Programy komputerowe dla dzieci – nowa możliwość terapii

Programy komputerowe dla dzieci – nowa możliwość terapii

Seplenienie, jąkanie, błędna wymowa – to tylko niektóre z problemów z jakimi muszą mierzyć się dzieci. By im zaradzić, rodzice często korzystają z fachowej pomocy logopedy. W dzisiejszej dobie, to jednak nie jedyna słuszna droga. Z racji tego, że większość dzieci sprawnie obsługuje wszelkie urządzenia elektroniczne, z łatwością odnajduje się w sieci i wirtualnym świecie – terapia logopedyczna postanowiła zrobić z tego użytek. 

Nowoczesna technologia, a więc specjalne programy logopedyczne dostępne w sklepach takich jak liger.net.pl, to połączenie zabawy i wspomagania rozwoju dziecka. Komputer, jako narzędzie terapeutyczne może być zresztą używany w tym celu czysto profilaktycznie. Dzieci, które nie mają wyraźnych problemów z wymową, mogą bowiem dzięki niemu szlifować podstawy czytania i pisania. 

Na jaki program logopedyczny się zdecydować?

Tego typu oprogramowania dzielą się na te dedykowane dzieciom posiadającym wady wymowy i te, dedykowane tym, które mierzą się z całkowitym brakiem rozwoju mowy. Zazwyczaj wyposażone są one w różnego rodzaju gry i atrakcje obrazkowe oraz dźwiękowe. Tak czy inaczej, wszystkie z nich stworzone są w taki sposób, by oprócz nauki zapewnić również zabawę. Dzięki nim dziecko będzie mogło rozwijać wyobraźnię, spędzić miło czas, ale i szlifować potrzebne mu umiejętności. 

Dla przykładu, na wspomnianej powyżej stronie liger.net.pl zamówić można między innymi program do treningu słuchu. Przeznaczony jest on do ćwiczeń słuchu fonematycznego dla dzieci od piątego do dwunastego roku życia. Dzięki niemu najmłodsi uczą się rozróżniania głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych o tym samym miejscu artykulacji. Sam program jest bardzo łatwy w obsłudze, a polecenia zrozumiałe i proste dla dziecka. Ćwiczyć na nim mogą najmłodsi, którzy nie wykazują się rażącymi wadami wymowy.

Innym rodzajem oprogramowania logopedycznego jest to, które szlifuje z dzieckiem opanowanie jąkania czy seplenienia.  Z tego powodu jest to program ze specjalnym przeznaczeniem. Wyróżniają go zrozumiałe polecenia dźwiękowe, łatwa i intuicyjna nawigacja po programie, przystępne ćwiczenia do samodzielnego wykonywania, a także możliwość wielokrotnego powracania do tego samego zadania. Co więcej, tego typu oprogramowanie daje również możliwość zapamiętywania postępów w nauce. Dzięki tej funkcji możemy więc kontrolować przebieg całej terapii i wyciągać pewne wnioski – wszystko w trosce o dziecko.

pomoce logopedyczne

Programy logopedyczne ze specjalnym przeznaczeniem

Istnieją również programy przeznaczone dla dzieci chorych, między innymi upośledzonych umysłowo lub zmagających się z autyzmem. Wyposażone są one w prostszą grafikę, a instrukcja zadań jest bardziej przystępna. Bywa, że niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane wręcz intuicyjnie. Tak czy inaczej – wszelkie gry i zabawy skupiają się przede wszystkim na odsłuchiwaniu pewnych dźwięków i próbach ich powtarzania. Wszystko po to, by ułatwić chorym dzieciom ćwiczenia. Oczywistym jest bowiem fakt, że praca z nimi jest bardziej skomplikowana, a na efekty trzeba czekać nieco dłużej. Niekiedy terapia trwać może nawet kilkanaście lat. 

Jeśli zatem zaobserwujemy u naszej pociechy problemy z mową, najpierw skonsultujmy sprawę ze specjalistą. Kiedy okaże się, że problem rzeczywiście ma miejsce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby standardową terapią poszerzyć o specjalnie oprogramowanie, które zainstalować możemy na własnym komputerze. Nauka w domowych warunkach zawsze będzie bardziej komfortowa, szczególnie jeśli połączy się ją z zabawą i potraktuje, jako atrakcję dnia codziennego