Kiedy picie alkoholu staje się uzależnieniem?

Alkoholizm to chroniczna, postępująca choroba, u której podstaw leży nadmierne spożycie alkoholu. Osoba cierpiąca z powodu tej przypadłości, zwana alkoholikiem, uzależniona jest od alkoholu zarówno w sposób fizyczny, jak i psychiczny.

Nie jest ona w stanie kontrolować swojego spożycia i towarzyszących mu zachowań. Charakterystycznymi objawami alkoholizmu są poczucie głodu, czyli ciągła potrzeba sięgania po alkohol, oraz nieprzyjemne dolegliwości występujące na skutek zaprzestania picia – objawy abstynencyjne, zwane także odstawiennymi. 

Jak odróżnić zwykłe picie alkoholu od alkoholizmu? 

Alkohol wywołuje widoczny negatywny wpływ na uzależnione od niego osoby. Mimo to odróżnienie zwykłego, rekreacyjnego picia alkoholu od uzależnienia może okazać się trudne. Spowodowane jest to przede wszystkim umiejętnością alkoholików do maskowania swojego nałogu. Często nieumiejętność identyfikacji problemu wynika też z faktu, iż osoby uzależnione nie zawsze wyglądają i zachowują się w sposób kojarzony z alkoholizmem. Jak więc odróżnić zwykłe picie od choroby alkoholowej? Warto zwracać uwagę na zmiany, jakie zachodzą w zachowaniu i wyglądzie człowieka pijącego. 

Zmiany w zachowaniu na skutek uzależnienia od alkoholu 

Osoba uzależniona odczuwa ciągłą potrzebę sięgania po alkohol mimo negatywnego wpływu tej substancji na jej zdrowie i samopoczucie. Nie panuje nad swoim zachowaniem, staje się nieobowiązkowa i przestaje liczyć się z opinią publiczną. U wielu alkoholików można zaobserwować drżenie rąk, a także języka i powiek. Charakterystyczne są ponadto konieczność przyjmowania większych dawek alkoholu w celu odczucia skutków jego działania oraz zaniedbanie sfer życia niezwiązanych z alkoholem, takich jak praca, relacje z bliskimi, a także hobby i inne zainteresowania. Alkoholików cechują ponadto:

  • napady agresji,
  • zmienność nastrojów,
  • zwiększona drażliwość, 
  • zaburzenia pamięci
  • zaburzenia lękowe,
  • depresja, 
  • bezsenność. 

U osób uzależnionych od alkoholu mogą wystąpić również epizody psychotyczne, majaki oraz halucynacje, które znacząco wpływają na ich zachowanie. 

Zmiany w wyglądzie osoby uzależnionej od alkoholu 

Alkoholicy często szybciej się starzeją, co jest spowodowane negatywnym wpływem alkoholu na skórę objawiającym się jej przesuszaniem, pękaniem oraz marszczeniem. U osób uzależnionych można często zaobserwować popękane naczynia krwionośne i włosowate, a także trądzik różowaty. Alkoholicy mają również tendencje do łysienia oraz tycia spowodowanego wysoką kalorycznością napojów alkoholowych. 

Każdy z wymienionych objawów z osobna może występować również u osób, które nie mają problemów z alkoholem. Pojawienie się tych symptomów jednocześnie wskazuje jednak na chorobę alkoholową i powinno stanowić powód do niepokoju. 

Kim jest alkoholik weekendowy? 

Formą alkoholizmu, którą szczególnie trudno rozpoznać, jest tak zwany alkoholizm weekendowy. Polega on na nadmiernym spożywaniu napojów alkoholowych w weekendy. Samo picie alkoholu co weekend nie jest koniecznie oznaką uzależnienia. Na problem wskazują natomiast:

  • natrętne myśli o piciu alkoholu w nadchodzący weekend, 
  • złe samopoczucie w wypadku braku możliwości spożycia alkoholu w dniach wolnych od pracy, 
  • nieumiejętność odmówienia drinka, 
  • brak kontroli nad ilością wypitego alkoholu, 
  • rosnąca tolerancja na alkohol, 
  • brak pomysłów na spędzanie wolnego czasu w sposób niezakładający picia alkoholu, 
  • zaniżanie ilości spożytego alkoholu, 
  • zaniedbywanie weekendowych obowiązków domowych na rzecz picia alkoholu. 

Alkoholizm weekendowy często pozostaje niezdiagnozowany, co jest spowodowane kulturą picia w Polsce i przyzwoleniem na nadużywanie alkoholu w czasie wolnym. Mylne jest jednak przekonanie, że człowiek co weekend upijający się do nieprzytomności, który w poniedziałek powraca do normalności i odlicza czas do następnego piątku, nie jest uzależniony. Każda osoba, która zauważyła u siebie objawy wskazujące na alkoholizm weekendowy, powinna rozpocząć terapię w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. 

butelki po alkoholu

Terapia uzależnień w Jeleniej Górze 

Osoby, które chcą zerwać z nałogiem i całkowicie odmienić swoje dotychczasowe życie, zachęcane są do podjęcia leczenia w ośrodku terapii uzależnień w Jeleniej Górze  „Przebudzenie”. Placówka oferuje detoks, profesjonalny odwyk alkoholowy oraz fachowe wsparcie polegające na okazaniu zrozumienia oraz szacunku. Dzięki pobytowi w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień „Przebudzenie” każdy pacjent ma szansę wyzwolić się z objęć alkoholu i nauczyć się trwać w trzeźwości, bez względu na stres i trudności codziennego życia.