Jak dobrać odpowiedni kształt brody do twarzy?

Moda na brody przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Coraz więcej mężczyzn rozważa zapuszczenie brody po to, aby wyrazić swój własny, niepowtarzalny styl. Broda nadaje męskości, wyrafinowania i dojrzałości. Ponadto, jest to doskonałe narzędzie służące temu, by zamaskować drobne niedoskonałości twarzy.

Choć może Ci się wydawać, że zapuszczenie pełnej brody jest łatwe i że wystarczy pozwolić włoskom rosnąć w swoim własnym tempie, to nie wystarczy. Jeśli chcesz zapuścić brodę, powinieneś wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Jaki styl brody najlepiej pasuje do mojej twarzy? Twarze ludzi dzielą się zazwyczaj na kilka typów: podłużne, kwadratowe, okrągłe i owalne, z innymi odmianami, takimi jak trójkątne, w kształcie serca i rombu. Ważne jest, aby dopasować brodę do kształtu twarzy. Musisz wiedzieć, gdzie można zapuścić więcej włosów, a gdzie nie, gdzie zwiększyć objętość brody, a gdzie ją zmniejszyć.

Celem jest znalezienie harmonii, a nie podkreślenie tych cech twarzy, które już się wyróżniają: bardzo długa twarz nie będzie dobrze wyglądać z długą brodą.

  • Jaki jest kształt brody, który będzie do mnie pasował?   Niektórzy brodacze świetnie radzą sobie z grzebieniem i nożyczkami, inni po prostu boją się dotykać tych narzędzi z obawy przed zniszczeniem wymarzonego kształtu uformowanego przez profesjonalnego, zaufanego barbera. Nieważne, czy będziesz kształtował brodę sam, czy będziesz regularnie korzystał z usług barbera oferującego golenie brody we Wrocławiu, z pewnością warto się do niego wybrać chociaż na początku, by sprawdzić jaki rodzaj cięcia zapewni nam idealny efekt końcowy.

Jak określić kształt mojej twarzy?

Przed wyborem rodzaju brody, należy stanąć przed lustrem i zadać sobie pytanie: jaki jest mój typ twarzy?

Istnieją różne typy twarzy: są twarze zaokrąglone, kwadratowe, podłużne i owalne. Niektórzy mają  nawet twarze trójkątne, w kształcie serca lub rombu.

Aby dowiedzieć się, do którego kształtu twarzy jest Ci najbliżej, możesz np. wykonać kilka prostych pomiarów taśmą mierniczą. Stań przed lustrem i zmierz się za pomocą taśmy mierniczej:

  • Czoło – mierz od szczytu jednej brwi do szczytu drugiej (w ten sposób mierzy się czoło w miejscu, w którym osiąga ono największą szerokość).
  • Kości policzkowe – zmierz odległość od dolnego kącika oka do kącika drugiego oka (miarkę należy umieścić nad kośćmi policzkowymi i trzymać ją jak najbliżej czubka nosa).
  • Szczęka – zmierz odległość od najszerszej części szczęki (ok. 2 cm poniżej ucha) do podbródka i pomnóż tę odległość przez 2.
  • Długość twarzy – mierz od linii włosów do podbródka (jeśli nie masz włosów, umieść miarkę w miejscu, gdzie powinny zaczynać się włosy).

Pomiary stanowią one jedynie punkt odniesienia, na podstawie którego można określić typ twarzy:

  • Kwadratowa – wszystkie wymiary są bardzo zbliżone do siebie, zaś linia szczęki jest kanciasta.
  • Prostokątna – charakterystyczna jest najdłuższa długość twarzy, podczas gdy wszystkie pozostałe wymiary są do siebie zbliżone.
  • Okrągła – długość i szerokość są bardzo podobne. Są one dłuższe niż wymiary szczęki i czoła (które są podobne), przy czym sam kąt nachylenia szczęki nie jest zbyt wyraźny.
  • Owalna – dłuższa niż szersza; czoło jest szersze niż szczęka, a podbródek jest zaokrąglony.

Wybierz styl idealny dla Ciebie

Podstawową zasadą jeśli chodzi o kształt brody jest to, że linia żuchwy i broda tworzą całość, która powinna nadać twarzy owalny wygląd. Jeśli masz kwadratową lub okrągłą twarz, powinieneś postawić na dłuższą brodę, która sprawi, że Twoja twarz będzie wyglądała na bardziej wydłużoną (owalną). Pozwól więc włosom w okolicy podbródka rosnąć nieco dłużej. Z drugiej strony, jeśli Twoja twarz jest już wydłużona, powinieneś zdecydować się na brodę, która jest bardziej obfita po bokach, a wszystko po to, by nadmiernie nie wydłużyć twarzy. Natomiast, jeśli Twoja twarz jest owalna: możesz dać upust swojej kreatywności i osobistemu gustowi. Masz większe pole manewru, ponieważ nie musisz szczególnie martwić się kształtem Twojej twarzy.