Na jakie leki można otrzymać e-receptę?

Elektroniczna recepta to spore ułatwienie dla osób, które do tej pory miały problem z odczytaniem pisma lekarza albo gubiły kartkę z zaleceniami od lekarza tuż wyjściu z przechodni. Od stycznia 2020 każdy specjalista medyczny ma obowiązek wystawiania jedynie e-recepty, którą można zrealizować w każdej aptece.

Elektroniczna recepta to ułatwienie zarówno dla lekarza, pacjenta, jak i farmaceuty. Każdy, kto kiedykolwiek otrzyma e-receptę może zrealizować ją w prosty sposób – wystarczy podać w aptece czterocyfrowy kod, który przyjdzie w formie SMS-a lub e-maila. Niektóre przychodnie wystawiają wydruk informacyjny, gdzie znajdują się wszystkie potrzebne informacje.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to nic innego jak elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wszystkie leki są zapisane w systemie informatycznym i bez problemu można zrealizować receptę w częściach, bez konieczności zdobywania odpisu. Pacjent poprzez częściowe wykupowanie leków nie traci również na nie refundacji. Na koncie pacjenta znajdują się również wszystkie informacje o innych lekach, które były przyjmowane od momentu pojawienia się systemu.

Elektroniczne recepty są wystawiane również przez lekarzy, którzy prowadzą konsultacje online. E-receptę może wystawić każdy specjalista, bez względu na to czy jest lekarzem prowadzącym, czy pacjent zgłosił się po receptę na stale przyjmowane lekarstwa.

Czy e-recepta może zostać wystawiona online?

System elektronicznych recept został zaprojektowany tak, aby e-receptę można było wystawić także online. W czasie trwania pandemii e-recepty to bezpieczne rozwiązanie zarówno dla pacjenta, jak i lekarza, który pracuje w przychodni.

Warto jednak wiedzieć, że nie w każdej sytuacji można otrzymać receptę elektroniczną. W jakim przypadku lekarz wystawi e-receptę? Czy należy spełnić szczególne wymagania?

konsultacja lekarska online

Na jakie leki można wystawić e-receptę?

Recepta elektroniczna to wygodne rozwiązanie dla pacjentów, którzy w wyniku choroby wymagającej nagłego leczenia farmakologicznego. Najczęściej należą do nich osoby, które zachorowały na grypę i potrzebują silnych lekarstw wspierających odporność. Do nagłych sytuacji zalicza się również konieczność przyjmowania antybiotyku w przypadku wystąpienia anginy z wysoką gorączką. E-recepta jest wystawiana również pacjentom, którzy stale przyjmują leki i w porę nie dostali się do lekarza w celu przedłużenia leczenia.

E-recepty wystawiane online zazwyczaj są wystawiane w przypadku, kiedy pacjent choruje na choroby przewlekłe jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zmaga się z problemami kardiologicznymi i wysokim ciśnieniem. Dla osób chorych przewlekle lekarz może wypisać dowolną liczbę e-recept, a ilość leków może zapewnić pacjentowi leczenie aż na rok.

Elektroniczną receptę można również otrzymać w nieprzewidzianych problemach zdrowotnych, takich jak wysypka bądź silna reakcja alergiczna. Lekarze nierzadko wystawiają je niezwłocznie po przeprowadzonej rozmowie telefonicznej, aby jak najszybciej wdrążyć odpowiednie leczenie.

Do nagłych przypadków wystawiania elektronicznych recept należą również wszelkiego rodzaju problemy ginekologiczne – do tej grupy należą wszelkiego rodzaju tabletki antykoncepcyjne. Zdalnie funkcjonujące przychodnie wystawiają również e-recepty na leki, których przepisania lekarz może odmówić – na przykład tabletki „dzień po”.

Zdalne przychodnie a e-recepty

Nie ma znaczenia, czy recepta elektroniczna zostanie wystawiona w tradycyjnej przychodzi podczas kontaktu z lekarzem w jego gabinecie, czy przez zdalnie działającą przychodnię. Nawet konsultacje lekarskie online za pomocą wideoczatu czy rozmowy telefoniczne dają możliwość uzyskania recepty elektronicznej w pilnych przypadkach. Wystarczy zgłosić się do specjalisty, wypełnić odpowiedni formularz zdrowotny i połączyć się zdalnie z lekarzem. Specjalista oceni czy pacjent może przyjmować dany lek, a w przypadku chorób przewlekłych lub nagłych sytuacji – wypisze e-receptę.

Elektroniczna recepta to przede wszystkim wygoda dla pacjentów, którzy nie muszą wychodzić z domu, aby otrzymać możliwość zakupu swoich leków. Jednocześnie pozwala to zaoszczędzić czas spędzony w długich kolejkach w poczekalni. E-recepta niemal całkowicie eliminuje możliwość wydania przez farmaceutę niepoprawnego leku, o złej dawce. W razie wątpliwości pacjent, który zweryfikuje swoje dane na Internetowym Koncie Pacjenta ma dostęp do recepty. E-recepta to także brak problemu z jej zrealizowaniem – leki otrzymamy w każdej aptece w Polsce, w ramach ich dostępności w danej placówce.