Jakie są rodzaje aparatów słuchowych i które warto wybrać?

Problemy ze słuchem w dzisiejszych czasach to problem, o jakim nie za często się mówi, a dotyczy sporej ilości osób nie tylko starszych. Na szczęście powstały aparaty słuchowe, które wraz z rozwojem medycyny i technologii przestały być uciążliwym urządzeniem, a raczej mało widoczną pomocą w prawidłowym słyszeniu. W poniższym wpisie zobaczymy więc jakie mamy dzisiaj aparaty słuchowe i w jakich przypadkach będą one idealnym rozwiązaniem. 

Kiedy pogarsza się słuch?

Nieprawidłowy słuch może objawiać się na każdym etapie życia. Czasem występuje on już u niemowląt i zostaje z nimi nawet w dorosłym życiu, czasem pojawia się na starość przez „zużycie” kanalików słuchowych i organów usznych, a czasem pojawia się nawet w kwiecie wieku. W tym ostatnim wypadku ma to związek z silnymi i głośnymi bodźcami obecnymi w dzisiejszych czasach. Szereg dźwięków ulicy, uczęszczanie na koncerty, do kin, na imprezy itp. może już po 35 roku życia uszkadzać mechanizm słuchu. 

Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy?

Pierwsze problemy ze słuchem objawiają się najczęściej przez niedosłyszenie drugiej osoby, która jest blisko nas, coraz częstsze zwiększanie głośności telewizora, pojawiający się szum w uszach czy niedosłyszenie niektórych dźwięków (np. śpiewu ptaków lub padającego deszczu). W takich wypadkach bardzo ciężko jest zaradzić inaczej niż aparatem słuchowym, ale na szczęście liczba praktycznych modeli na rynku jest tak duża, że jego używanie może być dla innych niewidoczne. 

aparat słuchowy

Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

W dzisiejszych czasach istnieje kilka rodzajów aparatów, takich jak:

  • aparaty zauszne klasyczne (BTE, RITE, RIC),
  • aparaty wewnątrzkanałowe (ITE, CIC, IIC).

Każdy z modeli danego rodzaju ma swoje odrębne właściwości dostosowane do danej przypadłości utraty słuchu, dlatego tak dobrze można dzisiaj dopasować aparat do danego problemu.

Jakie rozwiązania wprowadzić do konkretnego problemu ze słuchem?

Rozwijając powyższy wątek, można stwierdzić, że 

  • Aparaty BTE są kierowane głównie dla dzieci, ponieważ mają dużą moc i mogą dopasowywać się do ciągle rosnącego ucha dziecka. Oprócz tego stosuje się je u dorosłych z lekkim i głębokim niedosłuchem oraz u pacjentów z węższymi przewodami słuchowymi. 
  • Aparaty RITE podobnie jak BTE są stosowane przy lekkim i głębokim ubytkiem słuchu, ale są one nieco cięższe przez zasilanie akumulatorowe; choć dzięki takiemu rozwiązaniu można się z nimi łączyć poprzez smartfony i regulować jakość dźwięku. 
  • Aparaty RIC są połączeniem dwóch powyższych modeli – dostosowują się do ucha, sprawdzają się w lekkim i dużym niedosłuchu, ale je należy wymieniać dużo częściej niż dwa powyższe modele.
  • Aparaty ITE są przeznaczone dla osób z małym i średnim niedosłuchem, ale przez wzgląd na swoją budowę dzielą się na:
    • Aparaty ICC, czyli niemal niewidoczne aparaty umieszczane bezpośrednio w uchu. 
    • Aparaty CIC, czyli już całkowicie wewnątrzuszne modele umieszczane głęboko w kanale i zupełnie niewidoczne .

Modele wewnątrzkanałowe, choć nie są dostosowane do dużych problemów ze słuchem, to są dużo bardziej kompaktowe. Ponadto nowe rozwiązania technologiczne pozwalają dopracować je na poziom tych zewnątrzusznych, by mogły być niewidoczne, a przy tym działać nawet przy dużym niedosłuchu. 

Kto dobiera odpowiedni aparat słuchowy?

Wybór aparatu słuchowego jest nieco bardziej skomplikowany niż choćby wybór okularów. W celu odpowiedniego doboru tego urządzenia konieczna jest wizyta u laryngologa lub otolaryngologa, który dokładnie zbada słuch. Następnie należy udać się do protetyka słuchu, który na podstawie przeprowadzonych badań będzie w stanie dobrać odpowiedni aparat do naszych problemów oraz potrzeb estetycznych. 

Na jakiej podstawie dobiera się aparat słuchowy?

Badanie słuchu wykonywane w Jeleniej Górze jest dobrym przykładem tego, na jakiej podstawie dobrać aparat słuchowy. Zalicza się do niego: 

  • ogólny wywiad lekarski,
  • otoskopia (wziernikowanie ucha),
  • audiometria tonalna,
  • audiometria mowy,
  • audiometria impedancyjna.

Na podstawie tych wyników lekarz może dokładnie zobrazować stan słuchu i w zależności od zaobserwowanego ubytku czy charakterystyki krzywej na audiogramie dobrać model aparatu tak, by zapewniał nam najlepszą słyszalność. 

Można więc zauważyć, że aparat słuchowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem na problemy z tym zmysłem. Rozwój w tej dziedzinie pozwolił stworzyć prawie niewidoczne modele zapewniające bardzo dobry słuch i dzięki temu nie musimy martwić się dyskomfortem, a za to cieszyć życiem na najwyższym poziomie nawet przy niedosłyszeniu.