O rozsądku w kupowaniu

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że samo założenie firmy to nie wszystko. Już przy tym jest całe mnóstwo pracy, zamieszania, nerwów. Trzeba bowiem wybrać odpowiednią siedzibę, załatwić wszelkie, papierkowe, formalności, poszukać ludzi do współpracy. Gdy to wszystko jest już gotowe dobrze byłoby popracować nad wizerunkiem firmy.

Jak działa branding i komu pomaga?

Branding jest właśnie w tym niezwykle pomocny. Dzięki stosowanym w nim zabiegom klienci będą w stanie poznać nową firmę czy markę, ale także taki pozytywny wizerunek utrzymywać się będzie w ich świadomości przez długi czas. Nie jest to zadanie na raz. Budowanie świadomości marki jest procesem, który trwa. Sukces sam nie przyjdzie. Trzeba mu w tym pomóc przez odpowiednie hasła emitowane w reklamach, czy na bilbordach, właściwe logo i profesjonalną stronę internetową. To są niektóre pomoce, z których korzysta się w brandingu.

Budowanie świadomości marki

Trzeba bowiem dotrzeć z takim przekazem do jak największego grona osób i utrwalić w ich umysłach, że warto sięgać po taką a nie inną markę. To czy w tym względzie odniosło się już sukces można w dość prosty sposób zbadać. W tym może być bardzo pomocna sonda uliczna. Chodzi o to, by na przykład spytać mijane, przypadkowe osoby o to, który jogurt kupują najchętniej na śniadanie (jeśli badana byłaby marka wytwarzająca produkty mleczne). Tego typu badanie wskazuje na świadomość natychmiastową (top – of – mind), czyli który produkt jako pierwszy przychodzi na myśl w przypadku konieczności zakupu. Można również przepytywanemu wskazać kilka nazw, logo i poproszenie o pokazanie tych produktów, po które najchętniej sięga. Jest to spontaneous brand awareness, czyli sprawdzanie wyborów własnowolnych – mówi nam przedstawiciel agencji brandingowej LTB (https://www.ltb.pl).

Sukces dzięki brandingowi

Badając poziom świadomości marki można także poprzestać jedynie na poproszeniu respondenta o wskazanie tych nazw handlowych, które badany zna. Wszystkie te trzy techniki mają na celu sprawdzenie, w jakim stopniu branding jest skuteczny. Wyniki mogą uświadomić, że budowanie świadomości marki nie przebiega pomyślnie, więc należy obrać inny kierunek działań, może też być zgoła inaczej i unaocznić, że świadomość marki w umysłach klientów jest na wysokim poziomie, więc obrana droga jest właściwa. Czy to się komuś podoba czy nie branding jest konieczny, bo bez niego sukces może być marny. Nie jest oczywiście tak, że nad świadomością marki należy pracować przez cały czas istnienia firmy. Czasem wystarczy podjęcie kilka, bardzo skutecznych działań, a potem cieszyć się sukcesem.

buduj markę odpowiednimi narzędziami

Trzeba jednak mieć świadomość, że wszystko ma swoje granice i nie wolno manipulować i okłamywać klientów. Są bowiem marki, które wypromowane są w nieuczciwy sposób. Mimo wszystko to pokazuje też mentalność ludzką, która uświadamia, że społeczeństwu czasem wystarczy coś powiedzieć, wmówić a masa osób za tym idzie nie sprawdzając ile ma to wspólnego z prawdą. Wybierając produkty trzeba mieć świadomość, że wszystkim można manipulować, nawet wynikami badań. Mając taką wiedzę dobrze jest nie przyjmować wszystkiego bezkrytycznie, a sięgać po to, co rzeczywiście jest trwałe lub smaczne.