teraz, kiedy temperatura na dworze spada poniżej zera. Międzynarodowe wyjazdy to doskonała okazja do odpoczynku. Wiąże się jednak z koniecznością wymiany waluty. Gdzie i kiedy wymienić pieniądze na wakacje?

Kursy walut – ciągłe zmiany

Czy wiesz, że zmiany w kursie walut takich jak euro, złoty, funt, dolar, ale też korona czy forint mogą się zmienić nawet w sekundę?


„Zmiana kursu walut zależy bowiem od wielu niezależnych czynników, takich jak
aktualna polityka na świecie, stopa bezrobocia, tempo wzrostu cen towarów i usług, stan gospodarki danego kraju, a także okresy w roku”.

Kiedy kupować waluty?

Wyjazd na wakacje nierozerwalnie wiąże się z kosztami poniesionymi za samą wycieczkę. Nie ulega jednak wątpliwości, że kolejnym wydatkiem jest wymiana pieniędzy. Kantory, w których można wymienić pieniądze, umożliwiają zabranie ze sobą odpowiedniej waluty, za którą będzie można kupić m.in. pamiątki. Wiele osób wymienia pieniądze na długo przed wyjazdem. To jednak błąd. Dlaczego?

Zapamiętaj! Większa wartość waluty w kraju macierzystym wiąże się z niższymi cenami w kraju docelowym. Podniesienie stopy procentowej umacnia walutę i podnosi jej wartość, dlatego to idealny moment na wymianę waluty dla osób, które planują wakacje lub wyjazd za granicę.

Rynek walutowy stale zaskakuje, a kursy wahają się z dnia na dzień. Wymiana pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem przepłacenia, a szansa na doskonałą okazję wymaga nie lada szczęścia i umiejętności przewidywania i obeznania w świecie polityki i gospodarki międzynarodowej.

Sprawdzaj różnice w kursach

Ustalenie kursu walutowego jest trudne. Opiera się na złożonym mechanizmie, którym jest analiza popytu i podaży waluty w danym miejscu i czasie. Aktualizacje są dokonywane przez największe światowe instytucje bankowe, które są rozlokowane w Ameryce Północnej i Azji. Na kursy walut w Polsce duży wpływ na też Narodowy Bank Polski, na którym spoczywa obowiązek zbierania i analizowania informacji i danych z całego świata.

Ustalenie tzw. kursu średniego jest podstawą do proponowania cen przez kantory w całym kraju. Co ciekawe, kantory do wymiany walut mogą ustalać ceny indywidualnie – sprawdź kantor autostrada.

Ponadto w takich miastach jak Wrocław, Jawor, Legnica, Zgorzelec, a nawet Osłej, można znaleźć kantor z możliwością negocjowania ceny, co jest niezwykle atrakcyjną ofertą, zwłaszcza w przypadku obrotu dużymi sumami.

Zastanawiasz się, kiedy wymienić walutę na wakacje lub krótszy wyjazd? Sztaby analityków na całym świecie próbują przewidzieć kursy walut. Często jednak z marnym skutkiem, ponieważ wszystko jest tylko domysłami, a sprawdzalność prognoz jest różna.

Wiele osób uważa, że wymiana waluty na długo przed wyjazdem się opłaca. Takie osoby wyglądają najlepszej okazji, a w efekcie tracą czas. Różnica w najczęstszej parze walutowej dla Polaków, czyli w kursie euro do złotego, pozostaje stosunkowo niewielka. Przed wyjazdem na wakacje zawsze trzeba sprawdzić kursy walut, ale nie należy “czekać” na lepszą okazję, bo taka może nigdy nie przyjść.