Okulista – w jakich chorobach Ci pomoże

Do okulisty wybieramy się zwykle w celu zbadania wady wzroku i otrzymania recepty na okulary korekcyjne bądź też soczewki kontaktowe. Kompetencje specjalistów w dziedzinie okulistyki nie kończą się jednak wyłącznie na wadach wzroku – do okulisty można zgłaszać jakiekolwiek dolegliwości związane ze wzrokiem czy obawy, które mogłyby wskazywać na rozwój jakiejś choroby oczu. W jakich chorobach może pomóc okulista i jak często należy się do niego wybierać?

Okulista – profilaktyka i leczenie chorób oczu

Okuliści  w Szczecinie lub dowolnym mieście doskonale znają się na różnego rodzaju chorobach oczu, ale też dokładnej budowie gałki ocznej, dzięki której są w stanie rozpoznać pewne objawy i nieprawidłowości nawet u 3-miesięcznego dziecka podczas pierwszej wizyty okulistycznej. Na regularne wizyty u okulisty warto wybierać się już od najwcześniejszych lat, sprawdzając czy u dziecka nie rozwija się wada wzroku której mogłaby zapobiec odpowiednio dobrana korekcja. Samych wizyt nie warto zaprzestawać jednak w wypadku, gdy wady wzroku nie ma bądź też gdy dorosły uważa, że widzi dobrze – oczy męczą się dziś bardziej niż kiedykolwiek, narażone na ciągłą pracę przed ekranami komputerów i choć początkowo możemy nie dostrzegać skutków takiego zachowania, prędzej czy później oczy mogą chorować i objawy tego będą znacznie trudniejsze do zniesienia niż regularne wizyty profilaktyczne.

profesjonalne badanie u okulisty Szczecin

Kiedy warto wybrać się do okulisty?

Profilaktyczne wizyty u okulisty są wskazane szczególnie w przypadku osób, które na co dzień pracują przy ekranach komputerowych bądź też są narażone w pracy na konieczność ciągłego wytężania wzroku wykonując bardzo precyzyjne zadania. Okulistę warto odwiedzić też jednak w momencie, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy mogące wskazywać na jedną z powszechniejszych chorób oczu wymagających szybkiej reakcji i leczenia.

Jeśli zauważymy znaczące pogorszenie ostrości wzroku, konieczność mrużenia oczu podczas czytania, zaburzenia pola widzenia, tzw. „mroczki” przed oczami, czy nawet podwójne widzenie, a dodatkowo stwierdzimy konieczność częstego mrugania z powodu wrażenia ciągłego swędzenia i pieczenia gałki ocznej, zdecydowanie nie należy takich objawów ignorować – choć utrata ostrości może wskazywać na zwyczajne pogłębienie się wady wzroku, w wielu przypadkach może oznaczać też początek znacznie poważniejszych chorób oczu i zdecydowanie warto ją przebadać.

Do okulisty warto wybrać się także w momencie, gdy zauważymy bardziej fizyczne objawy chorób oczu. Częste stany zapalne powiek i spojówek, przekrwienie oka, silny ból oczodołu czy bóle głowy promieniujące wyraźnie z okolic oczu mogą dać podstawy do zdiagnozowania pewnych chorób oczu i odpowiednio wcześnie leczone mogą być możliwe do zahamowania. Okulista to więc nie tylko specjalista od wad wzroku – bez jego pomocy całkowita utrata zdolności widzenia, poważne choroby oczu czy przyczyny dokuczliwych objawów i bólu mogłyby być błędnie zdiagnozowane lub całkowicie niezauważone.

okulista Szczecin

Jakie choroby leczy okulista?

Okulista może zając się leczeniem wielu chorób oczu, począwszy od częstych chorób spojówek wywołanych przez alergie czy nieprawidłowo stosowane soczewki kontaktowe, zapalenia bakteryjne i wirusowe, przez choroby powiek i narządu łzowego oraz wady wzroku, aż po bardzo poważne choroby gałki ocznej, oczodołu i nerwu wzrokowego. To do okulisty udamy się ze zmianami barwnikowymi powiek, guzami czy wrodzoną szczeliną powiek, zapaleniem gruczołu łzowego, zapaleniem kanalika łzowego, lub zapaleniem woreczka łzowego, ale też z chorobami takimi jak bielmo, zapalenie rogówki, zwyrodnienia siatkówki, zapalenie nerwu wzrokowego, czy wreszcie jaskrą i zaćmą – dwiema najczęściej występującymi i przy braku leczenia prowadzącymi do całkowitej ślepoty chorobami wzroku.

Podczas wizyty u okulisty należy zawsze szczerze powiadamiać lekarza o swoich dolegliwościach – nawet najmniej istotne kwestie takie jak uczucie suchości oka po przebudzeniu się czy szybkie męczenie się oczu przed ekranem komputera mogą dać mu dużo informacji odnośnie do tego, co dzieje się z okiem i jak temu zapobiec. Okulista dopytuje też często o ogólny stan zdrowia i przyjmowane leki, spośród których wiele może mieć bezpośredni wpływ na stan oczu. Oprócz tradycyjnego badania ostrości za pomocą tablic z literami, okulista zwykle mierzy też ciśnienie wewnątrzgałkowe oka i określa ustawienie, osadzenie oraz ruchomość poszczególnych elementów oka. Dzięki temu wie doskonale, czy konieczne będą dalsze badania, czy dolegliwości są zwyczajnie wynikiem zmęczenia, braku właściwego nawodnienia organizmu i szkodliwych czynników zewnętrznych, na których działanie narażamy swoje oczy każdego dnia.