Kiedy musisz wykonać przed wyjazdem na ferie test antygenowy

Pandemia COVID-19 trwa, ale to wcale nie oznacza, że nigdzie nie można wyjeżdżać. Obecnie coraz więcej osób planuje wyjazdy za granicę na narty, aby pomimo obowiązujących obostrzeń aktywnie spędzić ferie i czas wolny. O czym jednak należy pamiętać wybierając się na narty? Czy testy na obecność wirusa są dalej obowiązkowe, czy wystarczy posiadać paszport covidowy?

Pomimo coraz większego poziomu zaszczepienia osób podróżujących, w niektórych krajach Unii Europejskiej w dalszym ciągu konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu. Z racji tego, że w większości przypadków taki test powinien być przeprowadzany w określonym czasie, respektowane są szybkie testy antygenowe. Kiedy zatem należy wykonać taki test jeśli planujemy wyjazd na narty za granicę?

Pandemia koronawirusa a bezpieczne ferie zimowe za granicą

Ferie zimowe sprzyjają różnego rodzajom wyjazdom za granicę. Z racji tego, że pandemia trwa już niemal dwa lata, coraz więcej krajów europejskich otwiera się na turystykę i zachęca miłośników sportów zimowych do spędzenia urlopu właśnie u nich. Niestety, osoby podróżujące do krajów UE są zobowiązane do przestrzegania obostrzeń i wymogów, dzięki którym będą mogli przekroczyć granicę bez żadnych konsekwencji.

Każdy kto planuje ferie za granicą, powinno zapoznać się z wymogami i regulacjami kraju, do którego się wybiera. W większości państw Unii Europejskiej osoby przyjeżdżające powinny posiadać aktualny Certyfikat Szczepienia (tzw. paszport covidowy) lub negatywny wynik testu, który został przeprowadzony najpóźniej 48h przed przekroczeniem granicy. W praktyce jednak każde z państw posiada własne regulacje, w których pojawiają się zapisy dotyczące daty przyjęcia ostatniej dawki szczepionki czy rodzaju testu, jaki należy przeprowadzić.

Wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na polskiej stronie administracji rządowej lub w placówkach dyplomatycznych poszczególnych krajów. Warto pamiętać o tym, aby przed samym wyjazdem jeszcze raz zweryfikować wymagania, gdyż obostrzenia są modyfikowane na bieżąco.

Wyjazd na ferie za granicę w dobie pandemii

Spora część Polaków wybierających się na ferie zimowe za granicą obiera tradycyjne kierunki – Słowacja, Czechy, Austria, Szwajcaria, Włochy oraz Francja. Przed wyjazdem do jakiekolwiek z wymienionych krajów warto sprawdzić, jakie są wymagania. Można również założyć, że w trakcie podróży samochodem na granicy nikt nie sprawdzi wymaganych dokumentów (wyniku testu lub paszportu covidowego). Jednak sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej na miejscu – większość sektora hotelarskiego i gastronomicznego weryfikuje czy osoby rezerwujące pokoje czy wchodzące do restauracji posiadają ważny certyfikat bądź mają negatywny test na obecność koronawirusa.

Państwa znajdujące się w strefie Schengen pozwalają na bezproblemową podróż podczas ferii. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu obostrzeń na miejscu, a w szczególności wykonywania testów w miejscach, gdzie są one podstawą do wejścia. Warto zatem zabrać ze sobą testy antygenowe, aby w razie potrzeby móc je wykonać.

Wyjeżdżając na narty do Francji lub Włoch, konieczne jest posiadanie certyfikowanego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Bez tego oraz ważnego Unijnego Certyfikatu Szczepienia nie jest możliwe uczestniczenie w życiu turystycznym czy chociażby rezerwacja noclegu. W Austrii i Czechach bez pełnego zaszczepienia bądź certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na COVID nie jest możliwe korzystanie z wyciągów narciarskich.

Test antygenowe – czy warto je wykonać przed podróżą?

W większości krajów Unii Europejskiej respektowane są szybkie testy antygenowe potwierdzające brak zakażenia wirusem. Chodzi oczywiście o testy antygenowe wykonane w certyfikowanym laboratorium, które wystawia dokument potwierdzający przeprowadzenie badania i stwierdzenie wyniku negatywnego. Wyjątkiem jest jednak podróż do Czech i Austrii, gdzie osoby niezaszczepione są zobowiązane do wykonania testu PCR przed przyjazdem. Dodatkowo jeśli pobyt w Czechach wydłuży się do 7 dni i więcej, konieczne jest wykonanie kolejnego testu po upływie 5 dni. Za to testy na koronawirusa we Wrocławiu są wykonywane od ręki, a wyniki dostaniecie jeszcze tego samego dnia.

Nieustannie zmieniająca się sytuacja pandemiczna wymusza niejako od podróżujących za granicę weryfikacji posiadanej wiedzy dotyczącej posiadania Unijnych Certyfikatów Covidowych. Dlatego też warto przed wyjazdem przetestować się na obecność SARS-CoV-2 na własną rękę, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje, swojej rodziny i innych uczestników podróży.