Leczenie kręgosłupa – trakcja

Ogólnie, sama trakcja jest znana jako gra stawowa w terapii manualnej. Jest to wykonywanie tzw. mocnego masażu dłońmi, którego cechą charakterystyczną jest mocny nacisk na mięśnie. Zabiegi trakcji mają na celu rozluźnienie mięśni oraz odciążenie od siebie stawów. Stosowanie trakcji podczas rehabilitacji ma znamienny wpływ nie tylko na stan fizyczny pacjenta. Po regularnych wizytach, na których przeprowadzana jest trakcja, wiele osób może szybko powrócić do normalnego trybu życia oraz zacząć uprawiać sport, wznowić treningi etc. Ponadto, korzyścią trakcji jest także regulacja ciśnienia krwi. W momencie wykonywania trakcji, pacjenci czują ulgę – gdy odciągane są od siebie powierzchnie stawowe, odciążane są korzenie nerwowe, wobec czego zanika ból.

Trakcja w rehabilitacji

Rehabilitacja ma na celu poprawę stanu fizycznego pacjenta. Trakcja jest wykonywana nie tylko w obrębie kręgosłupa, ale i w pozostałych częściach ciała. Najczęściej jednak wykonuje się trakcję kręgosłupa, gdyż jest to najbardziej obciążana część organizmu każdego z nas. Włączanie trakcji do rehabilitacji jest dobrym rozwiązaniem dla niejednego pacjenta. Korzyści, jakie niesie za sobą sama trakcja, wpływają pozytywnie na nasz stan fizyczny. Nasz organizm lepiej funkcjonuje, ale przede wszystkim liczy się to, że pozbyliśmy się uciążliwego bólu. Rehabilitacja stosowana  jest przede wszystkim w przypadku osób, które uległy wypadkowi, lub tym, którym niedawno zdjęto gips. Dodatkowo, z czynności rehabilitacyjnych korzystają osoby mające wrodzone wady kręgosłupa lub innych partii ciała. Wszelkie zwyrodnienia lub nabyte wady związane ze stawami, również są wskazaniami do odbycia trakcji.
To, jak długo będziemy uczęszczać na rehabilitację połączoną z trakcją, ustala lekarz. Rehabilitanci mają za zadanie wykonywać zlecone przez lekarza zabiegi, a lekarz ocenia, czy faktycznie rehabilitacja przyniosła zamierzony efekt. Zazwyczaj jednak pacjenci, dzięki zastosowaniu trakcji w rehabilitacji, powracają szybko do zdrowia po odbytej serii zabiegów.

zabieg trakcji

Kto wykonuje trakcję?

Otóż, czynność ta jest powierzana fizjoterapeutom i rehabilitantom. Osoby, które przeprowadzają zabiegi połączone z trakcja, muszą mieć specjalne uprawnienia oraz doświadczenie. Pacjenci cierpią na naprawdę różne schorzenia i zwyrodnienia, więc trzeba umieć dostosować typ leczenia do rodzaju choroby. Najczęściej, terapeuci są przygotowani i nie potrzeba im specjalnych pomocy do wykonywania trakcji. Jeśli jednak chodzi o trudniejsze partie ciała, należy przygotować specjalne pomoce takie jak specjalne pasy, którymi pacjent przypinany jest do łóżka. Trudniejsze partie ciała to te, które posiadają większe kręgi lub kości czy rzepka w kolanie. Wykonywanie trakcji powinno odbywać się jedynie przez osobę doświadczoną – trakcja prowadzona w zły sposób może przysporzyć więcej problemów i bólu.

Trakcja a ból

Podczas wykonywania trakcji, pacjent nie powinien odczuwać żadnego bólu. Jeśli jednak pojawią się bóle, należy zmienić pozycję pacjenta, inaczej przypiąć pasy lub zmienić technikę wykonywania trakcji. Nierzadko jednak towarzyszący nam ból podczas trakcji świadczy o tym, że pacjent nie może odbywać tego typu rehabilitacji. Jako że istnieje parę przeciwwskazań, które wykluczają pewną grupę osób do korzystania z trakcji, pacjent odczuwający ból może być jedną z nich.
W trakcie wykonywania trakcji, osoba poddawana rehabilitacji powinna odczuwać znaczącą ulgę. Trakcja skutkuje rozluźnieniem stawów, kręgów i mięśni, dzięki czemu zanika ból. Korzenie nerwowe są bowiem odciążone od ucisku. W większości przypadków skutki trakcji w rehabilitacji są pozytywne. Jeśli jednak jest inaczej, konieczna jest ponowna konsultacja z lekarzem, ortopedą i rehabilitantami.