Po czym poznać dobrą szkołę językową?

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Z nieustannie postępującą globalizacją i coraz łatwiejszym dostępem do podróży po całym świecie, znajomość co najmniej jednego języka obcego to atut, w który warto zainwestować. Wiele osób wpisuje sobie więc naukę nowego języka jako jedno z postanowień noworocznych, a następnie zabiera się za poszukiwanie dobrej szkoły językowej. Jak ją jednak znaleźć? Po czym poznać dobrą szkołę językową i nie wyjść z niej z przekonaniem, że nauka języka jest niemożliwa?

Cechy dobrej szkoły językowej

Jakość szkoły językowej może być oceniana przede wszystkim przez poziom oferowanych przez nią usług. Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania szkoły językowej to przede wszystkim te, które mają bezpośredni wpływ na przebieg zajęć i jakość kursu.

Podstawą jest niewątpliwie sprawdzenie nauczycieli i lektorów obecnych w szkole. Ci powinni nie tylko posiadać odpowiednie wykształcenie w kierunku danego języka, ale i mieli odpowiednie doświadczenie w jego nauczaniu w danej grupie wiekowej. Wystarczy zapytać dowolnego nauczyciela języka obcego by dowiedzieć się, że każdy z nich ma swoje preferencje odnośnie do wieku swoich uczniów – podczas gdy jedni potrafią bez problemu dotrzeć do dzieci, inni dogadają się wyłącznie z dorosłymi słuchaczami.

Nie bój się zadawać pytań zanim podpiszesz umowę ze szkołą – to twoja edukacja i masz prawo wymagać od niej jak najwięcej.

Jeśli chodzi o metody nauczania, dobry lektor potrafi dobrać zajęcia do specyficznej grupy. Nie każda grupa dzieci będzie odbierać zadania tak samo, dlatego lektor powinien być przede wszystkim bardzo elastyczny i umiejętnie dobierać materiały wykorzystywane podczas zajęć, dostosowując je do możliwości kursantów.

Podczas wyboru szkoły warto zwrócić też uwagę na liczebność grup. W przypadku języka obcego sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im mniejsza grupa uczniów, tym większa efektywność nauki.

Decydując się na naukę języka obcego w szkole językowej musisz pamiętać, że kluczem do skutecznej nauki i widocznych rezultatów konieczne jest aktywne uczestnictwo w zajęciach. Pracujący w małej grupie lektorzy mają szansę dostrzec możliwości i problemy konkretnych uczniów i dostosować zadania tak, by wszyscy mogli wynieść z zajęć jak najwięcej.

Lektor językowy

Nowoczesne metody nauki języka obcego

Dobra szkoła językowa to szkoła, która jest „na czasie” i skutecznie wykorzystuje trendy w nauczaniu języka do zwiększania efektywności prowadzonych zajęć. Dziś większość szkół językowych stawia na komunikację i język mówiony. Dobra szkoła językowa nie będzie więc odstawać od tego standardu. Jeśli liczysz na pobłażliwe traktowanie i chowanie się przed mówieniem za plecami innych kursantów, zapomnij o skutecznej nauce języka.

Umiejętność mówienia i słuchania sprawia, że nauka pisania i czytania staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Dobra szkoła językowa potrafi wykorzystać również najnowsze technologie, oferując kursy nie tylko lokalnie, ale również przez platformy internetowe. Co więcej, w dobrej szkole językowej nie spotkasz się z wyłącznie jednym profilem nauki danego języka.

Każdy kursant powinien mieć możliwość wyboru pomiędzy językiem w wydaniu biznesowym, konwersacyjnym, czy specjalistycznym, co pozwala na doprecyzowanie twoich priorytetów językowych i skupienie się na umiejętnościach, których faktycznie potrzebujesz.