Od czego zależy cena mieszkania?

Ceny mieszkań w Polsce są niezwykle zróżnicowane, a ostateczna kwota jest uzależniona od wielu parametrów. W ostatnich latach ceny mieszkań poszły w górę, co, jak się okazuje, nie doprowadziło do nagłego zaprzestania inwestowania w nieruchomości.

Wręcz odwrotnie – coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania. Co wpływa zatem na ostateczną cenę rynkową mieszkania? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości?

Każdy kto planuje kupić mieszkanie, zwraca szczególną uwagę na jego cenę. Dopiero po jej poznaniu sprawdza czy jest ona adekwatna do metrażu mieszkania, a także położenia całej nieruchomości. Rynek mieszkaniowy jest pełny ciekawych ofert, dzięki którym można znaleźć swoje wymarzone lokum. Warto jednak wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę przed kupnem nieruchomości, aby nie przepłacić. Od czego zależy cena mieszkania?

Wycena mieszkania – o czym warto wiedzieć?

Decydując się na zakup mieszkania zazwyczaj wiemy, na czym nam najbardziej zależy. Inni będą preferowali mieszkanie w centrum Warszawy, inni zaś wybiorą nieruchomość położoną na obrzeżach miasta. To, jakie wymagania będziemy mieli w stosunku do mieszkania, będzie przekładało się bezpośrednio na jego cenę. 

W zależności od naszych wymogów bądź finansów, warto wiedzieć od czego zależy ostateczna wycena mieszkania. Niekiedy na cenę wpływ będzie miał metraż, innym razem lokalizacja czy układ mieszkania. Nie można również zapomnieć, że ceny lokali mieszkalnych będą uzależnione również od wielkości miasta, w którym planujemy kupić nieruchomość.

Metraż lokalu – podstawowa kwestia wyceny mieszkania

W Polsce przyjęło się, że do podstawowej kwestii wyceny nieruchomości, zalicza się przede wszystkim metraż lokalu. Zazwyczaj sprzedający, zwłaszcza deweloperzy, oferują sprzedaż mieszkań, podając jedynie cenę za metr kwadratowy. To właśnie ten parametr pozwala na wyliczenie pełnej ceny mieszkania, w zależności na jaki metraż się zdecydujemy. Z tego też powodu kawalerki będą teoretycznie tańsze niż mieszkania dwu i trzypokojowe. Więcej przyjdzie nam też zapłacić za apartamenty czy lofty.

Lokalizacja mieszkania – dlaczego ma wpływ na cenę?

Inną kwestią, która będzie bezpośrednio wpływała na cenę mieszkania, jest jego lokalizacja. To, że w większych miastach ceny nieruchomości są znacznie wyższe niż w małych miejscowościach jest oczywiste. Warto jednak wiedzieć, że nawet w Warszawie, lokalizacja mieszkania będzie miała ogromny wpływ na ostateczną cenę lokalu.

Bez wątpienia można zauważyć, że mieszkania znajdujące się bliżej centrum mają znacznie wyższe ceny od tych nieruchomości, które znajdują się na obrzeżach miast. Warto jednak pamiętać, że obecnie odległość od centrum, zwłaszcza w stolicy, nie ma takiego znaczenia.

Na przedmieściach buduje się coraz więcej osiedli, jak na przykład Cicha Dolina w Warszawie, które są doskonale skomunikowane z centrum. Dzięki temu bez problemu można dotrzeć do pracy w krótkim czasie, poruszając się komunikacją miejską, unikając tym samym korki w godzinach szczytu.

Lokalizacja mieszkania ma również znaczenie w przypadku, kiedy szukamy cichego i spokojnego miejsca pełnego zieleni. Jeśli nasz wymarzony lokal będzie mieścił się w pobliżu terenów zielonych, z dostępem do infrastruktury gastronomicznej czy handlowej, automatycznie cena mieszkania będzie rosła.

warszawa

Stan i układ mieszkania – czy ma wpływ na cenę rynkową?

Na cenę mieszkania z pewnością wpłynie także stan i układ mieszkania. Obecnie bez znaczenia ma fakt, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego. W obu tych rozwiązaniach konieczne jest wyremontowanie mieszkania bądź jego wykończenie. Kupno jednak lokalu z rynku pierwotnego to spore ułatwienie dla kupujących.

Coraz częściej deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nowych właścicieli i dostosowują układ pomieszczeń, rozmieszczenie przyłączy czy standard wykończenia do wymagań kupujących. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, zazwyczaj nie mamy możliwości samodzielnego decydowania o układzie pomieszczeń czy rozmieszczeniu instalacji.

Dodatkowe udogodnienia naszego mieszkania również będą miały wpływ na jego ostateczną cenę. Niekiedy zamknięte osiedle, stały monitoring oraz całodobowa ochrona mogą sprawić, że wartość mieszkania będzie znacznie wyższa.

Decydując się na zakup mieszkania wiemy, że należy się kierować możliwościami finansowymi. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę na aspekty, które mają nie tylko wpływ na cenę nieruchomości, ale również standard i tryb życia.