Podpory stropowe – jakie wybrać?

Podpory stropowe są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych podczas budowy zarówno mniejszych jak i większych obiektów budowlanych. Wykorzystanie odpowiedniej jakości podpór dla stropów zapewnia ich bezpieczne utrzymanie przez cały okres schnięcia, który może wynosić nawet do 42 dni. Warto wiedzieć, że podpory stropowe są elementem, bez którego wzniesienie budynku byłoby niewykonalne. Aby jednak zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz gwarancję poprawności wykonania betonowej powierzchni należy wybierać tylko te podpory, które wykonane są z najwyższej jakości materiałów.

Podpory stropowe – funkcje i rodzaje

Szalunki podstropowe to przede wszystkim elementy do deskowania wykopów, ścienne szalunki oraz podpory stropowe. Ostatni z elementów jest używany głównie do podtrzymywania całej powierzchni wykonywanych stropów. Ten tymczasowy element konstrukcyjny umożliwia pokrycie całego stropu cementem oraz jego właściwe uformowanie, a także wyschnięcie przez odpowiedni czas zalecany przez producenta betonu. Istotną rolę odgrywają także stoliki szalunkowe oraz ewentualne dźwigary, które są niezbędne podczas wykonywania wszelkich robót budowlanych związanych z wykonywaniem stropów.

podpory stropowe a wynajem szalunków

Podpory budowlane wykorzystane do budowy stropów wykonywane są najczęściej ze stali malowanej proszkowo lub ocynkowanej. Posiadają one możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu można wykorzystywać je nawet w najbardziej nietypowych miejscach. Obecnie w sprzedaży lub w ofercie wynajmu podpór znajdują się takie o zakresie długości od 160 do nawet 360 cm. Dzięki temu można stosować je do utrzymywania stropów zarówno w niskich budynkach jak i podczas budowy wysokich biurowców.

Wybierając podpory szalunkowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał ich wykonania oraz sposób montażu i demontażu. Najlepsze elementy dostępne na rynku charakteryzują się wysoką trwałością, a możliwości ich użycia są niezliczone. Wśród producentów podpór warto wspomnieć o elementach wywodzących się od producentów takich jak Altrad, Peri, Olan lub Pionart. Są to pionierzy wśród producentów podpór, które charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. 

Wynajem szalunków – czy warto skorzystać z tych usług? 

Obecnie wielu przedsiębiorców, którzy stawiają obiekty budowlane decyduje się na wypożyczenie szalunków potrzebnych do budowy stropów. Do elementów, które są wypożyczane zalicza się nie tylko deski, ale także podpory stropowe umożliwiające wylewanie betonu i formowanie go nawet na dużych powierzchniach przez długi czas. Dobrym rozwiązaniem jest wybór firm oferujących wynajem długoterminowy wraz z ewentualnym ubezpieczeniem od uszkodzeń. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów związanych z pokryciem zniszczeń desek szalunkowych przez wylewkę betonową.

szalunki stropowe wynajem

Największą zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu oraz pieniędzy, które musiałyby zostać przeznaczone na zakup szalunków oraz podpór na własny użytek. Warto także wspomnieć, że firmy wynajmujące tego typu elementy konstrukcyjne dostarczają je bezpośrednio na teren budowy, a po zakończonych pracach dają możliwość ich odpłatnego odbioru. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą martwić się o odbiór wynajmowanych elementów oraz transport do siedziby firmy. Należy jednak pamiętać, aby każdorazowo zwrócić uwagę na stan techniczny wynajmowanych szalunków i podpór, a także materiał ich wykonania. Są to jedne z najważniejszych elementów, które odpowiadają za prawidłowe wykonanie konstrukcji obiektu budowlanego, dlatego ich stan odgrywa kluczową rolę.

Zarówno montaż jak i ściągnięcie szalunków wymaga odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia, dlatego firmy oferujące wynajem powinny posiadać w zanadrzu takie rozwiązania, które będą ułatwiać wykonywanie wszelkich prac z tym związanych.