Jakie wymagania muszą spełniać kabiny toaletowe w przedszkolach

Toaleta w przedszkolu to miejsce, które musi być odpowiednio wyposażone i wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o czystość i bezpieczeństwo. Zadbane kabiny oraz inne sprzęty sanitarne nie będą zagrażały zdrowiu dzieci. O czym koniecznie należy pamiętać, urządzając toaletę w przedszkolu? Jakie wymagania muszą spełniać kabiny oraz wykorzystane w przedszkolnej łazience pomieszczeniu urządzenia sanitarne?

Bezpieczeństwo i higiena są najważniejsze

Przedszkole to miejsce, w którym maluchy spędzają ogromną część swojego dnia. To miejsce, w którym się bawią i uczą, nawiązują nowe znajomości oraz wyrabiają sobie bardzo ważne nawyki. Należy do nich między innymi regularne mycie rąk oraz zębów po każdym posiłku, a także samodzielne korzystanie z WC.

Aby ułatwić dzieciom cały ten proces, łazienki w przedszkolu muszą być dopasowane do potrzeb maluchów. Odpowiednie kabiny i ich wysokość, umywalka o odpowiednich wymiarach oraz inne niezbędne akcesoria muszą być odpowiednio dostosowane do tego, że korzystać z nich będą przede wszystkim dzieci. Dzięki temu wizyta w łazience nie będzie kojarzyła im się z przeszkodami, a będzie przyjemną czynnością, która szybko stanie się zdrowym nawykiem.

Bardzo ważną kwestią jest to, aby kabiny i umywalki miały odpowiednią wysokość. Wzrost dzieci w wieku przedszkolnym jest bardzo różny. Należy więc pamiętać, że lepiej jest, aby niektóre szkraby miału umywalkę odrobinę niżej, niż aby inne dzieci musiały wspinać się na palce za każdym razem, gdy chcą umyć ręce. Dla najmniejszych dzieci warto zainwestować w specjalistyczne podesty, na których będą mogły stanąć i ułatwić sobie korzystanie z toalety lub umywalki. Ważne jednak, aby były to produkty przeznaczone do łazienki, odporne na wilgoć, stabilne i pokryte antypoślizgową nawierzchnią.

W toaletach dla dzieci ważną kwestią jest utrzymanie higieny oraz wykorzystanie materiałów wysokiej jakości. Ta kwestia się bardzo mocno łączy, ponieważ dobre materiały często o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości niż przystosowane do użytkowania w łazience tworzywa. Doskonałym wyborem, jeśli chodzi o budowę kabin dla dzieci, będzie tworzywo HPL. Jest ono odporne na wilgoć oraz bardzo solidne, dzięki czemu niestraszne są mu uszkodzenia mechaniczne. Ponadto ten materiał bardzo łatwo się czyści. Jeśli chodzi o urządzenia sanitarne, to warto wybierać produkty z powłoką antybakteryjną oraz ułatwiającą czyszczenie.

Kolorowe wnętrza są bardziej przyjazne dla maluchów

Łazienki w placówkach edukacyjnych, szczególnie w przedszkolach, powinny zachęcać dzieci do korzystania z nich i do regularnego mycia rąk oraz szczotkowania zębów. O wiele trudniej będzie zachęcić dzieci do tego, aby samodzielnie chodziły do toalety, jeśli będzie ona sterylnie biała lub ponura i pozbawiona jakichkolwiek ciekawych z perspektywy dziecka detali. Dlatego urządzając to pomieszczenie, należy zadbać o jego bezpieczeństwo i funkcjonalność, ale również nie można zapomnieć o odpowiednim designie.

Na ścianach w toalecie dziecięcej warto położyć kolorowe płytki. Mogą być gładkie lub pokryte wzorami geometrycznymi. Sprawdzą się również doskonale propozycje ze zwierzątkami, kwiatkami czy samochodami. Oczywiście nie musi się z nich składać cała ściana czy posadzka. Wręcz przeciwnie, taki efekt mógłby być przytłaczający. Dlatego, aby pomieszczenie było jasne i przestronne dobrze jest łączyć fantazyjne wzory z białymi kafelkami o podobnych wymiarach. Dzięki temu uda się osiągnąć efekt, który na pewno przypadnie do gustu dzieciakom w różnym wieku.

W przedszkolnej toalecie liczą się detale. Warto zainwestować w finezyjne gałki do drzwi w kształcie zwierzątek, serduszek lub kwiatków do toalety dla dziewczynek lub w postaci samochodów, robotów czy figur geometrycznych w toalecie chłopięcej. Idealnie sprawdzą się kolorowe dozowniki na mydło, zabawne malunki przy wieszakach na ręczniki oraz inne akcesoria, które będą przydatne dla dziecka w trakcie korzystania z łazienki i jednocześnie mogą okazać się zabawnym dodatkiem, który sprawi, że pobyt w toalecie będzie dla malucha o wiele przyjemniejszy. Odpowiednia atmosfera w łazience może okazać się kluczem do sukcesu w kwestii wyrabiania dobrych nawyków związanych z higieną osobistą u dzieci.