Drzwiczki kominkowe do nowoczesnego kominka

Kominki, które posiadają zamykane wkłady, stały się bardzo pożądane i popularne, a wszystko to z powodu tego, że w porównaniu z otwartymi kominkami są o wiele bezpieczniejsze. Ciepło z kominka jest aktywnie przekazywane do kolejnych pomieszczeń. Jednorazowy załadunek opału do nowoczesnego wkładu kominkowego może wystarczyć nawet od kilku do kilkunastu godzin palenia, co w kominku otwartym jest wręcz nie do pomyślenia. Decydując się na taki kominek, na pewno warto kierować się tym, aby nie był jedynie dekoracją, ale również efektywnym urządzeniem grzewczym w twoim domu. W wyniku procesu spalania drewna powstaje bardzo wiele ciepła i szkoda byłoby go następnie nie wykorzystywać.

Czym się kierować przy wyborze przeszklenia do kominka?

Szukając wkładu kominkowego, zazwyczaj na samym początku zwracamy uwagę na jego ogólny wygląd, a największy wpływ na to ma właśnie jego przeszklenie. Najwięcej jest więc dostępnych wkładów z jednymi drzwiczkami od frontu wyposażonymi jedynie w płaską szybę. Jeśli zależy nam na nieco lepszej widoczności płomienia i o wiele atrakcyjniejszym wyglądzie ogólnym kominka, możemy wybrać wkład ze specjalną szybą pryzmatyczną, która charakteryzuje się tym, że jest wygięta po bokach, z wyraźnymi krawędziami zgięcia. Natomiast w przypadku doboru szybki do kominka nowoczesnego, polecamy tą zaokrągloną, nazywaną potocznie panoramiczną, która jest łagodnie wygięta na całej szerokości.

Istnieją też wkłady do kominków tych bardziej tradycyjnych i rustykalnych, dostępne są na ogół z płaskimi szybami rozdzielonymi szprosami. Oprócz najpopularniejszych wkładów z przeszkleniem z jednej strony istnieją też wkłady przeszklone dwustronnie, czyli front i bok albo front i tył. Nie zapominajmy również o wkładach trzystronnych (front i boki albo front, tył i bok), a nawet tych czterostronnych, idealnych do ustawienia na samym środku pomieszczenia.

Idealne drzwi do kominka

W najprostszym wariancie są one zamocowane na zupełnie zwykłych zawiasach i otwierane w prawo lub też w lewo, w takiej sytuacji należy się zastanowić, która strona jest dla nas wygodniejsza. Istnieją też wkłady dwudrzwiowe, czyli otwierane na obie strony i wymagające do otwarcia nieco mniejszej przestrzeni przed kominkiem niż te jednoskrzydłowe. Jeśli jest to dla nas istotne, możemy jeszcze poszukać wkładu z drzwiami harmonijkowymi, czyli takimi, dzielonymi na cztery części.

Dostępne są również rozwiązania sprawiające, że owe drzwiczki kominkowe po otwarciu stają się wręcz niewidoczne, ponieważ chowają się pod palenisko, unoszą pionowo, lub też przesuwają za palenisko. Stosowane do tego mechanizmy są bardzo skomplikowane, tak więc wkłady otwierane w ten sposób bardzo dużo kosztują.