Pomoce logopedyczne – z czego powinni korzystać rodzice w domu

Dokładna obserwacja i wspieranie prawidłowego rozwoju aparatu mowy dziecka przez rodziców jest niezwykle istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę nie tylko w przypadku bardzo zauważalnych wad wymowy. Coraz częściej do logopedów trafiają bowiem dzieci, których problemy z mową są ewidentnie przyczyną przeoczonych problemów ze zgryzem, ruchami języka czy rozwojem podniebienia, których dało się uniknąć dzięki regularnej pracy od momentu pierwszych wydanych przez malucha dźwięków. Z tego też powodu logopedzi gorąco zachęcają rodziców dzieci małych, i większych, w pełni sprawnych i tych wykazujących różnorodne problemy rozwojowe, do korzystania z pomocy logopedycznych dostępnych dziś na rynku. Nawet niepozorna gra może ułatwić dziecku rozwój mowy i wesprzeć pracę wykonywaną w gabinecie logopedycznym. Z jakich pomocy powinni korzystać rodzice w domu, podczas zabawy z pociechą?

Gry logopedyczne

Nauka prawidłowej wymowy to jeden z podstawowych etapów rozwoju dziecka, dziejący się na przestrzeni kilku lat. Z tego też powodu materiały wykorzystywane do jej ćwiczenia będą różniły się w zależności od wieku i poziomu rozwoju intelektualnego dziecka. Niezależnie od tej kwestii wiadomo jednak, że najłatwiejszą metodą pracy z dzieckiem jest nauka poprzez zabawę. Zachęcenie go do pracy poprzez grę, którą z chęcią podjęłoby nie wiedząc, że jest ona nauką przynosi realne efekty zarówno w warunkach domowych, jak i szkolnych czy w gabinecie logopedy. Spośród jakich gier logopedycznych można wybierać?

gry logopedyczne

Najprostszym przykładem dobrej gry logopedycznej jest gra pamięciowa Abecadło, zachęcająca dziecko do nauki alfabetu, łącząca dźwięk z jego pisemnym odpowiednikiem i ćwicząca zdolności pamięciowe malucha. To doskonała opcja do zabawy samodzielnej, ale i w towarzystwie rodzica. Podczas gry warto zachęcać dziecko do faktycznego wymawiania głosek i trenowania tych, które sprawiają mu największy problem. Często naprawa jednego problemu wspomaga pracę nad innymi, trudniejszymi kwestiami wymowy.

Głoski szumiące i ciszące, tak charakterystyczne dla języka polskiego, są najczęściej tymi, które sprawiają maluchom największy problem. Gra logopedyczna „Szumi i szeleści – wąż logopedyczny” jest świetnym sposobem na ich ćwiczenie, angażując nie tylko sam aparat mowy, ale też percepcję słuchową dziecka.

Kolejną ciekawą grą rozwijającą maksymalnie umiejętności logopedyczne dziecka jest zestaw „Chrząszcz Szczepan i Pszczółki Tuptusie”, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stosowanie takich gier w domu to doskonała zabawa nie tylko dla dziecka, ale i samego rodzica – trudne słowa i głoski potrafią rozbawić, a próba ich prawidłowego wymówienia naprawdę pochłania. Dziecko rozwija dodatkowo swój słownik i poszerza percepcję słuchową, niezwykle istotną podczas pracy nad wymową.

Książeczki i ćwiczenia

Choć te często utożsamia się wyłącznie ze środowiskiem gabinetu, nie ma większych przeszkód do stosowania książeczek logopedycznych także w domowym zaciszu! Dziecko, które osłuchuje się na co dzień ze słowem mówionym i poprawną wymową poszczególnych wyrazów ma okazję naśladować dźwięki poza godzinami spędzonymi w gabinecie logopedy. Seria, którą poleca się szczególnie rodzicom chcącym rozpocząć pracę logopedyczną ze swoim dzieckiem jest seria logopedyczna „Kocham czytać”. Jej zawartość zachęca dziecko nie tylko do samodzielnego czytania i zgłębiania języka, ale też pozwala poszerzać jego słownik i stanowi dobre uzupełnienie szkolnego programu edukacyjnego.

zabawy logopedyczne

Równie dobrym przykładem na połączenie zabawy z nauką i czytaniem są wierszyki z serii „Gdzie jesteś, języczku?”, pozwalające dziecku na oswojenie się z różnorodnymi dźwiękami mowy polskiej, poprawę sprawności narządów artykulacyjnych, doskonalenie słuchu fonemowego, czy kształtowanie prawidłowego oddechu podczas mowy. Wierszyki są oczywiście zabawną i ciekawą formą ćwiczenia języka, nie kojarzącą się w żaden sposób z faktyczną nauką i treningiem. Im większa różnorodność i neutralność materiałów stosowanych w profilaktyce, tym lepiej dla dziecka. Rodzic musi bowiem starać się uniknąć sytuacji, w której dziecko odczuwa, że jest przymuszane do ćwiczeń poprawiających mowę. Im bardziej bezwiedna jego praca, tym lepsze i trwalsze efekty przynosi.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o wszelkiego rodzaju pacynkach, szczególnie istotnych w pracy z najmłodszymi. Dzieci, które nie koniecznie czytają i potrafią powtarzać słowa mogą w dalszym ciągu ćwiczyć swoje głoski właśnie dzięki pacynkowemu przyjacielowi, który będzie z nim rozmawiał i zachęcał je do gaworzenia. Wszystkie pozycje znajdziesz w specjalistycznym sklepie liger.net.pl, który w swoim asortymencie posiada sprawdzone pomoce logopedyczne, które sprawdzane były poprzez codzienną pracę z dziećmi.