Jaką moc powinien mieć grill gazowy?

Grill gazowy coraz bardziej wypiera klasyczne grille węglowe. Jest ku temu kilka  całkiem ważnych powodów.

Najważniejsze z nich obejmują brak zanieczyszczania dymem, a także brak szkodliwości dla zdrowia przyrządzonych potraw. Grille gazowe pozwalają na równomierne pieczenie potraw, a także dają możliwość stosowania ich również pod dachem, dzięki czemu grillowanymi potrawami możesz cieszyć się razem z bliskimi praktycznie przez cały rok. Jak dobrać moc grilla gazowego, by dobrze służył?

Jakie są dostępne moce grilli gazowych?

Można znaleźć informacje o dostępności grilli osiągających moc w przedziale 7,8-10,5 kW, dzięki czemu przygotowanie potraw będzie dużo szybsze. Jeśli jednak grill będzie służył niewielkiej liczbie osób od czasu do czasu, wystarczający może być nawet zakres mocy od 2 do 3 kW. Okazuje się jednak, że istnieją parametry, które są jeszcze bardziej istotne, niż moc grilla.

Na co zwracać uwagę, wybierając najlepszy grill gazowy?

Moc grilli gazowych wyrażana jest na ogół w kW. W powszechnym mniemaniu oznacza to, że im ta moc jest wyższa, tym grill rozgrzeje się szybciej i osiągnie lepsze temperatury. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Okazuje się, że szczególnego znaczenia nabiera rodzaj materiału, jaki został wykorzystany w produkcji grilla. Jeśli zastosowana blacha jest cienka, owszem, nagrzeje się ona szybko, lecz równie szybko wytraci uzyskaną temperaturę, przekładając się na wydłużenie czasu niezbędnego do osiągnięcia warunków optymalnych, a także na większe zużycie gazu.

Dochodzi do tego waga rusztu, wielkość aromatyzerów oraz ilość otworów, przez które do środka mogłoby przedostawać się zimno. Powoduje ono wychładzanie się rozgrzewanych elementów, a jeśli mają one niewielką wagę, nie mają zdolności do gromadzenia ciepła niezbędnego do przygotowania potraw.

Rozprowadzenie mocy ma znaczenie

Oprócz rodzaju materiału, z którego wykonany jest grill, który chcesz kupić, zwróć uwagę również na palniki. Mają one ogromne znaczenie dla mocy osiąganej przez grilla podczas gotowania. Chodzi tutaj o jej równomierne rozprowadzanie. Przykładowo, w grillu gazowym Triton Maxx PTS, dostępnym w sklepie internetowym sklep.landmann.pl, masz do czynienia z aż 4 palnikami o mocy 3 kW każdy.

Dochodzą do tego palnik dolny na podczerwień o mocy 3 kW, palnik boczny o mocy 7,4 kW, oraz palnik tylny, osiągający moc 3,5 kW. Jest to model dedykowany szczególnie w przypadku, gdy planujesz otworzyć własny lokal gastronomiczny lub jeśli z grilla na bieżąco będzie korzystać większa ilość osób.

Czy grill gazowy o większej mocy będzie zatem lepszy?

Odpowiedź brzmi – nie zawsze. Jeśli połączymy większą moc z cięższymi materiałami, takimi jak np. żeliwo do produkcji rusztu, wzmacnianą, szczelną pokrywą i dużymi aromatyzerami, na pewno grill gazowy będzie się rozgrzewał szybciej i dłużej trzymał odpowiednią temperaturę, niż model o takiej samej lub podobnej mocy, lecz wykonany z lekkich, nietrzymających temperatury materiałów.

Oznacza to również, że jeśli masz do wyboru grill gazowy o mniejszej mocy, lecz z ciężkimi materiałami i konstrukcją zabezpieczoną od przedostawania się zimna, będzie on lepszym wyborem od grilla “mocniejszego”, lecz o lżejszej konstrukcji.

grill gazowy

Czy warto wybrać grill gazowy?

Jak najbardziej! Doskonale wychodzi on naprzeciw współczesnym miłośnikom grillowania. Wszystko to dzięki możliwości tworzenia o wiele zdrowszych potraw, bez konieczności rezygnowania z czynności, którą tak uwielbiamy. Dochodzą do tego nowoczesne systemy ułatwiające czyszczenie, oraz liczne akcesoria dodatkowe, jakimi możemy ubogacić wybrane modele, czyniąc cały proces gotowania jeszcze bardziej komfortowym.