Jak wybrać odpowiedni kierunek rozwoju programisty?

Praca w branży IT jest bez wątpienia jedną z najatrakcyjniejszych ścieżek kariery, jeśli pod uwagę weźmiemy oferowane przez nią perspektywy rozwoju. Doświadczeni programiści coraz częściej realizują projekty w międzynarodowym środowisku, skupiając się na rozwoju nowych technologii, programów i rozwiązań wykorzystywanych później w różnych dziedzinach życia. Do pracy w IT kuszą tez oczywiście wysokie wynagrodzenia, które zależnie od specjalizacji, zajmowanego stanowiska czy konkretnych firm mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku tak rozbudowanej branży pojawia się jednak pytanie – jak wybrać odpowiedni kierunek rozwoju programisty?

Najbardziej przyszłościowe języki i technologie w branży IT

magento developer wrocławPlanując karierę jako programista, warto już na początku wybrać technologię, w jakiej będziemy się specjalizować i język, w którym czujemy się najlepiej. Każdy, kto choć częściowo poznał zasady programowania wie doskonale, że zróżnicowane frameworki, biblioteki i języki charakteryzują się zupełnie innymi schematami działania i choć mogą wyglądać na pozornie podobne, w rzeczywistości wymagają odpowiedniego podejścia i mocno poszerzonej wiedzy w danej specjalizacji. W praktyce więc początkujący programiści decydują się na wybór jednego z popularnych języków i technologii: Javy, Magento, C++, JavaScript, czy .Net i dopiero później poszerzają swoje zawodowe horyzonty.

Co wybrać? Rozwijające się nieustannie nowe technologie i trudne do przewidzenia trendy już nie raz zaskoczyły programistów, którzy inwestowali swój czas i wiedzę w programy bez przyszłości. Warto więc, wybierając kierunek studiów, dodatkowe kursy czy nawet internetowe samouczki programowania zwrócić uwagę w stronę przygotowywanych przez różne branżowe jednostki raportów. Przykładowo, opublikowane przez Bulldogjob[1] wyniki badania rynku wskazują, że obecnie najpopularniejsze, a jednocześnie najlepiej rozwijające się języki programowania to przede wszystkim JavaScript, Java, PL/SQL, C# i Python.

Jak wybrać kierunek rozwoju programisty?

Jeśli celem początkującego developera jest szybkie znalezienie pracy i rozpoczęcie budowania kariery, dobrym pomysłem na ułatwienie wyboru kierunku kariery będzie baczne obserwowanie pojawiających się ofert pracy na portalach ogłoszeniowych czy w agencjach rekrutacyjnych. Rozwiązanie to ma jednak swoje ograniczenia – pod samym hasłem „java developer Wrocław” pojawia się w Google wiele wyświetleń prowadzących do powtarzających się ofert, które najczęściej celują w pozyskiwanie osób z doświadczeniem zawodowym. Łatwiej będzie więc przygotować się pod kątem jednego języka wyjściowego i od niego rozpocząć rozbudowywanie swojego CV i portfolio.

Decydując się na karierę w branży IT trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet jako specjaliści Java, JavaScript czy C++ będziemy uczyć się przez całe życie. To właśnie Java Developerzy nastawieni na ciągły rozwój i zgłębianie zarówno swojego języka głównego, jak i pobocznych technologii mają największe szanse na utrzymanie się na rynku. Nawet najlepsze studia i kursy są jedynie bazą do pracy w programowaniu i choć przygotują ze znajomości danego języka, nie dadzą doświadczenia w pracy nad kolejnymi projektami z nim związanymi.

full stack developer wrocław

Magento, C++, Java – jak znaleźć pracę dla developera we Wrocławiu?

Java jest we Wrocławiu jednym z najczęściej oferowanych przez kandydatów do rekrutacji języków programowania i to właśnie oferty pracy dla java developerów pojawiają się w ogłoszeniach najczęściej. Zarówno firmy, jak i potencjalni rekrutowani coraz chętniej sięgają jednak nie po portale z ofertami pracy, a po pomoc wyspecjalizowanych w dziedzinie IT agencji rekrutacyjnych takich jak HR GO. Firma, choć młoda na rynku polskim, odniosła w Wielkiej Brytanii ogromny sukces, prowadząc procesy rekrutacyjne w wielu dziedzinach. Znając Magento, C++, Java oraz inne, powszechnie stosowane języki i technologie programowania warto sprawdzić, jakie oferty pracy pojawiają się w ich katalogach i to właśnie tam rozpocząć poszukiwania pierwszego stanowiska w firmie IT.

Kierunek rozwoju programisty zależy w dużej mierze od jego preferencji, wiedzy i zainteresowań. Nie każdy pozostanie na etapie pisania programów przez całą swoją karierę – praca w IT to nie tylko pisanie kodu, ale i zarządzanie projektami będące równie ciekawą, satysfakcjonującą i dobrze płatną ścieżką działania. Nie warto zamykać się na jedną z wielu części rozbudowanej branży IT – otwartość na nowe propozycje i szanse to jedna z największych zalet, jaką może posiadać dziś developer.

 

[1] https://bulldogjob.pl/it_report_2019