Jak leczyć uporczywą migrenę?

Nawet 10% do 12% całej ludzkiej populacji przynajmniej raz w życiu doświadcza napadu migrenowego bólu głowy. To niezwykle intensywna dolegliwość, wyłączająca nas na kilka godzin z normalnego funkcjonowania. Problem staje się poważny, gdy doświadczamy jej cyklicznie. Jak radzić sobie z migreną? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Co to jest migrena?

Migrena to przewlekła choroba, która objawia się silnymi napadowymi bólami głowy. Sam napad bywa często poprzedzony mroczkami i błyski przed oczami (tak zwana aura), bólem z tyłu głowy, nudnościami albo uczuciem mrowienia kończyn. Ból migrenowy nasila się przy wysiłku i może dotyczyć tylko jednej strony głowy. Tak zwane przewlekłe migreny utrzymują się przez co najmniej 15 dni w miesiącu w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

Mechanizm powstawania migreny opiera się prawdopodobnie na nagłym skurczu i rozkurczu naczyń dostarczających krew do mózgu. To właśnie chwilowe niedokrwienie związane ze zwężeniem się naczyń odpowiada za aurę. Nie zbadano wystarczająco przyczyn, dla których niektórzy pacjenci zapadają na migrenę. Niewykluczone, że może mieć ona związek z predyspozycjami genetycznymi i zaburzoną gospodarką hormonalną organizmu.

Czynniki wyzwalające napad migreny

Migrena trzy razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Napadu migreny nie zawsze da się przewidzieć i zdarza się, że pojawia się on znikąd. Warto zachować jednak ostrożność w momencie nagłych zmian ciśnienia, stresu, silnego napięcia emocjonalnego. Osoby doświadczające migreny mogą potrzebować więcej czasu, by przystosować się do klimatu panującego w miejscu, do którego wyjechały na wakacje i powinny unikać przemęczenia oraz hałasu.

Migrena – jakie badania powinieneś wykonać?

Wiele osób samodzielnie dochodzi do wniosku, że doświadczają migreny i nigdy nie udają się ze swoim problemem do lekarza. To olbrzymi błąd. Po pierwsze, nie przeprowadzając specjalistycznych badań, możemy zignorować bóle głowy świadczące o poważnym problemie innej natury. Po drugie, lekarska diagnoza migreny to punkt wyjścia dla zastosowania leczenia. Bez niego objawy migreny mogą z czasem narastać, zwiększać swoją częstotliwość i dużo bardziej dawać się we znaki.

Z reguły do zdiagnozowania migreny wystarczy rzetelnie przeprowadzony wywiad lekarski. Osobą, z którą przede wszystkim należy się skonsultować jest neurolog z Jeleniej Góry. To miejsce ma dobrą renomę, gdzie można liczyć na spotkanie z wykwalifikowanym specjalistą w Centrum Medycznym Zabobrze.

Gdy sam wywiad nie wystarczy a migrenie towarzyszą dodatkowe niepokojące okoliczności jak na przykład fakt, że pojawiła się po urazie głowy, chorobie zakaźnej lub w związku z utratą masy ciała, lekarz skieruje pacjenta na badanie obrazowe głowy oraz badanie krwi. Zlecona może zostać tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny albo badanie naczyniowe tętnic i/lub żył i zatok żylnych mózgowia za pomocą tomografii lub rezonansu. Samo EEG nie wnosi żadnych relewantnych informacji o przyczynach migreny.

Jak radzić sobie w chwili napadu migreny?

Ataku migreny nie da się zatrzymać, ale stworzenie swojemu organizmowi odpowiednich warunków do odpoczynku sprawi, że napad bólu szybciej się skończy i będzie nieco łagodniejszy. Najlepszym pomysłem jest położenie się w wygodnym miejscu i zredukowanie do minimum wszystkich otaczających nas bodźców. Należą do nich przede wszystkim światła, dlatego warto zasłonić okna i wyłączyć wszystkie żarówki. Koniecznie weź leki przeciwbólowe i spróbuj zdrzemnąć się w oczekiwaniu aż zadziałają. Możesz wypróbować ciepłe lub zimne okłady.

Na czym polega leczenie migreny?

Leczenie migreny opiera się głównie na technikach farmakologicznych. Osobom cierpiącym na częste napady migreny podaje się leki zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia ataku, w tym metoprolol, flunarizine, amitryptylinę i lamotryginę. Substancje te wykazują również działanie łagodzące zaburzenia wzroku podczas aury.

Leczenie farmakologiczne może być wspomagane innymi metodami takimi jak stosowana w gabinecie fizjoterapeuty akupunktura lub biofeedback. Biofeedback to bardzo ciekawa metoda polegająca na ukazywaniu pacjentowi z pomocą specjalistycznych urządzeń procesów, które w czasie rzeczywistym zachodzą w jego ciele. Dostrzeganie tych procesów pozwala na naukę świadomego wpływania na nie. Podczas neurofeedbacku pacjent może zaobserwować zmiany w swoich falach mózgowych i zrozumieć funkcjonowanie własnej głowy.