Oświetlenie LED do miejsc pracy – charakterystyka i zalety

Oświetlenie LED jest obecnie spotykane zarówno w biurach, szkołach jak i magazynach czy halach produkcyjnych. Jego popularność świadczy o pozytywnych aspektach płynących z tego rodzaju oświetlenia. Mimo, że światło LED jest obecnie w naszym codziennym życiu, rzadko kiedy zastanawiamy się jaka jest jego historia i dlaczego tak popularne stało się jego wykorzystanie.

Historia światła LED

Mimo, że lampy wykorzystujące LED mogą się wydawać wynalazkiem dość współczesnym ich historia sięga aż 100 lat wstecz. Światło LED wywodzi się od zjawiska elektroiluminescencji, które zostało odkryte przez pochodzącego z Anglii naukowa Henrego Rounda w 1907 roku. Stworzenie pierwszego LEDa przy wykorzystaniu owego zjawiska nastąpiło 20 lat później, a nnowacyjną konstrukcję wykonał Rosjanin Oleg Losev. Jednak praktyczne zastosowanie zostało odkryte dopiero później, gdy podczas długiej drogi naukowców, pełnej prób i błędów ostatecznie stworzono lampy wykorzystywane dzisiaj niemal w każdym domu, urzędzie, biurze czy fabryce. Momentem przełomowym z pewnością było wycofanie przez Unię Europejską z obiegu tradycyjnych żarówek energochłonnych. Obecnie wciąż trwają badania odnośnie ulepszenia lamp LED i zastosowaniem technologii w innych dziedzinach życia.

Zalety lamp LED

Lampy LED posiadają wiele zalet, które skutecznie zachęcają zainteresowanych do ich zakupu. Lampy LED posiadają w porównaniu do lamp żarowych zdecydowanie dłuższą trwałość. Mogą one efektywnie wytwarzać światło nawet przez 50 tysięcy godzin. Są one również znacznie bardziej energooszczędne. W przypadku zastosowania oświetlenia LED na większą skalę wiąże się to z możliwością zaoszczędzenia sporej ilości kapitału przez przedsiębiorstwo. Oświetlenie LED jest chętnie wykorzystywane zarówno na ogromnych halach produkcyjnych jak i w niewielkich pomieszczeniach biurowych. To wszystko za sprawą między innymi braku szkodliwego działania wydzielanego światła na wzrok i skórę człowieka. Ponadto lampy LED nie rozgrzewają się i nie wydzielają dodatkowego, niepotrzebnego ciepła, co jest ważne w przypadku oświetlania niewielkich pomieszczeń podatnych na nagrzewanie się. Dużą zaletą jest również fakt, że lampy LED nie fałszują kolorów, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w niektórych gałęziach przemysłu.

Ponadto oświetlenie LED nie wywołuje efektu stroboskopowego ani efektu olśnienia. Ten typ oświetlenia jest często stosowany w biurach bądź uczelniach ze względu na wygodę i komfort podczas pracy przy komputerze. Światła LED nie odbijają się intensywnie od ekranów co znacząco ułatwia skoncentrowanie się na pracy.

oświetlony regał w biurze

Rodzaje wykorzystywanych lamp LED

Lampy oparte są na diodach elektroluminescencyjnych, które umieszczone w odpowiedniej budowie mogą być wykorzystywane do oświetlania pomieszczeń. Obudowy lamp LED występują w różnorodnych wersjach, a w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych każdy zainteresowany znajdzie odpowiadający wymaganiom model.

Najpopularniejszą formą obudowań są poziome, długie lampy liniowe, które mogą być zarówno przymocowane do sufitu lub zamieszczone na specjalnych mocowaniach. W przypadku konieczności oświetlenia bardzo wysokich pomieszczeń częściej stosuje się opcje wiszące, jednak możliwość wyboru innych wersji lamp, sprawia że nie jest to regułą. W biurach najczęściej stosowane są lampy sufitowe, które przyjmują postać kwadratowych bądź prostokątnych lamp, zazwyczaj pokrytych mleczną powłoką dzięki której światło nie jest zbyt intensywne.

W przypadku oświetlania magazynów popularne jest wykorzystanie naświetlaczy LED. Są to lampy cechujące się bardzo wysoką skutecznością świetlną, możliwością regulacji rozsyłu światła za pomocą soczewki nakładanej na matrycę LED. Ich zamontowanie nawet w bardzo wysokich budynkach gwarantuje świetne oświetlenie każdej części powierzchni.