Domy – alternatywne podejście do ich budowy

Każdy chce mieszkać w wyjątkowym miejscu. W takim, w którym będzie czuł się najlepiej. Wielu Polaków podejmując decyzję o budowie domu pragnie, by było to miejsce niepowtarzalne. Taka decyzja jest oczywiście jedną z najważniejszych  w życiu. W końcu nie budujemy domu na kilka lat. Zależy nam, aby mieszkać w nim najprawdopodobniej już do końca życia.

Jaki dom wybudować?

Dom musi być trwały, przestronny, atrakcyjny pod względem wizualnym na zewnątrz oraz wewnątrz, często energooszczędny i położony w dobrej lokalizacji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wśród Polaków domy drewniane, a także tzw. domy na zgłoszenie czy domy bez pozwolenia, z uwagi na fakt iż, by je wybudować nie potrzeba zezwolenia na budowę.

Dom drewniany

Dom z drewna to dom wyjątkowy. Posiada niezwykły mikroklimat wewnątrz, jest bardzo trwały i można go wybudować tak naprawdę w kilka miesięcy. Drewniany dom to budynek, w których stosowana jest modułowa technologia. Dom powstaje zatem ze specjalnych modułów, które przygotowuje się wcześniej w fabryce. Dopiero potem przywozi się je na plac budowy. Tutaj są montowane i trwa to zazwyczaj kilka miesięcy. I od razu można się wprowadzać. Dom drewniany może być budowany nawet w zimie. Cena domu prefabrykowanego z bali nie zaskakuje jednak pozytywnie. Tak naprawdę tego rodzaju domy kosztują tyle samo, co domy tradycyjne.

Budynki z bali często są przedmiotem projektów. Niejeden gotowy projekt domu dotyczy właśnie budynków szkieletowych (modułowych). Zresztą tematyka tego rodzaju staje się coraz bardziej powszechna. Budynki keramzytowe, technologia energooszczędna i wiele, wiele innych – także Polacy są tym coraz bardziej zainteresowani. Bardzo często najważniejsze jest jedno – budowa domu powinna trwać krótko. Wielu osobom zależy na tym, aby po kilku miesiącach wprowadzić się do swoich czterech kątów, które przygotowywane są „pod klucz”.

budowa domu

Dom na zgłoszenie

Alternatywą dla kosztownych inwestycji w wielkopowierzchniowe budynki mieszkalne są tzw. domy na zgłoszenie, których powierzchnia wynosi do 35m2 i są zdecydowanie tańsze w wykonaniu niżeli standardowe domy, bowiem przeciętny koszt to około 60 000 tysięcy złotych bez kosztów przeznaczonych na poczet ekipy budowlanej. Wspomniane domy bez pozwolenia w związku z mniejszą zajmowaną powierzchnią, wymagają również mniejszej działki, która jest niezbędna do wybudowania budynku, co zdecydowanie obniża koszt całego przedsięwzięcia. Proces postawienia takiego domu jest zdecydowanie prostszy w kwestii formalności i zdecydowanie mniej czasochłonny niż w standardowym przypadku, natomiast wciąż pomysł ten nie jest powszechnie znany.

Mniejsza niż zazwyczaj powierzchnia domu nie musi być przeszkodą, jeśli układ budynku zostanie odpowiednio zaprojektowany, aby każde pomieszczenie spełniało swe funkcje, a jednocześnie było komfortowe do codziennego użytkowania przez domowników. Warto zwrócić uwagę również na wystrój wnętrz, ponieważ jasne barwy na ścianach i duże okna będą optycznie powiększać lokum, a jednocześnie wyda się ono bardziej przestronne.

Na rynku pojawia się coraz więcej konkurencyjnych ofert projektów domu bez pozwolenia z poddaszem, które mogą być rozwiązaniem dla osób, które pragną własnego domu, natomiast nie zamierzają inwestować w niego znacznych funduszy, które w większości zostałyby przeznaczone na zakup działki. Decydując się na dany projekt, warto przejrzeć wszystkie możliwości, aby stworzony budynek mieszkalny spełniał oczekiwania domowników, był w pełni funkcjonalny, a także satysfakcjonujący.