Domy – alternatywne podejście do ich budowy

Każdy chce mieszkać w wyjątkowym miejscu. W takim, w którym będzie czuł się najlepiej. Wielu Polaków podejmując decyzję o budowie domu pragnie, by było to miejsce niepowtarzalne. Taka decyzja jest oczywiście jedną z najważniejszych  w życiu. W końcu nie budujemy domu na kilka lat. Zależy nam, aby mieszkać w nim najprawdopodobniej już do końca życia. Dom musi być trwały, przestronny, atrakcyjny pod względem wizualnym na zewnątrz oraz wewnątrz, często energooszczędny i położony w dobrej lokalizacji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wśród Polaków tzw. „kanadyjki” – domy kanadyjskie, czyli domy budowane z drewna. Nazwę zawdzięczają miejscu swojego pochodzenia. Pochodzą z Kanady i ze Stanów Zjednoczonych. Tam od lat są najczęściej budowanymi domami. Czy w Polsce będą równie popularne? Wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie.

Czy warto postawić na dom z drewna?

Dom z drewna to dom wyjątkowy. Posiada niezwykły mikroklimat wewnątrz, jest bardzo trwały i można go wybudować tak naprawdę w kilka miesięcy. Drewniany dom to budynek, w których stosowana jest modułowa technologia. Dom powstaje zatem ze specjalnych modułów, które przygotowuje się wcześniej w fabryce. Dopiero potem przywozi się je na plac budowy. Tutaj są montowane i trwa to zazwyczaj kilka miesięcy. I od razu można się wprowadzać. Dom drewniany może być budowany nawet w zimie. Cena domu prefabrykowanego z bali nie zaskakuje jednak pozytywnie. Tak naprawdę tego rodzaju domy kosztują tyle samo, co domy tradycyjne.

Budynki z bali często są przedmiotem projektów. Niejeden gotowy projekt domu dotyczy właśnie budynków szkieletowych (modułowych). Zresztą tematyka tego rodzaju staje się coraz bardziej powszechna. Budynki keramzytowe, technologia energooszczędna i wiele, wiele innych – także Polacy są tym coraz bardziej zainteresowani. Bardzo często najważniejsze jest jedno – budowa domu powinna trwać krótko. Wielu osobom zależy na tym, aby po kilku miesiącach wprowadzić się do swoich czterech kątów, które przygotowywane są „pod klucz”.

Domy kanadyjskie

Domy drewniane to coraz częstszy w Polsce widok. Niemniej jednak domy z drewna wielu osobom nadal kojarzą się z wsią i małymi, prostymi chatkami. A przecież rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Domy kanadyjskie, których w Polsce, w Europie i na całym świecie jest coraz więcej budowane są w technologii szkieletu drewnianego. Budowa takiego domu to mnóstwo plusów, które są dowodem na to, że lepiej stawiać domu z drewna, aniżeli najbardziej znane do tej pory murowane budynki. Budynek kanadyjski powstaje z prefabrykantów od razu na placu budowy. Na początek ekipa budowlana wylewa fundamenty. Następne etapy pracy to już nic innego jak składanie domu z elementów drewnianych. Dzięki temu dom kanadyjski powstaje w zastraszająco szybkim tempie. Standardowy budynek, o powierzchni stu metrów kwadratowych, powstaje w mniej niż pół roku.

Dom

Dlaczego jeszcze stawianie domu akurat z drewna jest opłacalne? Na pewno warto powiedzieć o tym, że podczas budowy domu kanadyjskiego nie są konieczne przestoje, które mają często miejsce podczas budowania tradycyjnego budynku. Wszystko dlatego, że stawianie domu drewnianego nie wymaga dodatniej temperatury. Tylko wylewanie fundamentów może mieć miejsce wtedy, gdy temperatura przekracza zero stopni w górę.

Fundamenty domu drewnianego nie muszą być masywne – stąd ich wylewanie trwa znacznie krócej niż w standardowej sytuacji. Energooszczędny dom z drewna charakteryzuje lekkość konstrukcji. A to wiąże się z dobrym współczynnikiem przenikalności cieplnej. Domy kanadyjskie są znacznie prostsze w ogrzaniu, ale z drugiej strony mogą się również w prosty sposób wyziębić. Cieńsze ściany domku kanadyjskiego to również większa powierzchnia użytkowa. To nie tylko więcej komfortu, ale także łatwa możliwość przebudowy – nie ma potrzeby trudnego i wymagającego zaangażowania przekuwania ścian, np. po to, aby wymienić izolację.

Drewniane domy

Popularność domów z drewna sprawia, że wiele osób przed budową swoich ukochanych czterech kątów zastanawia się, czy lepszy będzie dom z drewna czy może dom murowany. Rzeczywiście, decyzja nie jest łatwa. Wymaga sporo przemyślenia, przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków jest to przecież decyzja na całe życie. Stąd nie ma tutaj miejsca na kierowanie się pośpiechem. Zarówno domy drewniane, jak i domy murowane mają bardzo wiele zalet, ale także i wad. Trzeba je wszystkie bardzo dobrze przeanalizować, aby podjąć w stu procentach dobrą decyzję, której nigdy nie będziemy żałować. Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na pewno w podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże porównanie zalet oraz wad domów murowanych oraz domów budowanych w technologii szkieletowej. Ze znalezieniem informacji na ten temat nie powinno być żadnego problemu. Budowa pod klucz jest coraz popularniejsza dlatego warto zastanowić się czy właśnie nie chcemy zdecydować się na tego rodzaju eko technologię.

Kanadyjskie domki są to drewniane domy bardzo często spotykane w Kanadzie (stąd ich nazwa) oraz w Stanach Zjednoczonych. Tam technologia lekkiego szkieletu drewnianego nazywana jest „wood frame”. W Polsce oczywiście nadal najczęściej spotykane domy to budynki murowane z cegły, bloczków albo pustaków. Na wsiach niegdyś bardzo często stawiane domy z drewna. Szybko jednak zastępowano jest domami murowanymi. Dzisiaj jednak znowu pojawił się trend stawiania domów z drewna. Drewniane domy są dla Amerykanów i Kanadyjczyków świetnym rozwiązaniem. W oczach wielu Polaków domek kanadyjski jest niczym innym jak budynkiem mało solidnym.

Dom z drewna to rozwiązanie posiadające wiele plusów i minusów. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że czym innym jest dom tego typu w Polsce, a czym innym w samej Kanadzie. W końcu kupując czy budując dom w Polsce, mieszkamy w nim często całe życie, dlatego nierzadko wolimy coś, co wydaje nam się bardziej solidne i trwałe. Za oceanem wygląda to często inaczej – społeczeństwo jest bardzo mobilne i często zmienia miejsce zamieszkania, np. w związku z pracą. Z pewnością jeszcze długo technologia szkieletu drewnianego nie będzie w Polsce tak dominująca jak w Stanach czy Kanadzie. Niemniej jednak na pewno domu drewniane będą (i już są!) coraz częstszym widokiem w Polsce.