Najczęstsze przyczyny awarii komputera

Codzienne użytkowanie komputera naraża go na najróżniejsze uszkodzenia. Zetknął się z nimi praktycznie każdy. Po pojawieniu się awarii zazwyczaj zastanawiamy się nad tym, jakie rozwiązanie będzie najtańsze: czy będzie to samodzielna naprawa, wizyta w serwisie, czy też zakup nowego urządzenia.

Poniżej podpowiadamy, jakie części komputera są najbardziej narażone na zepsucie, a także podajemy proste wskazówki codziennej ochrony komputera i wyjaśniamy, jakie usługi może oferować serwis laptopów.

Do jakich awarii dochodzi najczęściej?

Uszkodzenie matrycy

W tym przypadku najczęściej dochodzi do uszkodzeń natury mechanicznej, a także problemów technicznych, związanych np. z układami zasilania lub z przewodami. Skutkiem tego typu uszkodzeń są migotanie ekranu, nieczytelny obraz, a w przypadku uszkodzeń mechanicznych pęknięte wyświetlacze i czasem dodatkowo uszkodzenia systemów wewnętrznych. 

Przegrzanie komputera

Główne przyczyny przegrzania najczęściej są dwie – zalicza się do nich wysłużony lub uszkodzony ekran chłodzenia, albo korzystanie z laptopa na miękkiej i nierównej powierzchni, takiej jak kołdra, kolana lub koc. Gdy dojdzie do przegrzania, najczęstszymi krokami są najpierw oczyszczenie układu chłodzącego z kurzu, a także wymiana pasty termoprzewodzącej na nową.

Zalanie klawiatury

Większość z nas na ogół nie odmawia sobie spożywania napojów i przekąsek podczas korzystania z komputera. Wówczas dochodzi często do zalania klawiatury. W przypadku komputera stacjonarnego, wystarczająca może być wymiana klawiatury na nową. Jeśli jednak chodzi o laptop, sprawa ulega skomplikowaniu, ze względu na narażenie ważnych podzespołów. Ważna jest tutaj szybka reakcja i udanie się np. do Nano Serwis.

Uszkodzenia mechaniczne gniazd zewnętrznych

Mówimy tutaj o uszkodzeniach zawiasów, złączy, portów USB, pękniętych pokryw, a także o przepięciach i zwarciach. Na ogół wynikają one z nieprawidłowego korzystania z komputera. W tym przypadku na ogół wystarczy po prostu delikatniej obchodzić się z komputerem, aby uniknąć tego typu problemów. 

Jak przedłużyć żywotność komputera?

Wbrew pozorom, dbanie o komputer w wielu aspektach nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej. Czasem wystarczy wyeliminować kilka złych nawyków, by wydłużyć życie komputera o dobrych kilka lat. 

 • Nie korzystaj z laptopa na kolanach. Dzięki temu nie dojdzie do zatkania otworów wentylacyjnych i zasysania kurzu do środka. 
 • Zrób porządek na pulpicie. Mniejsza ilość ikonek to szybszy start systemu.
 • Załóż dobrego antywirusa.
 • Regularnie oczyszczaj komputer z kurzu.
 • Przeprowadzaj czyszczenie komputera ze zbędnych plików.
 • Przenosząc laptop, nigdy nie łap go za ekran.
 • Zawsze przenoś jedynie wyłączony laptop. Nie włączony i nie w stanie uśpienia.

Na jakie usługi możemy liczyć w punkcie naprawy sprzętów?

Gdy już dojdzie do awarii, zastanawiamy się: naprawić czy wymienić na nowy? Często może być wbrew pozorom, że prosta naprawa może być bardziej opłacalna, niż zakup nowego sprzętu, który może posłużyć jeszcze kilka lat. Jakie usługi są dostępne w serwisie laptopów?

Bezpłatna diagnostyka laptopa

Twój laptop uległ zepsuciu i nie wiesz, czy opłaca się go naprawiać? Oddając sprzęt do serwisu, możesz się tego szybko dowiedzieć. Dzięki nowoczesnym metodom, takim jak m.in. inspekcja endoskopowa, możliwe jest dokładne skontrolowanie stanu technicznego sprzętu, zarówno przed, jak i po naprawie, dzięki czemu i skuteczność może być dzisiaj dużo wyższa niż dawniej. 

Inne usługi

 • Wymiana dysków twardych, pamięci, napędów CD
 • Wymiana układów BGA 
 • Wymiana i naprawa matryc
 • Wymiana klawiatury
 • Konserwacja urządzenia
 • Usuwanie wirusów
 • Naprawianie uszkodzonych gniazd

Na te i wiele innych usług możesz liczyć m.in. w Nano Serwis. Jest to działający od 2005 roku we Wrocławiu serwis laptopów, wyposażony w nowoczesne zaplecze techniczne, dzięki któremu można nie tylko skutecznie naprawić sprzęt komputerowy, a także łatwo sprawdzić, czy podjęte kroki były w pełni skuteczne.