Jak palić w kotle na ekogroszek?

Ekogroszek jest najbardziej ekologicznym materiałem opałowym. Zaliczamy do niego wysokoenergetyczny węgiel kamienny w kształcie bryłek o wielkości od 2 do 25 mm. Nie dziwi więc fakt, że zdobywa on coraz więcej zwolenników. Dowiedzmy się zatem, jak palić w kotle na ekogroszek, aby proces ten był jak najbardziej wydajny i efektywny.

O czym należy pamiętać paląc w kotle na ekogroszek?

Decydując się na palenie ekogroszkiem, powinniśmy zadbać o nabycie towaru wysokiej jakości charakteryzującego się odpowiednimi parametrami. Aby ekogroszek zachował swoje właściwości, powinien być przechowywany w określonych warunkach i temperaturze. Pamiętaj, aby unikać coraz częściej pojawiających się podróbek ekogroszku! W przeciwnym razie będziesz mieć spore problemy z jego rozpaleniem i możesz doprowadzić do problemów z funkcjonowaniem pieca! Przed zakupem ekogroszku dokładnie zweryfikuj jego parametry: rozmiar bryłek, który nie powinien być zbyt duży; wysoką kaloryczność (wynoszącą między 20-26 MJ/kg), zawartość siarki i zawartość popiołu. Te dwie ostatnie wartości powinny być jak najniższe. Przed rozpaleniem ekogroszku trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, aby był suchy. W przeciwnym razie może to doprowadzić do awarii pieca, w najlepszym wypadku- do problemów z rozpaleniem i osiągnięciem pożądanej temperatury w pomieszczeniach. Zaleca się, aby wilgotność ekogroszku wynosiła nie więcej niż 10-12%.  

Zalety korzystania z ekogroszku

Korzystanie z ekogroszku związane jest z jego wieloma zaletami, do których należą:

 • niska emisyjność szkodliwych substancji do atmosfery-chociaż ekogroszek stanowi pochodną węgla kamiennego, to dzięki niskiej zawartości siarki nie wywiera tak szkodliwego wpływu na środowisko naturalne;
 • mała ilość popiołu pozostająca po spaleniu;
 • niska zawartość wilgoci-sprawia to, że palenie ekogroszkiem jest bardziej wydajne;
 • wysoka kaloryczność-dzięki niej ekogroszek jest doskonałym wyborem dla osób, którym zależy na pozyskaniu ekonomicznego paliwa stałego do ogrzania domu;
 • dobór odpowiedniego pieca na ekogroszek pozwala na optymalizację kosztów ogrzewania oraz na dokonanie automatycznych ustawień ułatwiających codzienną obsługę pieca.

Czy piec na ekogroszek to dobry wybór?

Aby palenie ekogroszkiem było wygodne, wydajne i przyniosło oczekiwany efekt, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczony piec. Oferuje je firma Stalmark, która w swoim asortymencie posiada nowoczesne i wysokoenergetyczne piece na ekogroszek. Wybór pieca wysokiej jakości zapewniającego wysoką sprawność energetyczną sprawi, że efektywnie ogrzane zostaną zarówno małe obiekty, jak i duże budynki. W ofercie piecy Stalmark znajdują się piece z podajnikiem, które zapewniają niezwykle wygodny i w pełni zautomatyzowany sposób dozowania ekogroszku. Technologia ta wiąże się nie tylko z codziennym komfortem, lecz również z zapewnieniem stałej temperatury otoczenia. Decydując się na piec z podajnikiem, nasza obsługa będzie ograniczać się do zasypania pojemnika na paliwo mniej więcej raz w tygodniu. Funkcjonowanie podajnika i dozowanie ekogroszku w odpowiedniej ilości sterowane jest przez nowoczesny i automatycznie zaprogramowany komputer, który odpowiedzialny jest za zapewnienie stałej temperatury w pomieszczeniach. Wysoka sprawność kotłów z podajnikiem sprawia, że emisja pyłów do atmosfery jest bardzo niska, co sprzyja zachowaniu troski o środowisko naturalne. Zaletami przemawiającymi za kupnem pieca na ekogroszek marki Stalmark są:

 • spełnianie rygorystycznych norm dotyczących emisji szkodliwych substancji do atmosfery,
 • wykonanie z wykorzystaniem najnowszych technologii konstrukcyjnych,
 • gwarancja bezpieczeństwa, solidnego i trwałego wykonania oraz wysokiej efektywności energetycznej,
 •  prostota i wygoda w obsłudze,
 •  możliwość indywidualnego dopasowania ustawień sterownika, umożliwiającego optymalizację pracy kotła poprzez określenie cyklu, w jakim będzie podawane paliwo, oraz ustawienia częstotliwości nadmuchu powietrza, mocy wentylatora i czasu postoju,
 •  zmniejszenie kosztów ogrzewania znajdujące odzwierciedlenie w Twoim portfelu,
 • utrzymanie stałej, równomiernej i optymalnej temperatury w pomieszczeniach,
 • możliwość nabycia pieca z zaawansowanymi sterownikami wykorzystującymi również funkcję regulacji pogodowej,
 • spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagających osób, dla których liczy się przede wszystkim komfort, oszczędność czasu, efektywność, prostota obsługi i brak konieczności pełnienia ciągłej kontroli nad dokładaniem paliwa do pieca.

grzejnik

Wybór wysoko wydajnego i sprawnego pieca zapewni jego trwałość i bezawaryjność na długie lata. Pozwoli to na nieustanne czerpanie przyjemności z przebywania w ciepłych oraz o optymalnej temperaturze pomieszczeniach bez dużego uszczerbku w portfelu, a przy tym na zachowanie komfortu i wygody w obsłudze urządzenia.