Do czego służą okłady żelowe?

Niektóre dolegliwości bólowe można zneutralizować poprzez przyjęcie odpowiednich środków przeciwbólowych. Niestety, w przypadku stanu zapalnego bądź silnego stłuczenia leki przeciwbólowe nie pomogą.

Świetnie natomiast sprawdzą się okłady żelowe, które można stosować zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Jak się okazuje rozgrzanie bądź schłodzenie miejsca bólu czy urazu, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie obrzęku oraz dolegliwości bólowych, które zazwyczaj utrudniają poruszanie się. Odpowiednie zastosowanie krio oraz termoterapii za pomocą kompresu żelowego znacznie zmniejszy skutki wypadku.

Czym dokładnie są okłady żelowe i w jaki sposób powstają? Przy jakich schorzeniach najlepiej wykorzystać kompresy żelowe?

Okłady żelowe w leczeniu bólu

Zabiegi krioterapii i termoterapii są znane od wielu lat jako sposób na domowe leczenie bólu. Jeszcze do niedawana były one uważne za jedna z lepszych metod przynoszenia ulgi podczas urazu, co skutecznie zastępowało środki farmakologiczne bądź konieczność skorzystania z usług medycznych. Wbrew pozorom w dalszym ciągu w wielu przypadkach warto korzystać z tej formy pomocy, aby w tej sposób uśmierzyć wiele dolegliwości zdrowotnych.

Okład żelowy to nic innego jak rodzaj bardziej profesjonalnego opatrunku, który można wykorzystać w formie kompresów ciepło/zimno. Opakowanie z kompresem jest lepszą alternatywą dla tradycyjnych okładów domowych na ból i opuchliznę. Gotowe do użytku kompresy dostępne w sklepach z wyposażeniem medycznym, wystarczy odpowiednio schłodzić lub podgrzać, a następnie bezpośrednio umieścić w miejscu bólu. Okłady żelowe tego typu są wielorazowe, a także o wiele skuteczniej pomagają uśmierzyć wiele dolegliwości.

Co zawierają okłady żelowe?

Decydując się na stosowanie okładów żelowych, warto wiedzieć, co znajduje się w środku. Woreczek wielorazowych kompresów składa się zazwyczaj z nietoksycznego żelu. Głównych składnikiem żelu w kompresie jest woda destylowana, a także glikol propylenowy. Tylko kompresy zawierające te dwa składniki są bezpieczne zarówno przy podgrzewaniu ich, jak i schładzaniu. W innym przypadku woreczek okładu żelowego może zniekształcić się pod wpływem zmiennej temperatury, a sam płyn wydostać się na zewnątrz.

Kiedy stosować zimne kompresy żelowe?

Okłady żelowe z racji swojego przeznaczenia, świetnie sprawdzają się w każdej sytuacji, kiedy pojawia się ból oraz obrzęk. W zależności od tego z jakim problemem się zmagamy, okłady żelowe powinny być stosowane na zimno bądź na ciepło. 

Kompres żelowy jako zimy opatrunek sprawdzi się przy stłuczeniach oraz zwichnięciach. Szybko schłodzone miejsce urazu zmniejsza ryzyko pojawienia się obrzęku i podskórnego krwiaka, który może prowadzić do powstania skrzepów. Zimne okłady żelowe zmniejszają także stany zapalne. Kiedy stosować zimne kompresy żelowe? Opatrunki tego typu przydadzą się w przypadku stłuczenia lub kontuzji, ale także przy silnym bólu głowy i zęba, a także do obniżenia gorączki. Wiele osób stosuje z powodzeniem okłady żelowe w przypadku zapalenia stawów, w celu zmniejszenia napięcia.

żelowe okłady

W jaki sposób używać ciepłych okładów żelowych?

Kompresy rozgrzewające wyróżniają się tym, że po pogrzaniu ich minimalna temperatura wynosi 37 stopni. Z tego też powodu najczęściej wykorzystuje się je do łagodzeniu bólu, który utrzymuje ponad tydzień. W stanach zapalnych, które nie ustępują, istotne jest rozgrzanie tkanki skórnej, aby zwiększyć przepływ krwi, która zmniejszy ból i sprawi, że mięśnie zregenerują się znacznie szybciej. Ciepłe okłady żelowe stosuje się również przy problemach z krążeniem w celu rozgrzania chłodnych i niedokrwionych miejsc. Ciepło łagodzi także ból spowodowany brakiem krążenia we wrażliwych partiach ciała.

Ciepłe kompresy dobrze sprawdzają się podczas przewlekłych kontuzji oraz tych, które rozwijają się bardzo powoli. Z takiego sposobu łagodzenia bólu korzystają bardzo często sportowcy po zbyt mocno naciągniętych mięśniach i przeciążonych stawach.

Warto jednak pamiętać, aby zarówno zimnych, jak i ciepłych okładów żelowych, nie stosować bezpośrednio po schodzeniu lub nagrzaniu woreczka z kompresem. Standardowo kompres zachowuje temperaturę przez około 30 minut. Producenci okładów żelowych zazwyczaj zaznaczają na opakowaniu bezpieczny sposób użytkowania kompresu, a także uwzględniają jego dokładne przeznaczenie.