Oświetlenie biurowe – w jaki sposób oświetlić stanowisko pracy

Właściwe oświetlenie stanowisk pracy odgrywa ogromną rolę niezależnie od branży, charakteru wykonywanej pracy czy precyzji oddania kolorów, jaka jest wymagana na danym stanowisku. Choć więc wydawać by się mogło, że pracujący przy komputerze pracownicy biura nie mają bardzo specyficznych wymagań odnośnie do źródeł światła, w praktyce to jak dobrze doświetlone jest ich stanowisko pracy ma niemały wpływ na efektywność ich działań czy samopoczucie i zmęczenie oczu, jakie można odczuwać po kilku godzinach przed komputerem. W jaki sposób należy oświetlić stanowisko pracy biurowej, by zagwarantować pracownikom pełen komfort i ergonomię pracy?

Oświetlenie biurowe a obowiązujące normy i przepisy

Biura jako stanowiska pracy zaliczane są do pomieszczeń tzw. pracy stałej, czyli miejsc w których pracownicy spędzają w trakcie swojej pracy ponad cztery godziny dziennie. Obiekty takie posiadają specyficzne wymagania dotyczące jakości oświetlenia, zarówno naturalnego, jak i sztucznego, za których przestrzeganie odpowiada pracodawca. Zgodnie z art. 207 § 2 mówiącym o zapewnieniu pracownikom odpowiednich warunków pracy, zapewnienie właściwego natężenia oświetlenia (minimum 500 luksów) jest obowiązkiem każdego pracodawcy – rozplanowanie infrastruktury oświetlenia powinno być przeprowadzone na podstawie planowany układ przestrzeni biurowej i weryfikowane podczas audytu w przypadku jakiejkolwiek zmiany ustawienia pomieszczenia. Dodatkowo warto zaznaczyć, że pomieszczenia biurowe powinny mieć dostęp do światła naturalnego i wykorzystywać je zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP odnośnie do naświetlenia stanowisk pracy – na chwilę obecną oświetlenie dzienne powinno być zapewnione poprzez stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi wynoszący co najmniej 1:8.

Wymagania dla oświetlenia elektrycznego stanowisk pracy określa norma PN – EN 12464 – 1, zgodnie z którą wymagany minimalny poziom natężenia oświetlenia dla stanowisk pracy jest zależny od rodzaju zadań wykonywanych na danym stanowisku. I tak natężenie rzędu 700 lx przewidziano dla stanowisk biurowych, gdzie wykonywane są prace projektowe, 500 lx dla stanowisk, na których głównymi zadaniami jest obsługiwanie klawiatury, pisanie ręczne, czytanie, przetwarzanie danych, a także dla pokojów spotkań, stanowisk komputerowych i sali konferencyjnych, 300 lx dla recepcji oraz stanowisk segregowania i kopiowania dokumentów, a 200 lx dla magazynów i archiwów.

Dlaczego oświetlenie stanowiska pracy w biurze ma znaczenie?

Praca biurowa to nie tylko czas spędzony przed monitorem komputera, ale też spotkania, konferencje, prezentacje i praca z dokumentami – każde stanowisko w biurze wymaga nieco innego podejścia do kwestii właściwego oświetlenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można założyć, że światło dzienne będzie wystarczające, ale nie można też całkowicie odciąć dostępu do światła z zewnątrz zastępując je oświetleniem sztucznym. Dobrze dopasowana równowaga świetlna zachowana w całym pomieszczeniu i pozwalająca na poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami bez problemów z adaptowaniem się oczu do nowych warunków oświetlenia to podstawa komfortowego środowiska pracy, w którym pracownik powinien mieć możliwość odsunięcia oczu od męczącego światła ekranu komputera i faktycznego zrelaksowania narządu wzroku. Nadmierny kontrast świetlny może wpłynąć na szybsze odczuwanie zmęczenia, ale też przyczynić się do trwałego osłabienia wzroku, dlatego też nawet w warunkach biurowych właściwe oświetlenie ma ogromne znaczenie.

oprawy komercyjne biurowe

Nowoczesne rozwiązania dla oświetlenia biurowego

Wraz z rozwojem nowych technologii i inteligentnych systemów oświetlenia, standardem jakości i bezpieczeństwa stało się montowanie nowoczesnego oświetlenia LED nie tylko w warunkach domowych, ale właśnie przede wszystkim w różnorodnych środowiskach pracy. Oświetlenie biurowe LED to nie tylko możliwość znalezienia źródeł światła gwarantujących wysokie oddanie barw, odpowiedni kontrast oświetlenia i barwę światła bezpieczną dla ludzkiego oka, ale też sposób na znaczące zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i eksploatacji przestrzeni biurowej. Oprawy LED występują w różnych wariantach, gwarantując możliwość stworzenia optymalnych warunków pracy w biurze, zapewniając brak niekorzystnego i szkodliwego dla oczu efektu olśnienia oraz pozwalając na dopasowanie źródeł światła do estetyki całego pomieszczenia.

Prawidłowe oświetlenie na stanowiskach pracy w biurach jest tak samo ważne, jak oświetlenie w fabrykach, warsztatach czy stanowiskach projektowych. Planując poprawę efektywności pracy biura warto zastanowić się nad modernizacją oświetlenia, która wpłynie pozytywnie nie tylko na budżet firmy, ale i przede wszystkim na samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.