Jaki zapach maja pluskwy?

Nie tylko ślady ugryzień i świąd mogą świadczyć o tym, że w naszym domu pojawiły się pluskwy. O ich obecności wiemy również po specyficznym zapachu, jaki po sobie zostawiają. Jeśli zatem leżymy w łóżku i czujemy nietypową woń, warto dokładnie przeszukać każdą szczelinę stelaża oraz sprawdzić, czy te małe insekty nie znalazły nowego miejsca do żerowania. 

Jako ludzie nie mamy wielkiego wpływu na to, czy w naszym mieszkaniu pojawią się pluskwy. Ich obecność nie jest żadnym powodem do wstydu, gdyż możemy je, podobnie jak mole spożywcze, przynieść ze sobą z zakupów, z podróży czy nawet w używanych meblach. Pluskwy nie żywią się jednak brudem czy kurzem, jak wiele osób sądzi. Wręcz odwrotnie, interesuje ich tylko jeden cel – człowiek, a właściwie jego krew. Likwidacja pluskiew to skomplikowany proces, a im szybciej znajdziemy pasożyty, tym skuteczniej można się ich pozbyć. 

Pluskwa domowa – charakterystyka 

Pluskwy z pozoru są niewidoczne, gdyż prowadzą nocny tryb życia. Uaktywniają się dopiero w momencie, kiedy ich żywiciele zapadają w sen i są nieświadomi tego, że stają się ucztą dla zamieszkujących w ich domu insektów. 

Te małe pasożyty najczęściej żyją w trudnodostępnych miejscach. Można je znaleźć w szczelinach łóżka, w listwach przypodłogowych, a nawet ścianach. Zdarza się, że pluskwy znajdują schronienie w drewnianych meblach lub ramach obrazu. Dzięki swoim zdolnościom do aklimatyzacji, dopasują się do każdych warunków.

Problem z pluskwami polega na tym, że są one trudne do wytępienia – zwłaszcza domowymi sposobami. Dorosła pluskwa jest w stanie żyć do 70 dni bez dostępu pożywienia, a samica w ciągu jednej doby może znieść aż 12 nowych jaj. Oznacza to, że pluskwy rozmnażają się niezwykle szybko. Stąd też w celu ich skutecznej likwidacji, należy szybko podjąć działania i zatrudnić specjalistyczną firmę zajmującą się dezynfekcją pomieszczeń. 

Pluskwy mogą się pojawić w każdym mieszkaniu – niezależnie od jego stanu czystości. Dlatego warto od czasu do czasu dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca, w których mogą się one pojawić. 

Po czym rozpoznać, że w domu mamy pluskwy? 

Pierwszą oznaką, że w domu pojawiły się pluskwy, są ślady ugryzień na całym ciele. O ile osoby dorosłe nie zwracają tak bardzo uwagi na nietypowe ślady na swojej skórze, o tyle w przypadku dzieci są one niezwykle widoczne. Zazwyczaj to właśnie na podstawie ugryzień można zauważyć, że insekty pojawiły się w naszej sypialni czy salonie. O ile samo ugryzienie pluskwy nie jest szkodliwe dla dorosłego człowieka, należy wiedzieć, że ich pozostałości już tak. Wiele chorób o nieznanym pochodzeniu może wynikać właśnie z obecności pluskiew w naszym domu. 

Nierzadko dokładne przeszukanie miejsc, w jakich się chowają jest wystarczającym dowodem na to, że staliśmy się nieszczęśliwymi posiadaczami pluskiew. Istnieje jeszcze jeden czynnik pozwalający zweryfikować, czy w domu pojawiły się pluskwy. Jest nim specyficzny zapach, jaki wydzielają i który utrzymuje się przez wiele godzin, a nawet dni. 

Pluskwy wydzielają zapach, który można podzielić na trzy kategorie: 

  • słodkich migdałów, 
  • kolendry, 
  • zgniłych malin. 

Woń, jaką roztaczają pluskwy jest o tyle nietypowa, że wiele osób, które nie posiadają żadnego ugryzienia, wiedzą, iż mają w domu insekty. Zapachu nie można także pomylić z czymkolwiek innym. 

Likwidacja pluskiew oraz zapachu po nich – jak wygląda? 

Likwidacja pluskiew jest skomplikowanym procesem, niemożliwym do samodzielnego zrealizowania. Dlatego jeśli chcemy skutecznie pozbyć się pasożytów i wydzielanego przez nich zapachów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Fachowcy specjalizujący się w dezynfekowaniu pomieszczeń zamieszkiwanych przez pluskwy, za pomocą specjalnych środków i urządzeń są w stanie pozbyć się problemu na zawsze. 

płyny do sprzątania

Pluskwy zabija się poprzez oprysk specjalistycznymi preparatami lub odymianiem zamieszkiwanego przez nich miejsca. Cały proces likwidacji pluskiew kończony jest ozonowaniem pomieszczeń, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach wydzielany przez pluskwy. Nie można jednak zapomnieć o dokładnym wypraniu tekstyliów. Po profesjonalnej likwidacji insektów nie trzeba kupować nowych mebli czy przeprowadzać remontu mieszkania.