Implant żelowy kręgosłupa, czyli innowacyjny sposób na dyskopatię

Problemy z kręgosłupem dotyczą coraz większej liczby osób w różnym wieku. Jednym z najczęściej występujących schorzeń obecnie jest przepuklina krążka międzykręgowego, czyli dyskopatia. Potocznie ten problem nazywany jest wypadaniem kręgu i sprawia osobom chorym ogromny ból i dyskomfort, który uniemożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności. W skrajnych przypadkach osoba chora nie jest w stanie nawet podnieść się z łóżka bez odczuwania ogromnego bólu.

Jak radzić sobie z dyskopatią?

Przepuklina kręgosłupa to poważne schorzenie, które powoduje naprawdę ogromny ból. Może pojawić się nagle, na przykład przez nadwyrężenie kręgosłupa podczas podnoszenia czegoś ciężkiego. Najczęściej jednak jest wynikiem przeciążenia kręgosłupa poprzez regularną pracę fizyczną lub długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.

Z tego względu ten problem dotyka bardzo dużo osób, które wykonują prace biurowe i całe dnie spędzają przy biurku. Aż 70% przypadków dyskopatii dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 20% to problemy w odcinku szyjnym, a pozostałe 10% to przepuklina na odcinku piersiowym.

Najważniejsza w walce z dyskopatią jest rehabilitacja oraz aktywność fizyczna dopasowana do tego schorzenia. Ćwiczenia muszą wzmacniać mięśnie pleców, ale jednocześnie nie mogą ich zanadto przeciążać. Dlatego osoby, które cierpią z powodu tego problemu, powinny udać się do specjalisty, który pomoże im znaleźć odpowiednie ćwiczenia.

Warto regularnie chodzić na specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne, dopasowane do stanu pacjenta oraz ćwiczyć samodzielnie, w domu lub na siłowni Systematyczne wykonywanie w sposób poprawny dobrze dobranych ćwiczeń sprawi, że plecy będą mocniejsze i mniej podatne na wypadanie dysku.

Niestety często ćwiczenia to za mało. Osoby mające problemy z przepukliną kręgosłupa najczęściej zaczynają reagować na swój problem stanowczo za późno lub nie mają możliwości wyeliminowania czynnika obciążającego kręgosłup, bo jest to na przykład pozycja siedząca przez osiem godzin dziennie w pracy. W takiej sytuacji stan osoby chorej się regularnie pogarsza, a ból stopniowo staje się silniejszy. Wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki oraz zadecyduje o tym, jak będzie wyglądał dalszy proces leczenia.

operacja kręgoslupa

Implanty żelowe – ostatnia deska ratunku przed operacją

Do niedawna osoby zmagające się z wypadającym dyskiem przy nasilających się objawach od razu były wysyłane na zabieg, który miał na celu usunąć kawałek dysku uciskającego na nerw i wywołującego ból. Przez wiele lat była to operacja ryzykowna i dość skomplikowana, jednak od kilku lat lekarze mogą wykonywać ten zabieg z wykorzystaniem endoskopu i mikronarzędzi.

Dzięki temu operacja dyskopatii jest małoinwazyjna, a ryzyko komplikacji w trakcie lub po jej wykonaniu jest naprawdę znikome. Ponadto osoba po takiej operacji bardzo szybko wraca do pełnej sprawności. Już po jednym dniu od zabiegu pacjent może samodzielnie chodzić, a po trzech dniach, jeśli nie występują żadne powody do niepokoju, może wrócić do domu.

Mimo iż operacja wypadającego dysku jest obecnie mało skomplikowana i w pełni bezpieczna, to jednak i tak uważana jest za ostateczność. Szczególnie od czasu, gdy wynalezione specjalistyczne implanty żelowe kręgosłupa. Są one doskonałym sposobem na powstrzymanie bólu bez konieczności usuwania fragmentu dysku. Jest to jeszcze mniej inwazyjny sposób leczenia dyskopatii niż operacja z mikronarzędziami. Ponadto podczas zakładania żelowego implantu struktura kręgosłupa nie zostaje w żaden sposób naruszona.

Implanty żelowe wstrzykuje się w jądro krążka międzykręgowego. Ta elastyczna proteza ma za zadanie stabilizować dysk w odpowiednim miejscu. Dzięki temu osoba cierpiąca na przepuklinę krążka międzykręgowego przestaje odczuwać ból wynikający z ucisku przesuwającego się dysku na nerwy. Ogromną zaletą tej metody leczenia jest fakt, że zabieg trwa mniej niż pół godziny, a po jego wykonaniu pacjent może samodzielnie chodzić po zaledwie 3 godzinach. Ponadto ulga od bólu następuje praktycznie od razu.

Leczenie przepukliny krążka międzykręgowego od niedawna jest o wiele łatwiejsze i mniej inwazyjne. Wszystko dzięki specjalnym implantom żelowym kręgosłupa, które mają za zadanie stabilizować wypadający krążek w odpowiednim miejscu. Zabieg nie jest jeszcze popularny i wykonywany jest tylko w dobrych i nowoczesnych klinikach, takich jak na przykład KCM Clinic.