Kanapa do salonu – czym kierować się przy jej wyborze?

Sofa jest jednym z kluczowych mebli w każdym salonie. To na niej toczy się duża część życia towarzyskiego i to na niej często spędzamy czas wolny. Nasz salon powinien być zatem tak urządzony, by nie tylko pozwalał nam dobrze przyjąć gości, ale żeby nasz wypoczynek w tym miejscu był samą przyjemnością.

To wszystko sprawia, że wybranie idealnej kanapy nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać i trzeba się do takiego zakupu naprawdę dobrze przygotować.

Jak wybrać kanapę do salonu? – praktyczne porady 

Sofa czy kanapa – czy czymś się różnią? Choć w tej chwili rozróżnia się je coraz rzadziej i nazwy te stosuje się zazwyczaj wymiennie, to warto wiedzieć, że dawniej meble te były od siebie odróżniane. Niektóre sklepy wciąż używają takiego podziału, dlatego warto mieć tego świadomość. Sofa to mebel, którego nie da się rozłożyć. Zazwyczaj jest też bardziej elegancka i ozdobna od kanapy, choć w tej chwili nie jest to już sztywną regułą. Kanapy są bardziej praktyczne, zazwyczaj można je rozłożyć, by spełniały rolę łóżka. Często są stosowane w małych mieszkaniach, właśnie jak dodatkowa powierzchnia do spania.

sofa rozkładana do salonu

Znając już różnicę, warto się zastanowić, co będzie dla nas istotniejsze. Czy nasze mieszkanie bądź dom są na tyle duże, że nie będziemy potrzebowali dodatkowego łóżka, czy wręcz przeciwnie – w małej kawalerce składana kanapa może okazać się jedyną możliwością. W tym miejscu warto wspomnieć o kolejnym istotnym punkcie, który musimy uwzględnić podczas tego typu zakupów – o rozmiarze. W małych wnętrzach nie sprawdzi się ogromna kanapa, gdyż może je przytłoczyć i będzie niepraktyczna. Jednak w dużym salonie, w którym planujemy przyjmować duże ilości gości nie sprawdzi się mała kanapa dwuosobowa – lepszy może okazać się na przykład narożnik. Jeśli w domu mieszkają osoby starsze, warto także zwrócić uwagę na wysokość sofy. Te niskie, mogą byś problematyczne przy wstawaniu.

Zwróć uwagę na wygodę i design

Kiedy podejmiemy już decyzję dotyczącą wysokości mebla, warto zastanowić się nad jego walorami czysto ozdobnymi. Zaliczyć można do nich styl, kolor i materiał. Przykładowo – kanapy czy też sofy na nóżkach, nadadzą naszemu wnętrzu lekkości i szyku. Kolor powinien komponować się z wnętrzem. Może być punktem przykuwającym uwagę, ale ważne, by nie odstawał od reszty pomieszczenia. Jeśli chodzi o materiały – warto uwzględnić specyfikę lokatorów. Jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta, lepiej sprawdzi się ciemniejszy materiał, który łatwo będzie wyprać lub wyczyścić. Kiedy zdecydujemy się na przykład na kanapę skórzaną, trzeba rozważyć czy wolimy taką ze skóry naturalnej, czy sztucznej. Wybór jest ogromny i wszystko zależy od tego, co bardziej nam się spodoba.

nowoczesna kanapa do salonu

Ostatnią, ale zdecydowanie nie mniej ważną kwestią, jest wygoda. Kupując mebel przez internet, może być stosunkowo trudno to sprawdzić, jednak jeśli zdecydujemy się na zakup stacjonarny, warto (oczywiście tylko pod warunkiem, że jest to w danym sklepie dozwolone) sprawdzić kanapę, czy też sofę. Siedziska nie powinny się zbytnio zapadać pod naszym ciężarem, a oparcie nie powinno być zbyt daleko. Powinniśmy móc swobodnie się oprzeć tak, by nasz kręgosłup pozostał w pozycji wyprostowanej – zbyt głębokie siedziska zmuszają nas do mocniejszego wygięcia się, a to może na dłuższą metę szkodzić naszym plecom. Wygoda ma podwójne znaczenie jeśli wybieramy kanapę z funkcją spania. Chyba każdy doskonale wie, jak obolałym można się obudzić po nocy na niewygodnej kanapie.

Kanapa czy sofa – co wybrać?

Tego typu mebel najlepiej dobrać do swoich potrzeb. Każdemu podoba się co innego i każdy ma inny gust. Dla jednego ważniejszy będzie wygląd i styl, a dla kogo innego, to funkcje praktyczne będą bardziej istotne. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup mebla do naszego salonu i samodzielnie zadecydować, co w naszym przypadku, będzie najkorzystniejsze. Nie należy działać pochopnie i kupować pod chwilowym impulsem, gdyż może się okazać, że będzie to zakup nieudany.