Najlepsze ćwiczenia oddechowe do praktyki w trakcie COVID-19
W okresie pandemii choroby COVID – 19 właściwie dobrane ćwiczenia oddechowe mają ogromne znaczenie, ponieważ zmniejszają ryzyko zachorowania oraz powikłań po przebyciu zakażenia wirusem SARS-COV – 2. Wiele osób po przechorowaniu zmaga się ze skutkami Covid – 19.
Dlaczego ćwiczenia oddechowe po COVID – 19 są bardzo ważne?
Ćwiczenia oddechowe na płuca zapewnią łagodniejsze przebycie choroby lub pozwolą wrócić do pełni zdrowia po zakażeniu wirusem SARS-COV – 2. Prawidłowy oddech, czyli rytmiczny i powolny przyspiesza powrót do pełni sił, co umożliwia powrót do aktywności fizycznej sprzed choroby lub oddychanie bez obaw o pojawienie się duszności. Poza tym świadomy oddech w okresie pandemii pozwoli odzyskać spokój, wyciszenie organizmu, co nie pozostaje bez znaczenie w pełnym stresu i niepokoju okresie pandemii. Skupienie się w trakcie ćwiczeń na miarowych wdechach i wydechach jest sposobem na odzyskanie wewnętrznej równowagi. Ćwiczenia oddechowe po COVID – 19 polegają na uregulowaniu oddechu, zaangażowaniu do pracy całych płuc, a także na poprawie działania przepony.
Zalety ćwiczeń oddechowych
Skutki przechorowania COVID – 19 mogą być bardzo uciążliwe i utrudniać lub wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, dlatego należy w okresie pandemii zadbać o płuca. Niezwykle istotne są ćwiczenia, których efektem jest:
- zwiększenie pojemności płuc,
- wzmocnienie mięśni oddechowych,
- zwiększenie elastyczności klatki piersiowej,
- przygotowanie układu oddechowego do pojawienia się duszności,
- zmniejszenie lęku i napięcia w sytuacji problemów z oddychaniem,
- nauka prawidłowego schematu oddychania.
Na czym polegają ćwiczenia na płuca w okresie pandemii koronawirusa?
Niezwykle ważne w okresie pandemii koronawirusa są ćwiczenia na płuca, a także prawidłową saturację krwi oraz poprawiające efektywność pracy serca i naczyń krwionośnych. Dzięki nim płuca pozostają w dobrej kondycji, a dochodzenie do zdrowia po chorobie jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze. Kursy pod okiem specjalisty umożliwiają ich uczestnikom zapoznanie się z technikami prawidłowego oddechu, na przykład metodą Butejki oraz za pomocą programu Oxygen Advantage opracowanego przez Patricka McKeowna. Uczestnicy zgłębiają w ich trakcie przydatną wiedzę teoretyczną i najcenniejsze umiejętności praktyczne, które wzmacniają płuca i przygotowują je do zmagania z wirusem SARS-COV – 2. Poza tym umożliwią ozdrowieńcom zadbanie o zdrowie psychiczne, gdyż mogą cierpieć nawet przez kilka miesięcy po chorobie na zaburzenia w postaci stanów lękowych, depresji, kłopotów ze snem.
Najlepsze ćwiczenia oddechowe w ostrym przypadku COVID-19
Układ oddechowy jest w pierwszej kolejności atakowany przez wirusa SARS-COV – 2, dlatego należy już w okresie pandemii regularnie ćwiczyć płuca. Ćwiczenie oddechowe, a także rehabilitacja zdecydowanie zmniejszą negatywny wpływ COVID – 19, tym bardziej, że tego rodzaju problemy mogą utrzymywać się kilka miesięcy po wyzdrowieniu. Wykonywanie prostych ćwiczeń podczas choroby znacznie zwiększa siłę mięśni biorących udział w oddychaniu, pojemność płuc, wydolność wysiłkową oraz uczą prawidłowego schematu oddychania, głównie z wykorzystaniem przepony, co umożliwia również opanowanie stresu, który towarzyszy chorobie. Do najprostszych działań podczas COVID – 19 należy:
- Ćwiczenie polegające na spokojnym wdychaniu powietrza przez nos oraz wydychaniu ustami. Należy pamiętać, by oddech był głęboki, ale niezbyt mocny, ponieważ może wywołać niepożądany kaszel. Niezwykle istotną kwestią jest oddychanie przez nos z uruchomieniem przepony, by uzyskać siły potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Ćwiczenie z wykorzystaniem akcesoriów takich jak woreczki foliowe lub papierowe. Celem jego jest uspokojenie oddechu. Worek należy rozłożyć w taki sposób, aby powstał na górze otwór na usta. Następnie wykonuje się wdechy nosem i wydechy ustami przez worek.
- Przyjmowanie półsiedzącej pozycji w czasie spoczynku lub leżącej na płasko z rękami za głową.
- Ćwiczenia relaksacyjne w celu złagodzenie stresu towarzyszącemu chorobie, gdyż ma on wpływ na powstawanie duszności.
- Ćwiczenie oddychania z zaciśniętymi ustami, dzięki któremu dostarcza się organizmowi więcej tlenu i poprawia wymianę gazową. Stosuje się go między innymi podczas przyspieszonego oddechu i duszności, a także przy nadmiernej ilości śluzu w drogach oddechowych. Po rozluźnieniu ramion należy wziąć nosem głęboki oddech, po czym zacisnąć usta, zostawiając w nich niewielki otwór, i powoli wydychać powietrze przez zaciśnięte usta. Można ułożyć dłonie na dolnej części żeber w celu kontroli, czy oddychanie odbywa się dolną częścią klatki piersiowej. Wykonuje się 3 serie po 5 wdechów, pamiętając o jednej minucie przerwy między nimi.
Znaczenie ćwiczeń aerobowych po COVID – 19
Ćwiczenia aerobowe po COVID – 19 mają olbrzymie znaczenie dla powrotu do zdrowia ozdrowieńców i aktywności fizycznej sprzed choroby. Powinny odbywać się stopniowo i najlepiej pod okiem specjalisty. Niezwykle istotną kwestią jest monitorowanie podczas ćwiczeń parametrów takich jak ciśnienie tętnicze, puls i saturacja. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla znaczenie regularnego wykonywania ćwiczeń aerobowych i wzmacniających mięśnie. Dorośli między 18 a 64 rokiem życia powinni wykonywać ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności przez 150 do 300 minut w tygodniu, a o dużej intensywności od 75 do 150 minut. Zaleca się dzieciom i młodzieży 60 minut dziennie umiarkowanej lub intensywnej aktywności aerobowej. Ćwiczenia powinny dotyczyć wszystkich głównych grup mięśni oraz wzmacniać kości. W przypadku osób po 65 roku życia powinny być wykonywane przynajmniej 3 dni w tygodniu, wzmacniać mięśnie i kłaść nacisk na umiejętność zachowania równowagi w celu zwiększenia wydolności organizmu i zapobieganiu upadkom.