Jakie są przyczyny i objawy zapalenia dziąseł?

Zapalenie dziąseł jest przykrą dolegliwością, z którą co najmniej raz w życiu każdy z nas mógł się spotkać. Głównym jego objawem jest zaczerwienie, obrzmienie i krwawienie dziąseł występujące przy codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jakie są przyczyny, objawy tej dolegliwości oraz w jaki sposób ją leczyć, dowiesz się z poniższego artykułu.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł jest schorzeniem na tle infekcyjnym i następuje wskutek negatywnego oddziaływania bakterii znajdujących się w płytce nazębnej gromadzącej się tuż przy linii dziąseł. Dzieje się tak w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej oraz przestrzeni międzyzębowych. Bakterie w płytce nazębnej powodują, że organizm wytwarza mechanizmy obronne, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji. Naczynia włosowate rozszerzają się i powodują zaczerwienienie i obrzmienie dziąseł. Innymi, aczkolwiek rzadszymi przyczynami mogą być zaburzenia hormonalne spowodowane ciążą, menopauzą lub stanami chorobowymi, niedobory witaminowe będące skutkiem niewłaściwej diety, choroby obniżające odporność (np. białaczka, AIDS, cukrzyca), palenie tytoniu, infekcje grzybicze i wirusowe. Zapalenie dziąseł może również wynikać z przyczyn mechanicznych obejmujących różnego rodzaju urazy (np. wskutek źle dobranej protezy, aparatu ortodontycznego lub zbyt intensywnego szczotkowania zębów).

Objawy zapalenia dziąseł

Klasycznymi objawami zapalenia dziąseł są:

  • obrzmiałe i napuchnięte dziąsła,
  • tkliwość dziąseł-stają się bardziej miękkie i wrażliwsze na dotyk,
  • ból dziąseł, który potęguje się podczas jedzenia i mycia zębów,
  • nieświeży oddech,
  • swędzenie dziąseł,
  • afty wewnątrz jamy ustnej,
  • zaczerwienienie i krwawienie z dziąseł- dziąsła stają się żywoczerwone i mają tendencję do krwawienia, zwłaszcza podczas mycia i nitkowania zębów, a niekiedy nawet podczas spożywania pokarmów,
  • odsłonięcie szyjek zębowych. 

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zaawansowanych chorób przyzębia, dlatego powyższych objawów nie należy lekceważyć, lecz udać się do stomatologa i wdrożyć odpowiednie leczenie.

dentysta

W jaki sposób zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Profilaktyka opiera się w głównej mierze na prawidłowej higienie jamy ustnej. Powinna ona polegać na dokładnym szczotkowaniu zębów i nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych odbywających się co najmniej 2 razy dziennie. Jeżeli nasza dieta jest uboga w witaminy i minerały, powinniśmy ją wzbogacić, zwłaszcza w produkty bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę C. Jeżeli użytkujemy protezę lub aparat ortodontyczny, powinniśmy zweryfikować, czy dolegliwości dziąsłowe nie są spowodowane ich nieodpowiednim doborem. Gorzej, jeśli stan naszych dziąseł, po wdrożeniu powyższych wskazówek nie ulega poprawie. Wówczas powinniśmy udać się do lekarza, aby przeprowadzić badania diagnostyczne w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń.

Metody leczenia zapalenia dziąseł

Leczenie zapalenia dziąseł najlepiej rozpocząć na wczesnym etapie, aby nie dopuścić do zaawansowanego rozwoju dolegliwości. Pierwszy krok powinna stanowić wizyta u stomatologa, który dokona oceny stanu naszych dziąseł oraz zaordynuje leczenie. Jeżeli ilość płytki nazębnej lub nagromadzonego kamienia nazębnego będzie znaczna, lekarz przeprowadzi profesjonalny zabieg czyszczenia zębów-piaskowania w celu pozbycia się płytki nazębnej, lub scalingu w celu usunięcia kamienia nazębnego. Następnie pacjent otrzyma od lekarza zalecenia dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej. Lekarz może także zdecydować o przepisaniu łagodnych preparatów, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Ich wybór jest bardzo szeroki. Występują w postaci płynów do płukania, maści, żeli i aerozoli. 

Jakie są konsekwencje związane z zaniedbaniem zapalenia dziąseł?

Zapalenie dziąseł, wskutek ich obrzmienia i opuchlizny, prowadzi do tworzenia się tzw. kieszonek dziąsłowych, czyli zagłębień między zębem a dziąsłem. Jeżeli stan ten utrzymuje się dłużej, może prowadzić do jednego z najgorszych powikłań nieleczonego zapalenia dziąseł-paradontozy. Polega ona na zapaleniu tkanek przyzębia, które prowadzi do zmiany w strukturze i wyglądzie dziąseł. Jest to o tyle niebezpieczne, że w konsekwencji może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych i do rozchwiania zębów. Czym może się to skończyć, pewnie doskonale wiemy… 

Chirurg stomatolog Opole-profesjonalne usługi stomatologiczne w Medin Klinika

Jeżeli chcieliby Państwo skonsultować się z chirurg stomatolog Opole, który mógłby pomóc w trapiących Państwa dolegliwościach związanych z zapaleniem dziąseł, zachęcamy do skorzystania z usług naszej przychodni. Specjalizujemy się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu próchnicy, wad zgryzu, chorób dziąseł i przyzębia. Działalności naszej kliniki przyświeca idea indywidualnego podejścia do pacjenta oraz stworzenia jak najprzyjemniejszej atmosfery podczas wizyty. Diagnostyka i leczenie odbywa się kompleksowo przy użyciu najlepszych i najnowocześniejszych metod.