Komfort spania a koc wełniany – na co zwrócić uwagę?

W chłodne, jesienne i zimowe dni każdy z nas lubi usiąść w wygodnym fotelu z kubkiem gorącej herbaty, albo lampką wina i otulić się ciepłym kocem. A po ciężkim i męczącym tygodniu idealna będzie drzemka pod relaksującym kocykiem. Są to jedne z najprzyjemniejszych chwil. W wielu sytuacjach koc jest w domu niezbędny. Na rynku można znaleźć produkty z różnych materiałów, na przykład naturalnych jak: wełna, bawełna, len, czy sztucznych: z mikrofibry, akrylu, polaru.kremowy koc

Idealny koc wełniany

Jeśli zależy nam na kocu, który nie tylko grzeje, ale również ma właściwości lecznicze, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie taki z wełny. Choć polarowe zapewniają łatwe utrzymanie ich w czystości, są miłe w dotyku, hipoalergiczne, to jednak nie przepuszczają powietrza, mechacą się, szybko tracą sprężystość. Stąd idealny będzie jednak koc wełniany. Do produkcji kocy używa się wełny zwierząt takich jak: owce, alpaki, wielbłądy, kozy, lamy. Wełna jest produktem naturalnym. Najbardziej ceniona jest z owiec merynosów, z wełny kozic kaszmirskich produkuje się kaszmir, a moher z kozic angorskich.

Wspólną cechą wszystkich gatunków wełen jest zachowanie właściwości takich, jakie miały włosy zwierząt przed strzyżeniem lub wyczesaniem. Są bardzo ciepłe. W zimie rozszerzają się i tworzą warstwę termoizolacyjną, a wiosną i latem kurczą się i przepuszczają powietrze, dlatego ciało człowieka nie przegrzewa się, skóra oddycha i się nie poci. Wełna jest higieniczna, dobrze pochłania wilgoć. Sprężyste włókna powodują brak zagnieceń, dlatego koc zawsze będzie dobrze wyglądał. A co najważniejsze, wełna posiada właściwości zdrowotne. Koce z wełny przynoszą ulgę w bólach mięśni, stawów, kręgosłupa, nerwobólach, poprawiają krążenie krwi. Eliminują jony dodatnie, tworząc atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Szczególnie polecane są dla osób korzystających przez wiele godzin z komputerów, telefonów komórkowych, laptopów emitujących pole elektromagnetyczne szkodliwe dla zdrowia człowieka. Wełna również stabilizuje układ nerwowy.

Dobry koc pomaga się zrelaksować

dziecko w łóżku

Łagodne ciepło rozgrzewa i rozluźnia mięśnie, pozwala się zrelaksować po ciężkim i męczącym dniu. Do wad wełny można zaliczyć mechacenie się, rozciąganie pod wpływem wody oraz niebezpieczeństwo zalęgnięcia się moli i uczulania niektórych osób. Dla osób uczulonych na kurz i roztocza wełna będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzięki pokrywającej włókna lanolinie nie gromadzi się na niej kurz. Niektóre osoby, szczególnie dzieci, mogą narzekać na szorstkość wełny w dotyku. Koc wełniany jest doskonały na każdą porę roku, w zimie grzeje, a latem zapewni optymalną dla organizmu temperaturę.

Przy zakupie koca wełnianego należy pamiętać o istotnych sprawach. Między innymi temperaturze prania, która nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza i z dodatkiem środków piorących z lanoliną. Piorąc nie wirujemy, ani nie wykręcamy w przypadku prania ręcznego, szczególnie kocy z wełny jagnięcej. Suszymy w ciepłym, przewiewnym miejscu. Produkty z wełny alpaki i wielbłądziej czyścimy w specjalistycznej pralni. Jeśli zdecydujemy się wyprać w wodzie, to nie powinna ona przekraczać 30 stopni Celsjusza. Oczywiście zawsze stosujemy płyny z lanoliną. Dla alergików idealnym kocem będzie ten z wełny alpaki, kozic kaszmirskich i wielbłądziej, które nie powodują żadnych uczuleń.

Wybierając produkt z wełny trzeba zwrócić uwagę, czy brzegi są obszyte, bądź zaopatrzone we frędzle, co zapobiegnie ich strzępieniu. Warto wydać więcej funduszy na dobre jakościowo koce, które posłużą przez długie lata,  zapewnią zdrowy i relaksujący wypoczynek oraz zawsze będą świetnie wyglądać.