Odzyskiwanie podatku z zagranicy – poznaj swoje możliwości

Podczas pracy za granicą, Twoje dochody są zmniejszane o kwotę podatków odprowadzanych na rzecz państwa, w którym się aktualnie znajdujesz.

Na szczęście jednak przysługuje Ci zwrot, który możesz uzyskać nawet do kilka lat wstecz – odzyskana kwota może wynieść nawet kilka tysięcy Euro! Dlatego też dowiedz się, na czym polega odzyskiwanie pieniędzy wpłaconych na podatek i dlaczego warto przekazać wykonywanie formalności odpowiedniej firmie.

Na czym polega zwrot podatku?

Najprościej rzecz ujmując, należy wypełnić stosowne wnioski, które na ogół są udostępniane w zagranicznych urzędach skarbowych lub na stronach internetowych w sekcjach poświęconych imigrantom. 

Wydanie decyzji na ogół trwa nawet do kilku miesięcy m.in. ze względu na ogrom czasu, jaki jest poświęcany na komunikację pomiędzy urzędami polskimi i zagranicznymi. Dodatkowo, procedury związane ze składaniem dokumentów różnią się nieco od siebie w poszczególnych krajach. 

Poniżej przedstawiamy przykładowe różnice.

Zwrot podatku z Belgii

Karta podatkowa: Loonfiche, Loonbrief (inaczej odcinki wypłat)

Najważniejsze informacje na karcie: kwota zarobku, wysokość zapłaconego podatku, oraz National Nummer (NN) – odpowiednik polskiego NIP-u.

Lata rozliczeń: do 3 lat wstecz

Czas oczekiwania: 3-6 miesięcy

Dodatkowe informacje: obowiązek rozliczeń z małżonkiem, ulga na dzieci. Belgijski Urząd Skarbowy wysyła stosowne formularze na przełomie września i października.

Zwrot podatku z Holandii

Karta podatkowa: Jaaropgave, Jaaropgaaf lub Salaris (odcinek tygodniówki).

Najważniejsze informacje na karcie: zarobek w kwocie brutto, wysokość zaliczki na podatek dochodowy, odliczona ulga pracownicza.

Od czego zależy wysokość zwrotu: liczy się czas zatrudnienia i wysokość dochodu.

Lata rozliczeń: do 5 lat wstecz

Czas oczekiwania na zwrot: rok

Zwrot podatku z Niemiec

Karta podatkowa: Lohnsteuerkarte, Besondere Lohnsteuerbescheinigung, Lohnsteuerbescheinigung

Od czego zależy zwrot: uwzględniany jest czas zatrudnienia, wysokość dochodów uzyskanych na terenie Niemiec i Polski, posiadanie dzieci.

Lata rozliczeń: do 4 lat wstecz

Czas oczekiwania na zwrot: nie ma czasu narzuconego odgórnie narzuconego przez ustawę. Średni czas oczekiwania wynosi od 3 do 6 miesięcy. Czas ten może ulec wydłużeniu, a można też otrzymać pieniądze już nawet po miesiącu.

Dodatkowe informacje: wymagane zaświadczenie EWR z niemieckiego urzędu skarbowego.

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii

Zaświadczenia: P45, P60 lub Statement of Earnings/P11

Od czego zależy wysokość zwrotu: czas pracy, długość pobytu, wysokość dochodów.

Lata rozliczeń: do 4 lat wstecz

Czas oczekiwania na zwrot: 3 miesiące

Dodatkowe informacje: rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Rozliczenia za rok podatkowy dokonujesz na ogół po jego zakończeniu, lecz czasem możesz to zrobić jeszcze w trakcie jego trwania. Jest tak w sytuacji, gdy do zakończenia bieżącego roku podatkowego nie będziesz pracować na terenie Wielkiej Brytanii.

podatki zza granicy

Zwrot podatku z zagranicy – dlaczego warto zwrócić się o pomoc?

Samodzielne dopilnowanie formalności międzynarodowych to niemałe wyzwanie, w którym łatwo o błąd. Niewłaściwie obliczona kwota podatku może skutkować m.in. zbyt niską kwotą zwrotu. Aby tego uniknąć, warto powierzyć swoje rozliczenia zaufanej firmie.

Jedną z nich jest Pol-Tax, zajmujący się obsługą należności z krajów takich, jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Belgia. Pomagamy w uzyskaniu zwrotu z podatku za ubiegłe lata, dzięki czemu możesz w ciągu kilku miesięcy odzyskać nawet do kilku tysięcy Euro!

Powierz swój zwrot podatku najlepszym

Podejmując decyzję o samodzielnym rozliczaniu się z zagranicznymi urzędami skarbowymi, musisz mieć świadomość bycia na bieżąco z aktualnymi zmianami prawnymi. Może to być dosyć kłopotliwe w dobie zalewu informacyjnego, dlatego tym ważniejsze jest powierzenie formalności związanych z odzyskiwaniem podatku zza granicy odpowiednio przygotowanej firmie. Skrócisz w ten sposób czas oczekiwania na pieniądze i zyskasz szansę na uzyskanie znacznie większego zwrotu.