Jakie zastosowanie mają trójwymiarowe wizualizacje?

Trójwymiarowe wizualizacje są jedną z ciekawszych form prezentacji produktów, wykorzystywaną m.in. w materiałach reklamowych, ale i w trakcie przedstawiania projektu przygotowanego na zamówienie klienta. Stworzone na podstawie wersji 2D projektu wizualizacje trójwymiarowe znacznie lepiej i dokładniej oddają szczegóły tworzonego produktu, wnętrza czy budynku, oddając wszelkie tekstury i detale oraz pozwalając na umieszczenie go w pewnym kontekście i otoczeniu. Dopracowane do perfekcji wizualizacje 3D mogą nabierać cech fotorealizmu – w niektórych przypadkach trudno odróżnić, czy są jedynie wizualizacją, czy zdjęciem gotowego, zrealizowanego projektu. W jakich sytuacjach znajdują zastosowanie, co mogą przedstawiać trójwymiarowe wizualizacje i dlaczego warto się na nie zdecydować? 

Rola wizualizacji trójwymiarowych w architekturze i wnętrzarstwie

Budynki, domy jednorodzinne, ogrody, elementy architektury miejskiej, a także prace renowacyjne i remontowe – ich projekty przedstawione w formie wizualizacji 3D nabierają zupełnie nowego znaczenia i o wiele lepiej obrazują końcowy efekt prac, niż jakikolwiek projekt 2D. Twórcy wizualizacji, wykorzystując jako bazę tradycyjny projekt są w stanie zbudować wokół planowanej budowy kompleksową wizualizację, odwzorowując nie tylko sam budynek, ale i jego otoczenie, drobne detale czy wygląd zmieniający się w zależności od kąta padania światła, pory roku czy pory dnia. Gdy tę samą zasadę przeniesiemy do projektowania wnętrz, w wizualizacji dostrzeżemy nie tylko planowane rozmieszczenie ścian działowych, okien, szybów wentylacyjnych i proponowane meble. Wizualizacja trójwymiarowa pokaże je w pełnym kolorze, dając poczucie że stoimy pośrodku pomieszczenia i przyglądamy się wszystkim detalom w naturalnym świetle dziennym.

wizualizacja mebla

Ważnym elementem wizualizacji trójwymiarowej będzie oczywiście wykraczanie z projektem poza ramy projektu 2D – aby wizualizacja była jak najbardziej realistyczna, oddawała wiernie pomysł projektanta i pozwalała klientowi dostrzec inwestycję w pełnej okazałości konieczne jest wprowadzenie wielu drobnych detali, dekoracji i elementów dodatkowych, takich jak oświetlenie, cienie, tekstury czy pewne niedoskonałości. Im mniej wygładzona i udoskonalona wizualizacja, tym bardziej realistyczny i możliwy do faktycznego przygotowania wydaje się przedstawiany przez nią projekt. W tworzeniu wizualizacji trójwymiarowych chodzi o to, by odnaleźć równowagę pomiędzy perfekcją, a realizmem – stworzyć fotografię tego, co jeszcze nie powstało i przedstawić projekt w jak najlepszym świetle. 

Wizualizacje produktów – skuteczny element reklamy

Produkty takie jak meble, akcesoria i wyposażenie domowe, dodatki, meble, płytki, panele podłogowe, a nawet żywność mogą zyskać naprawdę wiele, jeśli zamiast tradycyjnego zdjęcia produktowego lub projektu przedstawionego na białym tle zostaną wykonane w technologii trójwymiarowej wizualizacji umieszczającej produkt w szerokim kontekście. Wizualizacja ułatwi przedstawienie ich z każdej strony, oddając kształt, fakturę i wiele detali produktu niemożliwych do uchwycenia na tradycyjnym, dwuwymiarowym projekcie, a często nawet w formie fotografii. 

Trójwymiarowe wizualizacje produktów są szeroko wykorzystywane w katalogach produktów oraz w branży wnętrzarskiej, gdzie stanowią elementy większego projektu wnętrza oraz ułatwiają projektantom wyposażenia na budowanie własnego portfolio przez przedstawienie projektów, które mogą zrealizować na indywidualne zamówienie klienta.

wizualizacja wnętrza

Kiedy stosuje się wizualizacje trójwymiarowe? 

Wizualizacje trójwymiarowe pozwalają na skuteczne przedstawienie produktu, wystroju wnętrza, projektu aranżacji lub planowanego projektu inwestycji w formie realistycznego obrazu, zanim ten powstanie jeszcze w rzeczywistości. Ich stworzenie pozwala na pokazanie klientowi jak może wyglądać przygotowywany dla niego produkt końcowy, usuwając przy tym konieczność wyobrażenia sobie wszystkiego na podstawie prostego projektu 2D. Wizualizacje są szczególnie przydatne w przypadku większych projektów, w których klient może chcieć wprowadzić drobne zmiany nie dostrzegając ich początkowo na modelu 2D, ale coraz częściej sprawdzają się także w formie reklamy i budowania wizerunku marki. Ostatnie z zastosowań jest szczególnie ważne dla deweloperów i projektantów wnętrz – dzięki wizualizacji 3D są oni w stanie przedstawić swoją wizję, podjąć rozmowy z klientem lub rozpocząć sprzedaż nieruchomości na długo przed pojawieniem się maszyn na jej placu budowy. 

W kontekście wizerunkowym, trójwymiarowa wizualizacja może być dobrą kartą przetargową przy realizacji projektów w sferze miejskiej. Przedstawiając propozycję rewitalizacji okolicy, renowacji budynków czy projektu osiedla, zarząd miast czy spółdzielni mieszkaniowych może uzyskać informację zwrotną od mieszkańców i zweryfikować swoje plany z ich realnymi oczekiwaniami. Wizualizacje trójwymiarowe mogą posłużyć także przy organizacji przetargów, w ramach przedstawienia zainteresowanym firmą projektu, o którego realizację konkurują.