Jak rozpoznać stulejkę? Objawy i leczenie

Stulejka, czyli zwężenie napletka powodowane najczęściej nawracającymi i nieleczonymi stanami zapalnymi, może dotknąć każdego mężczyznę. Problem z odciąganiem napletka od żołędzi penisa może powodować ból i dyskomfort oraz przyczynić się do rozwoju groźniejszych infekcji z powodu braku możliwości zachowania należytej higieny. Leczenie takiego problemu warto rozpocząć jak najwcześniej – zaniedbanie stulejki spowoduje jedynie rozwój kolejnych stanów zapalnych i pogorszenie się problemu, a to może prowadzić do jeszcze większego bólu, dyskomfortu i poważniejszych chorób. Po czym rozpoznać stulejkę i jak ją leczyć? 

Czym jest stulejka i jak ją rozpoznać? 

Stulejka to problem z odsuwaniem napletka z żołędzi penisa, wynikający ze zwężenia się napletka, najczęściej w wyniku stanów zapalnych i pojawiających się z tego powodu blizn po zagojeniu. Stulejką określa się też stan, w którym możliwe jest odsunięcie napletka do rowka zażołędziowego, ale nie dalej. Obydwa przypadki są dla mężczyzny bolesne i niekomfortowe, szczególnie w trakcie stosunków seksualnych oraz codziennej higieny miejsc intymnych. Jeśli odczuwasz ból i pieczenie w okolicach żołędzia, zauważasz mocne zaczerwienienie w okolicach napletka i masz problemy z jego odsunięciem, wizyta u urologa będzie konieczna

Jednym z częstszych problemów wśród mężczyzn jest nienależyte dbanie o higienę i nie zgłaszanie problemów ze stulejką do lekarza odpowiednio wcześnie. O ile w przypadku stulejki wrodzonej, pojawiającej się we wczesnych latach dzieciństwa, rodzice są w stanie zauważyć problem i zgłosić go pediatrze, u starszych dzieci i mężczyzn kłopot wynika zwykle z poczucia wstydu i niechęci do wizyty u specjalisty. Niestety, stulejki nie da wyleczyć się samodzielnie i podjęcie leczenia operacyjnego, czy to poprzez poszerzenie napletka, czy całkowite obrzezanie, jest niezbędne. 

Przyczyny stulejki – kto jest na nią najbardziej narażony? 

U dorosłych mężczyzn stulejka pojawia się zwykle w wyniku nieodpowiedniej higieny prącia, stanów zapalnych napletka, po cewnikowaniu, przy nieuregulowanej cukrzycy, a także w wyniku różnego rodzaju urazów prącia. Wielu z powyższych można uniknąć, przede wszystkim dbając codziennie o higienę osobistą poprzez dokładne zsuwanie napletka podczas kąpieli i oczyszczanie żołędzi, napletka oraz wszystkich fałdków skóry. Jeśli przypadek stulejki dotyczy dziecka poniżej 3 roku życia, naturalne i delikatne zsuwanie napletka w trakcie kąpieli oraz stosowanie maści, jeśli takie przepisze lekarz, są w stanie poprawić ruchliwość napletka i uniknąć stulejki. 

Leczenie stulejki – jak przebiega i dlaczego trzeba działać szybko? 

Zabiegowe leczenie stulejki jest konieczne w każdym przypadku, ale jest to zabieg stosunkowo prosty. Metody leczenia obejmują chirurgiczne usunięcie napletka (obrzezanie) lub częściowe usunięcie i poszerzenie otworu napletka, tak by mógł prawidłowo zsuwać się z żołędzi. Po zabiegu konieczne jest zadbanie o regularną zmianę opatrunków, stosowanie antybiotyków zapobiegających rozwojowi infekcji oraz dopilnowanie higieny, tak by powstałe po wycięciu rany mogły dobrze się zagoić. 

wizyta u urologa

Wizyta urologa nie jest powodem do wstydu. Operacje stulejki we Wrocławiu wykonywane są nawet kilka razy w tygodniu. Dobry urolog jest w stanie szybko usunąć stulejkę, zapobiegając tym samym rozwojowi trudniejszych do wyleczenia dolegliwości.

Stulejce często towarzyszy ból i pieczenie, szczególnie podczas prób odciągania napletka, także podczas stosunku. Ból taki może zniechęcać do zachowywania higieny, bo podczas kąpieli niemożliwe jest odsunięcie napletka w celu wymycia wydzieliny czy reszty moczu spod napletka. Trzeba jednak pamiętać, że opóźnianie podjęcia leczenia będzie jedynie pogarszać sprawę i może doprowadzić do szybkiego rozwoju infekcji, a nawet pojawienia się wydzieliny ropnej. Powikłania nieleczonej stulejki mogą sięgać jednak znacznie dalej – jeśli pojawi się zakażenie bakteryjne, bakterie mogą powodować w dalszej kolejności zakażenie dróg moczowych, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie nerek. Stulejka może doprowadzić też do bezpłodności spowodowanej infekcją i nawracającymi stanami zapalnymi. Powikłania te powinny wystarczyć do tego, by w razie zauważenia u siebie problemów podjąć leczenie możliwie jak najszybciej.