Jak być dobrym menadżerem projektu budowlanego?

Problemy inwestycyjne – jak dopilnować formalności?

Nikt nigdy nie powiedział, że żonglerka wieloma projektami wykonawstwa elektrycznego i ich terminowość jest łatwa. Aby być skutecznym menedżerem projektu, nie wystarczy tylko ciężko pracować, ale także zmieścić się w długich godzinach pracy, należy zwrócić uwagę na każdy szczegół i ściśle trzymać się doskonałej organizacji. Choć brzmi to jak coś trudnego, dojście do tego wyzwania jest łatwiejsze niż myślisz. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Ci osiągnąć sukces w zarządzaniu projektem budowlanym jako kierownik budowy nowej inwestycji.

Wskazówka 1: Przygotuj szczegółowe rysunki systemowe na papierze. Można zapytać: „Dlaczego trzeba wprowadzać kolejne rysunki kiedy już część jest przygotowana, dlatego też elektrycy mogą z nich korzystać?”. Jasne, że nie, ale prawdopodobnie wykażą one wiele schematycznych informacji, które przyspieszą niezbędne prace, a przede wszystkim miejsca wierceń, przebicia się, wejścia i wyjścia kabli.

Spójrzmy na system sygnalizacji dla pożaru – jako przykład. Zobaczysz w nim systemowy schemat przedstawiony w postaci pionowej. Każde urządzenie może mieć oznacznik lokalizacji, taki jak „schody nr 3” lub „główny korytarz”, ale nie posiada widoku z góry, pokazującego aktualne lokalizacje urządzeń. Linie łączące na schemacie urządzenia pionowego oznaczają okablowanie między określonymi urządzeniami, ale nie jest to wyznacznik, który oznacza musowe podejście do tego tak jak na projekcie.

Kto zajmuje się czym?

W rezultacie, gdy ktoś musi się liczyć z planem grupowania kabli, przewodów czy innego rodzaju elementów, w których specjalizują się elektrycy to trudno jest wymusić konkretne tempo działania. Czasami specjaliści mogą opracować lepsze rozwiązanie niż to, które znajduje się na przedstawionym im projekcie. Zamiast tego kierownik projektu lub projektant pracujący dla firmy elektrycznej może przygotować nowe rysunki obrazujące nową sytuację.

Jak zarządzać sprawnie budową?
Wskazówka 2: Kompensacja zapłaty za realizację projektu. Większość umów ma klauzulę dotyczącą zaliczki, przy czym właściciel (lub jego przedstawiciel) wstrzymuje pewien procent miesięcznych rozliczeń (i wynikających płatności) do czasu zakończenia wszelkich elementów z listy zleceń i odbioru końcowego. Procent ten może wahać się od 5% do 10%.

Raporty, projekty, schematy – zadania kierownika

Można nieco skompensować zapłaty stosując proces znany jako interfejs załadunku. Przygotowując zestawienie kosztów dla konkretnego projektu, wskaż te elementy, o których wiesz, że trzeba jes zainstalować na wczesnych etapach. Przykłady te zawierają wbudowane płyt, przewodów urządzeń w skrzynkach przelewowych lub murowanie ścian podziemnych kanałów, konkretnych elementów fundamentów dla urządzeń elektrycznych i lekkich baz biegunowych. Następnie, nieznacznie zwiększ koszty instalacji tych elementów. Odwrotnie, zmniejsz koszty instalacji tych elementów, które wiedzą, że musisz zainstalować pod koniec projektu. Są to oprawy oświetleniowe, lampy, urządzenia i systemy okablowania (czujnik dymu, itp.). Oczywiście, całkowity koszt instalacji wszystkich elementów nie może przekroczyć ceny umownej. W ten sposób, zaliczka nie wpłynie negatywnie na pracę. Musisz poprawić przepływ środków pieniężnych dla projektu.

Wsparcie merytoryczne:

Petros Przedsiębiorstwo Budowlano-Inwestycyjne

petros_czarne