Implanty zębowe – czy sprawdzą się u wszystkich? 

Dzięki rozwojowi implantologii stomatologicznej pacjenci mają coraz więcej możliwości wyboru w zakresie uzupełniania braków w uzębieniu. Jedną z nich jest wszczepienie implantów zębowych.

Czy każdy pacjent może skorzystać z tej metody? 

Na czym polegają implanty zębowe? 

Wszczepienie implantu zębowego to jedna z metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Zastosowanie metody implantoprotetycznej jest dwuetapowe. Pierwszy etap polega na wprowadzeniu elementu zastępującego korzeń w tkankę kostną w miejscu wcześniej usuniętego bądź utraconego zęba. Proteza korzenia zęba wprowadzana do kości zbudowana jest zazwyczaj z tytanu, który stanowi idealny materiał do wykonywania implantów, gdyż nie wywołuje reakcji alergicznych i stanów zapalnych. W drugim etapie zabiegu, po wygojeniu miejsca wszczepienia implantu i jego integracji z kością, następuje odbudowanie korony zęba. W tym celu wykorzystywana jest zazwyczaj korona cyrkonowa, doskonale imitująca wygląd naturalnego uzębienia.

Kiedy wykorzystywane są implanty zębowe?

Implanty zębowe stosowane są zazwyczaj w celu uzupełnienia braków pojedynczych zębów. Dzięki rozwojowi technik stomatologicznych oraz materiałów stosowanych do wytwarzania implantów obecnie możliwe jest jednak odtworzenie nie tylko jednego lub kilku zębów, ale także całej szczęki. Implanty zębowe stosowane są również jako punkty zaczepu dla koron i mostów, które stanowią odmienne sposoby na uzupełnianie braków w uzębieniu. 

implanty śląsk

Zalety implantów zębowych

Istotną zaletą implantów zębowych jest ich stabilizacja, która sprawia, że ten typ uzupełnienia braków w uzębieniu jest znacznie lepiej akceptowany od protez ruchomych. Implanty są ponadto łudząco podobne do zębów naturalnych, co sprawia, że są właściwie niewidoczne. U większości osób, które zdecydowały się na leczenie implantoprotetyczne, wystąpiła znacząca poprawa jakości życia zarówno w strefie fizycznej, jak i psychicznej oraz społecznej. Implanty służą nie tylko estetyce, mają również wpływ na poprawę artykulacji, która może być utrudniona przy braku zębów oraz w wypadku stosowania protez ruchomych. 

Czy każdy może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów?

Osoba poddająca się zabiegowi wszczepienia implantów musi być w wieku, w którym rozwój kostny organizmu uległ już zatrzymaniu i szczęki przybrały swój ostateczny kształt – dolna granica waha się między 20 a 25 rokiem życia. Problem związany z uzupełnianiem braków w uzębieniu przy użyciu implantów stomatologicznych polega na tym, że w wypadku niektórych pacjentów może wymagać dodatkowych zabiegów mających na celu odbudowę kości, które wiążą się z wydłużonym czasem leczenia. Choć leczenie implantoprotetyczne jest stosowane w sytuacji wystąpienia bezzębia, u osób z pozostającymi w złej kondycji kośćmi szczęki i żuchwy należy odstąpić od wszczepienia dużej ilości implantów. Brak możliwości wszczepienia implantów może także dotyczyć pacjentów o nietypowej budowie szczęki uniemożliwiającej właściwe przeprowadzenie zabiegu. 

Przeciwwskazania do wszczepienia implantów

Przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów są przede wszystkim choroby kości, na przykład osteoporoza, które osłabiają tkankę kostną wraz z jej zdolnościami do regeneracji. Także występowanie schorzeń jamy ustnej i przyzębia, jak chociażby paradontoza, może sprawić, że pacjent nie będzie kwalifikował się do zabiegu. Innymi przeciwwskazaniami do wszczepienia implantów stomatologicznych są:

  • cukrzyca
  • choroby psychiczne
  • nerwicowe zgrzytanie zębami
  • nowotwór
  • AIDS
  • alkoholizm
  • uzależnienie od narkotyków
  • ciąża

Uzupełnienie braków w uzębieniu przy zastosowaniu implantów stomatologicznych to metoda ciesząca się aprobatą wielu pacjentów. Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantów należy dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw, w czym z pewnością pomoże konsultacja ze specjalistą w postaci zaufanego lekarza stomatologa w Szczecinie.