Jaki jest zakres outsourcingu IT dla firm?

Outsourcing jest dziedziną, która stale zyskuje popularność wśród małych jak i ogólnoświatowych przedsiębiorstw. Obecnie najczęściej wykorzystuje się usługi obce związane z nowoczesnymi technologiami oraz IT, ponieważ ta branża rozwija się najszybciej. Często dochodzi do sytuacji, w której tańszym rozwiązaniem jest wynajęcie usług firmy outsourcingowej aniżeli zatrudnienie dodatkowych, wykwalifikowanych pracowników. Warto jednak znać wszystkie za i przeciw tego typu rozwiązaniom.

Outsourcing w IT – podstawowe informacje

Usługi outsourcingowe związane z IT cieszą się niezwykle dużą popularnością, ponieważ związane są ze sprawnym działaniem każdego przedsiębiorstwa, które oparte jest na systemach informatycznych. Decydując się na wynajęcie firmy, która zajmie się rozwiązywaniem problemów informatycznych w spółce można liczyć na kompleksową pomoc z zakresu:

  • konfiguracji komputerów oraz urządzeń sieciowych,
  • instalacji i obsługi oprogramowania,
  • serwisu sprzętu IT.

Warto wiedzieć, że tego typu usługi wiążą się także z profesjonalną pomocą w przypadku niestabilnych połączeń sieciowych bądź ataków hakerskich lub wirusów. Dzięki helpdeskowi w IT można uzyskać w łatwy i wygodny sposób pomoc zarówno drogą elektroniczną jak i tradycyjną. Ważne jest aby zespół pracowników zajmujących się usługami w IT posiadał nie tylko kompleksową wiedzę z tego zakresu, ale także potrafił porozumieć się w językach obcych. Profesjonaliści zajmują głównie rozwiązywaniem problemów ze sprzętem, ale także instalacją i konfiguracją oprogramowania specjalistycznego dla firm.

Zalety rozwiązań outsourcingowych w IT

Usługi związane z helpdeskiem cechują się przede wszystkim korzystną ceną w porównaniu do zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników w firmie na własną rękę. Cena za outsourcing w IT może sięgać do kilkuset złotych miesięcznie w zależności od zakresu usług jakie będą oferowane. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość pracy zdalnej oraz naprawy wszelkich usterek bez konieczności obecności fizycznego serwisanta w firmie. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzać zarówno czas jak i pieniądze. Helpdesk posiada wiele zalet, do których zalicza się między innymi: rozwiązywanie problemów z bazami danych i błędną przepustowością sieci internetowej, zdalną instalację oprogramowania oraz wykrywanie błędów występujących w firmie.

Dobrze także wiedzieć, że dzięki rozwiązaniom, które oferuje outsourcing w IT można sprawić, że przedsiębiorstwo działa znacznie sprawniej oraz unika przestojów związanych z problemami ze sprzętem informatycznym.

Dla kogo przeznaczony jest outsourcing w IT?

Tego typu rozwiązania dedykowane są przede wszystkim dla firm, które posiadają skomplikowane systemy informatyczne opierające się na specjalistycznym oprogramowaniu, które wymaga kompleksowej obsługi profesjonalistów. Przedsiębiorstwa, których produkcja zależy od sprawności systemu informatycznego zdecydowanie powinny zdecydować się na wykorzystanie helpdesku zewnętrznej firmy. Sprawdzi się to także w małych zakładach, które pragną przyśpieszyć i ułatwić swoją pracę. Dobrą praktyką jest jednak wybieranie firm outsourcingowych, które cieszą się dużą popularnością oraz renomą wśród swoich klientów. Można mieć wtedy pewność, że wszystkie usługi będą wykonywane kompleksowo oraz z należytą starannością.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru rodzaju helpdesku?

Należy zwracać uwagę przede wszystkim na renomę firmy zewnętrznej, która oferuje swoje usługi informatyczne z zakresu outsourcingu IT. Trzeba sugerować się ogólną opinią przedsiębiorstwa na rynku oraz sposobie w jaki rozwiązywane są przez nią problemy. Dobrą praktyką jest podpisywanie umowy wstępnej, która pozwala na sprawdzenie czy oferowane usługi odpowiadają wymaganiom. Warto pamiętać, że prawidłowo funkcjonujące systemy w firmie to droga do sukcesu i zwiększenia wydajności pracy.

Rozwiązania oparte na usługach zewnętrznych są nie tylko atrakcyjne cenowo, ale także znacznie szybciej rozwiązują problemy informatyczne niż pracownik zatrudniony do tego zadania.

Ważne jest jednak aby wybierając firmę outsourcingową z góry określić zakres potrzebnych rozwiązań oraz sposoby ich wdrażania, ponieważ pozwoli to uniknąć późniejszych komplikacji z zakresu wdrażania systemu. Zdecydowanie warto decydować się na wynajęcie zewnętrznej firmy obsługującej rozwiązania IT w firmie choćby ze względu na niższe koszty potrzebne na utrzymanie urządzeń i systemu informatycznego w dobrej kondycji. Dodatkowo obniża się wydatki związane z zatrudnianiem nowych pracowników, ponieważ cała usługa wykonywana jest przez firmę zewnętrzną, która jest zupełnie niezwiązana prawnie z przedsiębiorstwem głównym.