Pracownia projektowa – z kim zbudujesz swój dom?

Decyzja o wybudowaniu wymarzonego domu wiąże się z wyborem odpowiedniej pracowni projektowej, która będzie odpowiedzialna za zrealizowanie naszych oczekiwań i wyobrażeń. Niezwykle ważne jest, by projekt nie tylko spełniał nasze marzenia, ale również był zgodny z wymogami architektonicznymi i planistycznymi. Szeroki rynek tego rodzaju usług nie ułatwia decyzji, dlatego tak ważne jest, by było to rzetelne i fachowe biuro projektowe.

Jakie biura projektowe są najpopularniejsze?

Najpopularniejsze są biura projektowe, które oferują kompleksową obsługę. Wykonują nie tylko projekt i pozyskują pozwolenia na budowę, ale również je nadzorują, analizują również działkę pod budowę domu. W trakcie pierwszej rozmowy z klientem architekt pozyskuje informacje na temat oczekiwań inwestora, ustala dokładnie zakres działań i terminy, co pozwala uniknąć wielu nieporozumień w późniejszym okresie już w trakcie projektowania. Istotną kwestią jest doświadczenie biura projektowego oraz realizacje przygotowanych przez firmę architektoniczną projektów, co stanowi duży atut przy wyborze profesjonalnego biura projektowego.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze firmy projektowej?

Wybierając odpowiednią firmę projektową należy skupić się na kluczowych kwestiach związanych z:

 • znajomością przez jej pracowników biura prawa budowlanego i warunków zabudowy, obowiązujących na danym terenie;
 • doświadczeniem i kompetencjami architektów w zakresie realizacji projektów indywidualnych i typowych;
 • dobrą komunikacją z inwestorem na wszystkich etapach realizacji inwestycji;
 • rzetelnością i terminowością świadczonych usług;
 • ceną projektu.

Znajomość przez pracowników firmy projektowej prawa budowlanego

Wiedza pracowników firmy architektonicznej w zakresie prawa budowlanego i lokalnych warunków zabudowy jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala uniknąć problemów w trakcie realizacji projektu i ewentualnych dodatkowych kosztów, wynikających z niewypełnienia warunków zabudowy, obowiązujących na danym terenie, bądź innych wymagań, jakie stawia się przed inwestorem, czy biurem projektowym.

Profesjonalny architekt powinien doskonale znać specyfikę architektoniczną obszaru, na którym planowana jest inwestycja, a przede wszystkim ukształtowanie terenu, klimat oraz regionalną tradycję związaną z zabudową, dlatego dostosowuje projekt do lokalnych warunków i typowego na tym obszarze budownictwa.

Doświadczenie i kompetencje architektów w zakresie realizacji projektów indywidualnych i typowych

Niezwykle ważne jest doświadczenie firmy architektonicznej, wynikające z ilości zrealizowanych projektów zarówno indywidualnych jak i typowych. Pracownicy biura zapewniają klientowi fachową obsługę bez względu na to, czy jest nim inwestor prywatny, czy firma planująca rozwój, urząd, gmina, jednostka administracyjna oraz firma wykonawcza, mające w swoich planach inwestycje związane z:

 • budową budynków jednorodzinnych, szeregowych, bliźniaczych,
 • budową budynków wielorodzinnych,
 • budową budynków wielofunkcyjnych,
 • modernizacją istniejących obiektów,
 • termomodernizacją budynków,
 • budową budynków użyteczności publicznej.

Dodatkowym atutem biura projektowego jest zakres oferty, która może obejmować wykonanie pełnobranżowych projektów: budowlanych, wykonawczych, aranżacji wnętrz, małej architektury, pozyskanie certyfikatów energetycznych przy współpracy z uprawnionymi audytorami Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz wykonanie fotorealistycznych wizualizacji zaprojektowanego obiektu.

Przygotowując projekt architekci korzystają ze swojego długoletniego doświadczenia i wiedzy oraz z najnowocześniejszych technologii dostępnych na rynku budowlanym i służą w tym zakresie głosem doradczym, biorąc pod uwagę również koszty inwestycji. Oferta profesjonalnego biura projektowego obejmuje także sporządzenie projektu konstrukcyjnego, instalacyjnego dla zapewnienia inwestorowi usługi na najwyższym poziomie z dbałością o każdy detal.

Dobra komunikacja z inwestorem

Od dobrej komunikacji architekta z inwestorem zależy, czy projekt będzie spełniał oczekiwania klienta. Już w trakcie pierwszej rozmowy można ocenić umiejętność słuchania uwag inwestora oraz skłonność do brania pod uwagę jego sugestii i pomysłów. Istotną sprawą jest także to, czy komunikat architekta jest zrozumiały dla odbiorcy. Warto zwrócić uwagę na stylistykę projektów i ocenić ją pod względem naszych gustów. Doradztwo specjalisty powinno dotyczyć nie tylko kwestii związanych z projektem, ale również formalno – prawnych, które mogą stanowić niezwykle uciążliwą barierę dla inwestora. Od dobrej współpracy między architektem a klientem zależy zadowolenie zarówno jednej, jak i drugiej strony.

Rzetelność i terminowość świadczonych usług

Rzetelność i terminowość jest niezwykle ważnymi cechami pracowników biura architektonicznego, ponieważ od tego zależy czas skompletowania pełnej dokumentacji i przystąpienie do fazy realizacji projektu. W przypadku projektu typowego jest on znacznie krótszy, ale indywidualne rozwiązania potrzebują zdecydowanie więcej czasu.

Cena projektu

Poszukiwanie biura, które oferuje projekty w najniższej cenie nie jest dobrym rozwiązaniem. Najważniejszym kryterium, które powinno decydować o wyborze firmy architektonicznej jest fachowość, doświadczenie pracowników i rzetelność w wykonywaniu wszystkich czynności związanych z projektem, dlatego nie cena powinna decydować o wyborze. Warto zainwestować w dobry projekt.

Polecamy: Sprawdź ofertę biura projektowego AJR Studio z Wrocławia.