Poradnia Bariatryczna, czyli gdzie się zgłosić będąc otyłym?

Na otyłość cierpi coraz więcej ludzi, jest ona uważana za jedną z bardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Badania mówią, że już 20% ludzi boryka się z otyłością, a odsetek wciąż rośnie. Do powstania otyłości przyczyniają się różne czynniki, a za główne uważa się nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak ruchu oraz czynniki genetyczne. Otyłość prowadzi do wielu niebezpiecznych schorzeń, dodatkowo chorzy niejednokrotnie zmagają się z odrzuceniem społecznym, które może skutkować depresją.

 

Klasyfikacja otyłości

Otyłość, czyli zwiększona masa ciała dużo wyższa od wartości prawidłowej. Choroba opiera się na nadmiernym rozwoju tkanki tłuszczowej. W ostatnich latach mówi się o epidemii otyłości, w szczególności choroba opanowuje Amerykę Północną i Zachodnią Europę. W krajach wysokorozwiniętych powstała niezdrowa tendencja, ludzie dostarczają o wiele więcej wartości odżywczych, niż tego naprawdę potrzebuje ich organizm.

Coraz mniej się ruszamy, nie mamy czasu jeść regularnie, kupujemy dużo przetworzonego jedzenia, pochłaniamy ogromne ilości węglowodanów, tłuszczów i cukrów, takie nawyki prowadzą najpierw do nadwagi, a kolejno potem do otyłości.

W celu ocenienia masy ciała wylicza się BMI, czyli Body Mass Index. Wynik uzyskuje się po podzieleniu masy ciała przez wzrost w metrach do kwadratu. Poszerzona klasyfikacja wskaźnika masy ciała wyróżnia trzy stopnie otyłości:

  • 30,0–34,99 – I stopień otyłości
  • 35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
  • ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Otyłości często towarzyszą dodatkowe schorzenia, takie jak: takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów.

 

Leczenie otyłości

W trosce o zdrowie i życie, otyłość należy leczycć. Wbrew pozorom to nie jest chorobowa nieestetycznego wyglądu, lecz poważne obciążenie organizmu. Nie zawsze osoba otyła zdaje sobie sprawę, że może, a nawet powinna się zgłosić do odpowiedniego lekarza.

Bariatria zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości. Jest to najskuteczniejszy sposób pozbycia się otyłości wskazany dla osób, którym nie pomogło leczenie za pomocą diety, farmakologii i ćwiczeń fizycznych.

Chirurgia bariatryczna zajmuje się leczeniem otyłości III stopnia oraz otyłości II stopnia, jeśli towarzyszą jej niebezpieczne schorzenia. Międzynarodowa Organizacja Chirurgicznego Leczenia Otyłości (IFSO) zaleca trzy rodzaje operacji:

  • Operacje restrykcyjne, które zmniejszają pojemność żołądka, np. Rękawowa resekcja żołądka – sleeve gastrectomy, regulowana opaska żołądkowa, pionowa plastyka żołądka;
  • Operacje prowadzące do redukcji stopnia wchłaniania już spożytego przez pacjenta pokarmu, czy zaburzające wchłanianie, np. Wycięcie centralnej i obwodowej części żołądka;
  • Operacje łączące metody leczenia otyłości: pomost pomijający żołądki za sprawą innowacyjnego rozwiązania Roux-en-Y.

Operacje bariatryczne powodują dużo większy spadek masy ciała niż leczenie zachowawcze. Dużo ludzi cierpiących na otyłość decyduje się chirurgię bariatryczną, gdyż przynosi ona widoczne efekty.

Powinno się pamiętać, że są to metody inwazyjne, zawsze są obciążone objawami ubocznymi. Operacja jest zawsze ryzykiem! Aktualnie w większości klinik operacje wykonuje się laparoskopowo, wówczas jest to mniej inwazyjny zabieg, co zdecydowanie przyśpiesza rehabilitacje. Po operacji konieczny jest nadzór medyczny nad pacjentem.

Możliwym jest stracić do 50% masy ciała, dlatego po całkowitym zakończeniu leczenia pacjenci zazwyczaj korzystają z pomocy chirurgii plastycznej, w celu usunięcia nadmiaru skóry.

Ingerencja chirurgiczna jest zawsze poważną sprawą, dlatego warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji, wskazane jest również skonsultowanie się z psychologiem, psychiatrą, bariatrą i dietetykiem. Nieoceniona jest równie szczera rozmowa z rodziną. Zabieg niesie ze sobą wiele konsekwencji, a więc warto racjonalnie przeanalizować wszystkie zalety i wady chirurgii bariatrycznej.

Polecamy specjalistyczną konsultację ze specjalistami w klinice KCM: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm

Etykiety: