Jak wyczyścić ściany po pożarze?

Pożar jest traumatycznym przeżyciem. Ten groźny incydent zagraża życiu i zdrowiu, powodując przy tym utratę części lub nawet całości dobytku. Każdemu, kto na skutek pożaru doznał strat, zależy na jak najszybszym remoncie i odbudowie utraconej w żywiole przestrzeni. Nim to nastąpi, konieczne jest jednak gruntowne czyszczenie po pożarze.

Kiedy należy rozpocząć czyszczenie po pożarze?

Czyszczenie po pożarze powinno być przeprowadzone jak najszybciej to możliwe. Zazwyczaj moment na sprzątanie następuje zaraz po zakończeniu akcji gaśniczej oraz czynności wykonywanych przez policję oraz rzeczoznawcę i agenta ubezpieczeniowego. Nie poleca się sprzątania przed wydaniem opinii przez rzeczoznawcę z ubezpieczalni, gdyż porządki mogą prowadzić do niewłaściwego oszacowania szkód. Czyszczenie nie powinno być też odkładane w czasie, gdyż tylko jak najszybsze podjęcie działań sprzątających daje możliwość ocalenia niektórych dóbr.

Dlaczego dokładne czyszczenie domu po pożarze jest istotne?

Czyszczenie lokalu po pożarze nie jest czynnością przyjemną, ale stanowi absolutną konieczność. Przed rozpoczęciem sprzątania należy się upewnić, że powstałe na skutek pożaru szkody nie zagrażają konstrukcji, a budynek jest bezpieczny i nie grozi zawaleniem. Czyszczenie po pożarze polega na czymś więcej niż tylko usunięciu śladów powstałych na ścianach i innych płaszczyznach. W trakcie pożaru dochodzi bowiem do emisji substancji stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia, które pozostają w budynku na długo po zakończeniu akcji gaśniczej. Substancji tych nie należy lekceważyć, dlatego konieczne jest gruntowne czyszczenie, dzięki któremu można zapobiec rozwinięciu się wielu poważnych chorób u lokatorów dotkniętego pożarem lokalu.

Usuwanie szkód pożarowych

Czy można samodzielnie wyczyścić ściany po pożarze?

W wyniku pożaru na ścianach pomieszczeń dochodzi do gromadzenia się sadzy. Jej usunięcie jest bardzo pracochłonne i może nastręczać licznych trudności, ponadto wymaga zastosowania specjalistycznych środków myjących oraz właściwych środków ochrony osobistej, takich jak maska, rękawice i kombinezon ochronny. Sadza zawiera liczne szkodliwe dla organizmu człowieka toksyny, które uwalniają się w trakcie usuwania substancji ze ścian i mogą powodować poważne schorzenia układu oddechowego.

Czyszczenie ścian po pożarze w celu usunięcia sadzy musi być wykonywane na sucho, co dodatkowo sprzyja dostawaniu się toksycznych związków chemicznych do dróg oddechowych wykonującej czynności sprzątające osoby. Z uwagi na wysoką trudność i niekorzystny wpływ na zdrowie nie poleca się samodzielnego czyszczenia pomieszczeń po pożarze.

Korzystanie z usług firmy zajmującej się czyszczeniem po pożarach

By uniknąć trudów i niebezpieczeństw związanych z samodzielnym czyszczeniem pomieszczeń po pożarach, warto zatrudnić profesjonalną firmę posiadającą doświadczenie w wykonywaniu prac w tym zakresie. Przedsiębiorstwa tego typu posiadają specjalistyczny sprzęt ułatwiający usuwanie sadzy oraz innych zanieczyszczeń i toksyn powstałych na skutek działania ognia, a także preparaty służące zabezpieczeniu ścian przed ich ponownym osiadaniem.

Firmy dokonujące czyszczenia po pożarach posiadają odpowiednie certyfikaty poświadczające posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz właściwie przeszkolonych pracowników. Oferują oni szybkie i skuteczne usługi na najwyższym poziomie. Sprzątanie przeprowadzane jest przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych i umożliwia podjęcie prac remontowych już po 24 godzinach od zakończenia czynności myjących.

Czyszczenie po pożarach

Zakres usług świadczonych przez firmy sprzątające po pożarze

Firmy świadczące usługi z zakresu czyszczenia po pożarach sprawdzają sprzęt i urządzenia elektryczne pozostałe w lokalu i poddają utylizacji uszkodzone przedmioty. W celu usuwania sadzy oraz innych zanieczyszczeń ze ścian i pozostałych powierzchni wykorzystywana jest metoda czyszczenia suchym lodem. Profesjonalna firma sprzątająca po pożarze czyści i dezynfekuje przewody wentylacyjne, usuwa zadymienie oraz oczyszcza powietrze przy pomocy filtrów HEPA.

W celu zneutralizowania zapachu spalenizny szczególnie polecane jest ozonowanie, które stanowi naturalny, bezpieczny i niezwykle skuteczny sposób na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Firma czyszcząca dodatkowo wywozi i utylizuje wszystkie odpady i zabezpiecza mienie przed powstawaniem dalszych szkód. Na koniec wykonanej usługi wykonawca wystawia pełną dokumentację dla ubezpieczyciela.

Stając przed koniecznością czyszczenia ścian i innych powierzchni z zabrudzeń powstałych na skutek pożaru, najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy świadczącej usługi w tym zakresie. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że lokal będzie czysty, pozbawiony nieprzyjemnych aromatów i, co najważniejsze, bezpieczny.