Jak pracować nad rzeźbą ciała?

Proporcjonalna sylwetka może być rezultatem treningu całego ciała, zarówno tego siłowego jak i wzmacniającego oraz rozciągającego. Poprawia on wydolność organizmu, podnosi jego odporność i zapewnia zdrowie i dobrą kondycję fizyczną, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt do ćwiczeń fitness oraz siłowych w celu zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Rynek oferuje szeroki wybór akcesoriów do ćwiczeń, dzięki czemu każdy może zaopatrzyć się w sprzęt, odpowiadający jego potrzebom, stopniowi zaawansowania, a także wydolności organizmu. Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń fitness to między innymi hantle, które można wykorzystać do ćwiczeń w domu.

Dlaczego warto ćwiczyć z hantlami

Hantle w trakcie ćwiczeń są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż sztanga. Ćwiczenia z nimi nie wymagają nieustannej obecności trenera personalnego. Efekty takiego treningu są bardziej zadowalające, ponieważ ciało rozwija się równomiernie i stopniowo, bez ryzyka urazów. Trening z hantlami zapewnia równomierne obciążenie ciała i łatwiejsze utrzymanie równowagi podczas ruchu niż w trakcie ćwiczeń ze sztangą. To ma ogromne znaczenie dla uniknięcia dysproporcji mięśniowej i różnych urazów. Dzięki hantlom łatwiej ocenić dysproporcje między stronami ludzkiego ciała i określić, którą z nich należy wzmacniać, rozwijać i poświęcać jej więcej czasu w trakcie ćwiczeń.

Zaletą ich jest możliwość wykonywania ćwiczeń praktycznie wszędzie, wykorzystując możliwość zmieniania obciążenia i dopasowując je do własnych potrzeb. Ćwiczyć dzięki nim można zarówno w klubie fitness na siłowni, ale i w domu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku braku w najbliższej okolicy, siłowni, czy klubu fitness.  Poza tym ćwiczenia z hantlami może wykonywać praktycznie każda osoba, zarówno kobieta jak i mężczyzna, bez względu na stopień zaawansowania w treningu siłowym. Ćwiczenia z hantlami wymagają skupienia i koncentracji przy prowadzeniu ruchu w prawej i lewej ręce. To wpływa korzystnie na równomierny rozwój mięśni obu stron ciała.

zestaw hantli fitness - ćwiczenia na klatkę piersiową

Propozycje ćwiczeń z hantlami

Dzięki ćwiczeniom z hantlami można wzmacniać mięśnie brzucha, pleców, klatki piersiowej, barków, a także biceps i triceps. Mięśnie brzucha ćwiczymy, wykonując w pozycji leżącej ćwiczenie polegające na przeniesieniu zza głowy rąk, w których trzyma się hantle do pozycji pionowej, podobnie unosimy nogi w taki sposób, by złożyły się one wraz z rękami w scyzoryk. Zgięcie ciała następuje tylko w miednicy. Ćwiczenie powtarza się przynajmniej 15 razy. Staramy się je wykonywać tylko przy użyciu mięśni brzucha.

Mięśnie pleców ćwiczymy, układając się twarzą do podłogi jak do pompki i podtrzymując ciało tylko na rękach oraz stopach. W rękach trzymamy hantle i unosimy kolejno najpierw jedną, a potem drugą rękę. Ruchy należy powtórzyć jednakową ilość razy na prawej i lewej ręce chyba, że celem jest wzmocnienie jednej słabszej strony ciała, wtedy wykonujemy na niej więcej powtórzeń. Mięśnie klatki piersiowej wzmacnia się, zajmując pozycję wyjściową, polegającą na położeniu się na ławce i uniesieniu dłoni z hantlami prostopadle do podłogi. Następnie należy wykonać ruch, polegający na rozłożeniu wyprostowanych ramion, a następnie powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy powtórzyć do 15 razy, mobilizując mięśnie klatki piersiowej. Za pomocą hantli można ćwiczyć również barki. Należy stanąć w rozkroku na szerokość bioder, trzymając hantle w rękach unosimy je, rozchylając ręce na boki na wysokość barków. Wykonać należy w ten sposób około 15 powtórzeń. Potem można wykonywać ten sam ruch, ale do przodu przed siebie, nie na boki, raz jedną, a raz drugą dłonią.

Ćwiczenia z hantlami umożliwiają rozwijanie poszczególnych mięśni na przykład bicepsów. Należy stanąć prosto z rozstawionymi nogami. Kolejnym ruchem jest wyciągnięcie przed siebie ręki, w której trzyma się hantlę. Następnym ruchem jest przekręcenie dłoni w taki sposób, aby stawy palców były skierowane w górę. Następnie należy uginać rękę w łokciu, zbliżając hantlę do barku. Następnie powtarza się ten ruch drugą ręką. Ćwiczenia z hantlami na triceps rozwijają mięśnie ramion. Można je wykonywać zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej. Siedząc na ławce, bądź krześle należy trzymając hantlę w ręce i  unieść ją do góry, nad głowę, za kark. Po czym następuje powrót do pozycji wyjściowej. Potem ten sam ruch wykonuje się drugą ręką.

Hantle są uniwersalnym sprzętem sportowym do użytku zarówno na siłowni, jak i w domu. Tego rodzaju ćwiczenia warto wykonywac z małymi hantlami, dostępnymi w zestawach w wadze od 0,5 kg do 2-2,5 kg. Zestaw hantli do fitness znajdziecie w dobrych sklepach internetowych z wyposażeniem sportowym.