Melpe – Dodawanie nowych kontrahentów poprzez bazę danych GUS

W programie do faktur Melpe istnieje możliwość dodawania kontrahentów krajowych oraz zagranicznych. Dzięki tworzeniu własnej bazy kontrahentów proces wystawiania i księgowania różnego rodzaju dokumentów staje się jeszcze łatwiejszy.

Jak dodawać nowych kontrahentów?

W górnym pasku narzędziowym wybieramy “KARTOTEKI”, a następnie w białym pasku poniżej klikamy w zakładkę “KONTRAHENCI”.

Wyświetli nam się panel ukazujący naszych kontrahentów. Po lewej stronie znajduje się panel boczny z menu i opcjami dotyczącymi wybranego kontrahenta. Chcąc dodać nowego kontrahenta klikamy w fioletowy kafelek “DODAJ KONTRAHENTA”.

Po wybraniu tego pola system wyświetli nam panel, w którym można dodać nowego kontrahenta. Najważniejszymi danymi do wprowadzenia jest NIP oraz adres główny naszego interesanta. Kod kontrahenta jest to nazwa, która będzie go identyfikowała na naszej własnej liście kontrahentów, dzięki temu wpisując w wyszukiwarce np. KON 1 wyświetli nam się żądany kontrahent.

Podczas dodawania kontrahenta w zakładce dodatkowe możemy uzupełnić numer REGON oraz wprowadzić organ rejestrowy. Przydatną opcją jest zmiana języka w jakiej będą wystawiane faktury dla danego kontrahenta. Melpe oferuje kilka języków.

Po wprowadzeniu wszystkich danych klikamy w niebieski przycisk “ZAPISZ”, który znajduje się w prawym dolnym rogu. Interesant jest teraz zapisany na naszej własnej liście kontrahentów.