Jak powstaje herbata?

Herbata jest jednym z tych napojów, które są wyjątkowo popularne wśród ludzi. Nie tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie istnieje tradycja popołudniowej herbatki, pije się jej naprawdę dużo. Także my, tutaj w Polsce nie próżnujemy i wręcz wypijamy więcej herbaty od Brytyjczyków! Prawda jest taka, że na rynku występuje wiele różnych odmian herbaty, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie! Do wyboru jest cejlońska herbata, herbata zielona, czarna, czerwona czy też biała. Ale jak w takim razie wygląda proces powstawania takich herbat, aby były tym, co podawane jest na stole?

Jak powstaje herbata czarna?

Jeżeli chodzi o herbatę czarną, czyli tą, która jest najpopularniejsza w Polsce i najczęściej wybierana, to jej produkcja jest zawarta w czterech etapach. Oczywiście pomijając samo zbieranie liści. Pierwszym etapem, jest więdnięcie liści. Drugim ich skręcanie. Trzecim, fermentacja a czwartym suszenie. Jeżeli chodzi o więdnięcie, to ten etap trwa do 20 godzin, jeżeli jest wykonywany naturalnie, przy pomocy mechanizmów trwa zaledwie 3 godziny. Fermentacja natomiast trwa 4 godziny. Pozostałe dwa procesy zajmują tak długo, aż zostaną ukończone (trzeba regularnie sprawdzać stan liści).

Jak powstają herbaty zielone i białe?

Tutaj wszystko wygląda niemal tak samo, jak przy produkcji herbat czarnych, z pominięciem etapu fermentacji. To właśnie dzięki temu, herbaty zielone i białe mają inny wygląd, a także inne właściwości od herbat czarnych.

Jeżeli chodzi konkretnie o herbaty białe, to zanim zacznie się proces suszenia liści, wykorzystuje się parę wodną. Po co? Po to, aby liście wolniej stawały się suche. To sprawia, że liście herbaty białej mają białawy kolor i są często pokryte włoskami.

Z kolei, jeżeli chodzi o herbaty zielone, to liście które dopiero co zostały zebrane, poddawane są obróbce cieplnej, przez co szybciej stają się suche. Z kolei proces więdnięcia jest prowadzony z użyciem pary wodnej.

Jak powstają herbaty czerwone?

Herbata czerwona to taka forma przejściowa pomiędzy herbatami zielonymi a czarnymi. W ich przypadku jest wykonywany proces fermentacji (którego nie ma przy herbatach zielonych i białych), jednak trwa on wyłącznie do momentu, w którym brzegi liści herbacianych zaczynają nabierać czerwonego koloru.

Jakie herbaty warto jest pić?

W zasadzie wszystkie herbaty są wyjątkowe, ponieważ ich smaki się znacznie od siebie różnią. Warto jednak wybierać takie napoje, które zostały sporządzone z liści o wysokiej jakości. Herbata z Cejlonu, Mabroc herbata, a także wiele innych odmian, to zdecydowanie takie herbaty, które warto jest spróbować. Herbata ze Sri Lanki jest bardzo znana wśród koneserów i bardzo przez nich zachwalana. Zdecydowanie warto jest więc w taką herbatę inwestować.

Jeżeli chodzi o taki napój, jak herbata – Sri Lanka będzie miejscem, którego warto szukać na opakowaniach. Dawny Cejlon to w zasadzie miejsce, skąd pochodzą najbardziej znamienite odmiany. To właśnie ze Sri Lanki pochodzą herbaty najlepsze, często dość drogie, ale zdecydowanie bardzo aromatyczne.

Nie tylko herbaty z Chin czy Japonii są dobre, także właśnie Sri Lanka jest takim miejscem na świecie, które wręcz słynie z produkcji herbaty.

A ty, jeżeli chcesz poczuć niesamowity i niezapomniany smak, to z pewnością takim wyborem będziesz zachwycony!