Jak wybrać mieszkanie do wynajęcia?

We współczesnych mediach z każdej strony docierają do nas informacje i poradniki o tym jak dobrze sprzedać dom czy mieszkanie, jak przygotować nieruchomość na wizytę potencjalnych kupców itd.

Nie mówi się jednak o tym jak szukać. Ktoś mógłby powiedzieć, że sprawa jest prosta, ponieważ wystarczy trochę poszukać i znaleźć odpowiadające nam z wyglądu i funkcji lokum. W rzeczywistości sprawa nie jest taka prosta.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim warto określić cel, w jakim szukamy mieszkania: czy jest to sprawa długofalowa i szukamy czegoś, co pozwoli nam się osiedlić na lata, czy raczej jest to krótka przygoda związana np. ze studiami albo stażem w dużym mieście. Wszystko to ma wpływ przy określaniu właściwych nam preferencji mieszkaniowych.

Następnie należy określić odpowiadającą nam lokalizację i okolicę: czy mieszkanie ma być w centrum czy na obrzeżach, czy ma mieć spokojną okolicę dla rodzin z dziećmi, jak dobrze ma być rozwinięta komunikacja miejska i jaka maksymalna odległość ma dzielić mieszkanie od miejsca pracy, uczelni czy reszty rodziny.

Ostatnią rzeczą do określenia przed podjęciem poszukiwań jest cena. Każdy ma swój określony budżet przeznaczony na wynajem, ale wiadomo, że zdarzają się mieszkania odpowiadające nam wszystkim tylko nie cenom. W takich wypadkach warto mieć pewien próg, którego mimo wszystko nie można przekroczyć, by nie stracić wszystkich oszczędności.

Jak szukać idealnego mieszkania?

Wbrew pozorom nie jest to taka łatwa sprawa. Ofert najmu na rynku nieruchomości jest od groma, a ich liczba wciąż rośnie. Dodatkowo źródeł, w których możemy przebierać, jest jeszcze więcej.

W poszukiwaniach liczy się przede wszystkim konsekwentność, systematyczność i cierpliwość. Najlepszym rozwiązaniem jest przeglądanie każdego forum, strony i aplikacji po kolei oraz zapisywanie najlepszych dla nas ofert. Później drogą eliminacji wybrać kilka najlepszych, które można odwiedzić.

Nie warto poprzestawać na jednym czy dwóch mieszkaniach, ponieważ popyt na mieszkania jest tak duży, że w każdej chwili oferta może być nieaktualna.

Pomocnym w poszukiwaniach mogą być filtry znajdujące się na wielu stronach. Tam możemy zaznaczyć, mniej więcej, czego szukamy i algorytm sam zaproponuje nam najlepsze oferty.

Specjalna pomoc

Mimo wszystko przeglądanie wszystkich ofert może być męczące. Wiele osób z biegiem czasu traci motywację i wybiera mieszkanie, które nie do końca im odpowiada. W takich wypadkach nie warto rezygnować, a raczej poszukać odpowiedniej agencji, która zajmuje się obsługą najmu nieruchomości.

Tam specjaliści niewątpliwie pomogą nam nie tylko znaleźć idealne mieszkanie, ale też pomogą z dokuczliwą papierologią.

Umowy najmu są czasem bardzo skomplikowane, a właściciele zawierają w nich wiele pułapek, które po podpisaniu mogą stać się mieszkalnym koszmarem.

Co powinna zawierać umowa najmu?

Aby uniknąć potencjalnych strat i nie naciąć się przy podpisywaniu umowy, za każdym razem warto sprawdzać, czy zawiera ona wszystkie z poniżej wymienionych punktów:

  1. Określenie stron (wszystkie dane osobowe wynajmującego i najemcy).
  2. Określenie przedmioty umowy (dokładny adres nieruchomości, opis jej powierzchni, wyglądu, udogodnień – np. własne miejsce parkingowe w cenie).
  3. Dokładny czas trwania najmu (zwłaszcza jeśli jest na czas określony; jeśli umowa jest na czas nieokreślony, wówczas należy ustalić warunku wypowiedzenia).
  4. Cel wynajmu i sposób korzystania z lokum (cele mieszkalne czy działalność gospodarcza; ilość zamieszkałych osób).
  5. Koszty i wszystkie kwestie z nimi związane (dokładna cena czynszu, termin i sposób regulowania należności, uwzględnienie odrębnych kosztów np. za gaz czy wywóz śmieci).
  6. Kaucja (wysokość, termin i sposób wpłaty lub zwrotu kaucji w wypadku zniszczeń).
  7. Prawa i obowiązki stron (wprowadzanie zmian, dokonywanie napraw, dbałość o czystość, zachowanie spokoju itp.).
  8. Zasady wizytacji lokalu przez właściciela (właściciel nie może bez uprzedzenia odwiedzać wynajmowanego mieszkania, dlatego należy określić sposób i częstotliwość wizyt sprawdzających).
  9. Załączenie dokumentów towarzyszących umowie (rodzaj i stan wyposażenia, zdjęcia, regulamin).
  10. Zapisy organizacyjne (liczba kopii umowy, klauzula RODO itd.).
  11. Czytelne podpisy stron.

Jeśli któryś z tych czynników zabraknie lub nie zostaną do końca określone, warto się o to upomnieć i dopilnować by przed wynajęciem mieszkania i podpisaniem umowy wszystko było jasno określone między nami a właścicielem.