Krzewy liściaste na każdą porę roku

Krzewy liściaste mogą być ozdobą przez cały rok nie tylko małych ogrodów, ale również tych dużych. Warto skomponować tak rośliny, aby o każdej porze roku był w nim kolorowy akcent w postaci kwiatów, owoców lub ozdobnej kory.

Zachwycać mogą także rośliny o ciekawych kształtach, na przykład wierzba mandżurska i wiele innych. Szczególnie zależy nam, aby w zimie ogród wyglądał równie pięknie jak wiosną i latem.

Popularne rośliny liściaste

Bukszpan roślina wyjątkowa, zimozielona, nadająca się na żywopłoty. Można ją przycinać i kształtować w przeróżne, czasami niezwykłe kształty. Osiąga wysokość do 3 metrów. Najlepiej posadzić go w miejscu osłoniętym od słońca lub półcieniu. Nie najlepiej znosi niskie temperatury, ale nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o glebę. Dobrze będzie rósł w każdej z nich, należy tylko zadbać, aby nie była zbyt wilgotna, bo wtedy może chorować. Bukszpan wymaga strzyżenia, najlepiej robić to wiosną lub pod koniec lata.

Po przycięciu należy roślinę nawozić specjalnym nawozem dla bukszpanów. Jeśli na niej pojawi się szkodnik w postaci ćmy bukszpanowej lub miodówki to trzeba użyć chemicznych oprysków.

Berberys może stanowić niezwykłą ozdobę naszych ogrodów ze względu na dekoracyjne liście, owoce i kwiaty.

szkółka krzewów

Jest to również roślina lecznicza. Jej owoce zawierają bardzo duże ilości witaminy C, a poza tym dobrze działają na system trawienny, szczególnie wątrobę, ma także właściwości uspokajające.

Owoce zawierają berberynę działającą przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, która w dużych ilościach może być szkodliwa dla organizmu, dlatego należy korzystać z owoców z umiarem.

Podnosi on także ciśnienie tętnicze krwi, dlatego spożywanie owoców nie jest zalecane dla osób mających problemy z nadciśnieniem, kobiet w ciąży. Berberys rośnie na każdej glebie, choć lepiej zadbać, aby nie była gliniasta i podmokła. Można go przycinać, ale nie nazbyt intensywnie, wtedy odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Hortensja królowa ogrodów, przepiękna, z dorodnymi różowymi, czerwonymi lub niebieskimi kwiatami stanowi ich niezwykłą ozdobę. Kolor kwiatów zależy od odczynu gleby, który zresztą możemy sami kształtować. Czerwone kwiaty uzyskamy jeśli zadbamy o to, by gleba miała odczyn zasadowy, zaś odczyn kwaśny sprawi, że kwiaty będą niebieskie. Jeśli chcemy, by pięknie kwitła, to zadbajmy o próchniczą i wilgotną ziemię i słoneczne lub półcieniste stanowisko.

Efektownie wyglądają w grupie, ale równie pięknie się prezentują jako pojedyncze kwiaty. Należy pamiętać o ich obfitym podlewaniu i nawożeniu specjalnym nawozem dla tych roślin, a na zimę osłonić jedliną i agrowłókniną przed mrozem.

drzewa liściaste szkołka

Lilak jest krzewem kwitnącym na wiosnę pięknymi podobnymi do winnych gron kwiatami pojedynczymi, pełnymi lub półpełnymi o kolorze fioletowo- różowym, fioletowo-białym, kremowo-żółtym i zniewalającym zapachu. Lilaki nazywane popularnie bzami lubią miejsca nasłonecznione, żyzne podłoże oraz dość wilgotne o odczynie nieco zasadowym. Dobrze znoszą mrozy, a latem wymagają podlewania i nawożenia.

Dobór roślin do ogrodu

Dereń to roślina uprawiana w Polsce od wieków. Oprócz właściwości leczniczych jest krzewem ozdobnym ze względu na liście zmieniające barwę jesienią, dekoracyjne kwiaty, pojawiające się już w okresie lutego i marca oraz owoce w kształcie śliwki czerwone, bordowe, dojrzewające w sierpniu i wrześniu, których nie spożywa się na surowo ze względu na cierpki smak. Są bogate w pektyny, witaminę C oraz żelazo, wapń, potas, magnez, cynk, fosfor.

Dereń ma właściwości lecznicze, na przykład leczy anemię, ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Wzmacnia włosy, łagodzi bóle głowy, reguluje przemianę materii.

Likwiduje biegunki oraz dolegliwości żołądkowe. Z dojrzałych owoców można robić dżemy i nalewki. Ma skromne wymagania, rośnie na każdej glebie, stanowisku słonecznym i jest odporny na szkodniki. Znosi duże mrozy. Dereń możemy formować, przycinać do pożądanych kształtów rośliny. Jest krzewem żyjącym nawet 150 lat.

drzewa liściaste producent

Bluszcz to idealne pnącze do ogrodu lub parku wykorzystywane do jego zadarniania. Jest zimozielony, dlatego stanowić może ozdobę przez cały rok. Rośnie na każdej glebie, osiągając do 20 metrów długości pędów, płożących się po ziemi.

Lubi miejsca zacienione, choć odmiany o jasnych liściach preferują bardziej słoneczne stanowiska. Pędy bluszczu możemy przycinać. Możemy wykorzystywać bluszcz do zadarniania terenów pod drzewami, bądź ich oplatania. Na podporach może być ozdobą starych murów, bądź ścian domów. Prowadzony na siatce ogrodzeniowej tworzy żywopłoty. Musimy pamiętać o ochronie bluszczu przed mrozem, okrywając go gałązkami jedliny.

Wszystkie krzewy liściaste możemy z powodzeniem zamówić w internetowym sklepie ogrodniczym – na przykład w gospodarstwie ogrodniczym Bodnar. Jest to wygodny sposób zakupu ze względu na zaoszczędzenie czasu, jak również szeroką ofertę roślin w dowolnej ich ilości. Mamy także możliwość uzyskania porady od konsultantów w zakresie wyboru roślin i warunków ich uprawy.

Warto przy aranżacji ogrodu wykorzystać krzewy liściaste, gdyż ich zalety spowodują, że nasz ogród będzie piękny przez cały rok.