Kiedy warto umówić się na wizytę do psychiatry?

Pomimo tego, że coraz częściej mówi się o zdrowiu mentalnym, wiele osób nadal obawia się pierwszej wizyty u psychiatry twierdząc, że nie ma po co na nią iść. Rozmowa z psychiatrą wydaje się nieustannie wstydliwą kwestią, o której nikt nie chce rozmawiać. Prawda jest jednak taka, że psychiatra to lekarz, który za pomocą psychoterapii i farmakoterapii rozwiązuje liczne problemy, które znacznie wpływają na nasze życie. 

Decyzja o udanie się na wizytę do psychiatry wcale nie jest łatwa. Wynika to z nieświadomości odnośnie tego jak takie spotkanie będzie wyglądało i czy faktycznie jako pacjenci uzyskamy potrzebną pomoc. Prawdopodobnie za decyzję odnośnie odwlekania wizyty u psychiatry przemawia również wstyd. Nie wolno jednak bagatelizować sygnałów, które wskazują, że z naszym samopoczuciem psychicznym nie jest dobrze i warto podjąć ryzyko, a następnie zarejestrować się na pierwsze spotkanie ze specjalistą. 

Jakimi problemami zajmuje się psychiatra? 

Lekarz psychiatra zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami oraz chorobami psychicznymi o szerokim spektrum. W swojej pracy z pacjentem diagnozuje problem, a następnie wspólnie szukają jego rozwiązania tak, aby poprawić samopoczucie pacjenta. Psychiatra, w porównaniu do psychologa, skupia się zarówno na objawach, jak i przyczynach problemów psychicznych, które przejawiają się także w zdrowiu fizycznym. 

Psychiatra to lekarz posiadający tytuł medyczny, co pozwala mu wprowadzić do leczenia pacjentów środki farmakologiczne wpływające na ich samopoczucie. W zależności od problemu z jakim przychodzi pacjent, dobrane środki mają na celu wspomóc terapię. Psychiatra posiada także uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. 

Kiedy warto zgłosić się do psychiatry? 

Obecnie częściej mówi się o tym, że w ciągu najbliższych lat problemy psychiczne będą dotyczyły coraz większej części społeczeństwa. Już teraz na wizytę do specjalisty udaje się o wiele więcej pacjentów, którzy przyznali sami przed sobą, iż potrzebują pomocy psychiatry. Rosnące problemy z bezsennością, koncentracją czy gniewem, a nawet ataki paniki sprawiają, że rośnie liczba pacjentów sięgających po pomoc psychiatry. 

Dodatkowo jest wiele sytuacji życiowych, gdzie tylko specjalista może nam pomóc poradzić sobie ze stresem, negatywnymi emocjami, brakiem radości w życiu. Niekiedy śmiertelna choroba, utrata bliskiej osoby, rozwód rodziców czy rozstanie z partnerem wywołują tak wiele uczuć, z którymi pacjenci nie potrafią sobie poradzić, iż tylko psychiatra jest w stanie za pomocą rozmowy oraz farmakoterapii ustabilizować ten stan. 

Kiedy zatem udać się na wizytę do psychiatry? Każdy moment, kiedy zaczynamy zdawać sobie sprawę, że zmieniło się nasze samopoczucie psychiczne i odczuwamy więcej negatywnych emocji niż pozytywnych. Na wizytę warto przyjść również wtedy, kiedy tracimy motywację lub wycofujemy się z życia społecznego. Bez wątpienia psychiatra pomoże również lepiej poradzić sobie z depresją i zaburzeniami lękowymi. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? 

Pierwsza wizyta u psychiatry wywołuje wiele negatywnych emocji. Okazuje się jednak, że w dużej mierze przebiega ona tak samo, jak większość spotkań z lekarzami o określonej specjalizacji. Zazwyczaj psychiatra pyta pacjenta jaki jest cel jego wizyty i w czym może mu pomóc. To właśnie w tym momencie warto postawić na szczerość i przedstawić dlaczego zdecydowaliśmy się sięgnąć po poradę osoby doświadczonej.

Psychiatra po zakończonym wywiadzie może skierować pacjenta na psychoterapię bądź zaproponować środki farmakologiczne, które mogą ustabilizować jego stan oraz poprawić jakość życia. 

Leczenie u psychiatry – jakiego typu? 

Polecany przez pacjentów psychiatra w Jeleniej Górze specjalizuje się w leczeniu objawów zaburzeń psychicznych, zaburzeń lękowych, a także depresji. Oprócz tego pacjenci otrzymają kompleksową pomoc z zakresu fobii, problemów społecznych czy brakiem motywacji lub chęci do życia. Na podstawie zebranych informacji od pacjenta dotyczących jest sytuacji życiowej (finansowej, rodzinnej, uczuciowej), emocji, problemów czy chociażby historii zdrowia, podejmie właściwe kroki w celu udzielenia pomocy. 

nastroje

Choroby psychiczne oraz zaburzenia na tle psychicznym, w tym uczucie lęku, ataki paniki, najczęściej są leczone za pomocą farmakoterapii. W przypadku pacjentów z problemami na tle emocjonalnym, psychiatra może skierować go na psychoterapię, a także uzupełnić leczenie odpowiednimi środkami farmakologicznymi