Pomoc informatyczna dla firm – na czym polega?

Sprawnie działająca firma nie istnieje dziś bez odpowiedniego zaplecza informatycznego. System kasowy, stanowiska pracy, serwery przechowujące wrażliwe dane firmy – właściwie wszędzie korzysta się dziś z jakiejś formy sprzętu komputerowego, o który należy oczywiście odpowiednio dbać. Podobnie jak w przypadku ludzkiego zdrowia – komputery lubią profilaktykę. Tę z kolei najlepiej zlecić firmom zewnętrznym, a więc posilić się o outsourcing IT. Na czym polega pomoc informatyczna dla firm i co właściwie powinno znaleźć się na liście usług outsourcingu IT?

Outsourcing IT, czyli pomoc z zewnątrz

Usługi polegające na uzyskiwaniu ciągłej pomocy informatycznej od firm zewnętrznych zwane są dziś powszechnie outsourcingiem IT. Firma zatrudniona do pomocy przy konserwacji i pielęgnacji zasobów informatycznych danego przedsiębiorstwa czy organizacji jest odpowiedzialna przede wszystkim za administrację sieci i serwerów, codzienne wsparcie pracowników w ramach helpdesku, a także pomaga planować przyszłe inwestycje w ramach sieci IT firmy.

To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich spółek nie będących bezpośrednio związanymi z branżą IT, jako że outsourcing pozwala zrezygnować z zatrudniania osobnej grupy osób zajmujących się wyłącznie obsługą sieci komputerowej. Rozwiązanie takie jest dziś niesamowicie popularne w właściwie każdej branży. Czym jednak zajmują się firmy oferujące pomoc informatyczną?

Na czym polega pomoc informatyczna?

Postronnym użytkownikom komputerów mogłoby się wydawać, że dopóki nic nie ulegnie awarii, outsourcing sił IT jest właściwie zbędny. Jak już jednak zostało wspomniane, komputery lubią profilaktykę. Głównym zadaniem zatrudnianej przez firmy pomocy informatycznej jest więc przede wszystkim sprawowanie opieki nad infrastrukturą komputerową danej firmy i reagowanie zanim niewielkie problemy urosną do skali problemów zaburzających rytm pracy spółki. Profilaktyka to oczywiście również najlepszy sposób na zabezpieczanie wrażliwych danych i stałą kontrolę nad tym co się z nimi dzieje.

usługi IT dla firm Warszawa

Pomoc informatyczna to jednak oczywiście nie tylko stały monitoring stanu sieci komputerowej, ale i wsparcie dla ludzi mających na co dzień styczność ze wspomnianą siecią. Właściwie każdy pracownik ma dziś do czynienia z którymś elementem sieci komputerowej swojej firmy i on również może mieć problemy wymagające reakcji. Oferowana przez wiele firm pomoc w postaci portalu helpdesk pozwala na szybkie reagowanie w sytuacjach możliwych do zdalnego rozwiązania, jednak może służyć także jako miejsce do poszukiwania wskazówek w chwilach zwątpienia w działanie danego sprzętu.

Finalnie pomoc informatyczna to również wszelkie usługi specjalistyczne związane z bezpieczeństwem informatycznym, przygotowywaniem procedur, kontrolą legalności oprogramowania czy też odzyskiwaniem utraconych danych. Sprawy te nie są oczywiście zadaniem wymagającym pracy w pełnym wymiarze godzin, jednak w każdej chwili mogą zaistnieć sytuacje, w których pomoc specjalisty będzie niezbędna.

Dlaczego warto zainwestować w ciągłą pomoc informatyczną

Zatrudnianie własnej ekipy zajmującej się kontrolą, pielęgnacją i reagowaniem na problemy informatyczne jest dość kosztowne, a ze względu na charakter sieci informatycznych, zwykle nieopłacalne. Nie posiadanie specjalistycznej kontroli nad siecią przez cały czas to jednak również ryzykowny krok, który może kosztować krocie w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu. Dlatego też wiele firm decyduje się właśnie na outsourcing IT od firmy Aitik, która oferuje usługi informatyczne we Wrocławiu i jest rozwiązaniem dla osób poszukujących pomocy u firm zewnętrznych, które są w stanie reagować w miarę potrzeby, ale też nie pracują wyłącznie dla jednej firmy i mogą dzięki temu zmniejszyć koszty obsługi w stosunku do zatrudnionych wewnątrz jednej firmy zespołów.