Ile metrów kwadratowych powinna mieć sala weselna na 100 osób?

Ślub i wesele jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdej pary, dlatego warto zaprosić najbliższych, aby wspólnie celebrować te wyjątkowe chwile.

Opracowanie listy gości oprócz sporządzenia budżetu, wynajęcia sali jest jedną z najważniejszych czynności. Warto mieć wokół siebie w tym szczególnym dniu grono bliskim osób, które wspólnie z parą młodą będą się cieszyć ich szczęściem. Lista gości weselnych jest uzależniona nie tylko od wielkości budżetu, którą młoda para pragnie przeznaczyć na organizację ślubu i wesela, ale także od wielkości sali wynajętej na ten szczególny dzień

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sali weselnej?

Sala weselna jest miejscem szczególnie ważnym dla powodzenia wesela. To właśnie tam goście będą kosztowali serwowanych potraw, rozmawiali między sobą i tańczyli, dlatego powinna być wybrana ze szczególną starannością. Warto przy jej wyborze wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia w stosunku do zaproszonych gości, wystrój, lokalizację i menu.

Decyzję o miejscu organizacji wesela należy podjąć jak najwcześniej, bo od tego zależy podejmowanie wszystkich kolejnych czynności. Rozmiar sali weselnej należy dopasować do ilość zaproszonych osób, które będą bawiły się na weselu. Warto wobec tego wspólnie usiąść i na kartce sporządzić dokładną ich listę. Zastanowić się, kto z rodziny nie powinien zostać pominięty ze względu na bliskość relacji. Ważne, by były to osoby, bez których młoda para nie wyobraża sobie spędzenia tego wyjątkowego dnia. 

Ustalenie listy gości determinuje wybór miejsca wesela. Sale weselne mają bardzo różne powierzchnie. Rynek oferuje wynajęcie lokalu dla 100, 200 a nawet większej liczby gości. Są wśród nich również kameralne sale na 50 i mniej osób. 

W jakich sposób ocenić wielkość sali weselnej?

Po sporządzeniu listy gości para młoda może rozpocząć rozglądanie się za odpowiednią jeśli chodzi o wielkość salą weselną. Musi ona odpowiadać ilości zaproszonych gości. Nie ma nic gorszego na weselu niż goście stłoczeni w jednym miejscu i obijający się o siebie w trakcie hucznej zabawy.

Warto również poprosić osoby zaproszone o potwierdzenie przybycia na tę wyjątkową uroczystość, gdyż często zdarza się, że pomimo najszczerszych chęci niektóre z nich z przyczyn niezależnych od siebie mogą nie pojawić się na weselu. 

Trzeba także pamiętać, że na zdjęciach i filmie lepiej prezentuje się wypełniona gośćmi sala weselna. Ich właściciele podają przybliżoną liczbę osób na określonej przestrzeni, co ułatwia wybór odpowiedniego miejsca. Należy zwrócić uwagę na to, ile metrów kwadratowych można wydzielić na poszczególne strefy. Poza tym zdjęcia z innych imprez, które miały miejsce właśnie w tym miejscu, ułatwiają podjęcie decyzji, czy sala będzie odpowiednia dla zaproszonych przez młodą parę gości. 

Rozmieszczenie stref na sali weselnej dla 100 osób

Powierzchnie sal weselnych oferowane do wynajęcia dla młodych par przewidziane są dla konkretnej liczby gości weselnych. Każdą powierzchnię takiego wnętrza dzieli się na określone strefy. Wyróżnia się trzy z nich: parkiet, czyli strefę do zabawy, część przeznaczoną do spożywania posiłków ze stołami, a także miejsce dla DJ’a lub zespołu muzycznego. Na każdą z nich przypada ściśle określona powierzchnia, którą dostosowuje się do liczby gości. 

Przyjmuje się, że parkiet dla 100 osób powinien mieć wielkość 100 metrów kwadratowych, gdyż na każdego zaproszonego gościa powinien przypadać 1 metr kwadratowy. Umożliwi to gościom weselnym swobodną zabawę bez obijania się o siebie. 

Strefa przeznaczona do spożywania posiłków powinna być na tyle duża, aby goście nie musieli przeciskać się między stołami lecz bez problemu przemieszczać się między parkietem a częścią jadalną. Właściwa przestrzeń umożliwia również rozmowy między gośćmi siedzącymi obok siebie. Natomiast strefa przeznaczona dla zespołu muzycznego lub DJ–a umożliwi swobodne rozstawienie niezbędnego sprzętu i prowadzenie zabawy. 

sala weselna

Sala weselna – jak ustawić stoły dla gości?

Sposób ustawienia stołów na sali weselnej determinuje między innymi liczba gości. Zazwyczaj sposób ich rozmieszczenia jest uzależniony od wielkości pomieszczenia, w którym odbywają się tego rodzaju uroczystości. Właściciele sal weselnych w Widawie i innych częściach Polski biorą także pod uwagę w tym względzie sugestie młodej pary. 

Zwykle stoły ustawia się w literę U, L, lub T lub na wiele innych sposobów. Przy ustawieniu stołów profesjonaliści organizujący tego typu uroczystości pamiętają o tym, że goście powinni siedzieć tak, by widzieć parę młodą, swobodnie przemieszczać się na parkiet, czy do toalety. Warto wobec tego ustawienie stołów skonsultować z menedżerami lub właścicielami sali weselnej.