Dlaczego warto wykorzystać rebranding marki?

Czym jest rebranding?

Na początku wyjaśnimy czym właściwie jest rebranding. Jak podają eksperci, w najogólniejszym zarysie rebranding to proces, który ma celu stworzenie nowego wizerunku brandu, czyli marki. Wizerunek jest dla wielu marek kluczowym pojęciem, gdyż jako taki stanowi o tym, jak marka jest postrzegana i czy jej działania przynoszą zamierzony efekt. Zły wizerunek lub wizerunek niespójny z naszą tożsamością lub pragnieniami może być naturalnym powodem do chęci wprowadzenia działań rebrandingowych.

Kiedy wykonać rebranding?

Przed chwilą wspomnieliśmy, że podstawą wykonania rebrandingu jest potrzeba odświeżenia wizerunku marki. Jest to pierwszy i najważniejszy powodów do tego, aby rebranding rzeczywiście wykonać. Poniżej prezentujemy krótką listę najważniejszych momentów, w których rebranding powinien zostać wprowadzony w życie.

Wejście marki na nowy rynek – twoja firma chce zająć się czymś nowym, współpracować z innymi (innego profilu) partnerami, chcesz pokazać się jako ekspert w innej kategorii produktowej lub usługach? Rebranding w tym wypadku może być po prostu konieczny.

Porażka lub kompromitacja – jeśli firma wprowadzana na rynek swoją markę, ale ty nie przynosi firmie sukcesu, a nawet wręcz przeciwnie – przynosi straty, wtedy być może trzeba zastanowić się nad rebrandingiem. Często powodem jest produkt, który jest zbyt bliski w stosunku do innego, jest źle zaprojektowany, przywodzi na myśl jakiś negatywne skojarzenia, źle funkcjonuje, niesie za sobą szkody czy jest zwyczajnie nieużyteczny. Jeśli mowa o kompromitacji, może to być szereg takich sytuacji, które obniżają reputacją marki i psują jej wizerunek, mogą to być nawet złe wypowiedzi przedstawicieli marki w mediach.

Chęć odświeżenia swojego wizerunku, potrzeba bycia w gronie nowoczesnych – w takich przypadku rebranding marki prawdopodobnie nie podniesie znacząco zysków ani rozpoznawalności czy szumu w mediach, ale może być sygnałem dla dotychczasowych klientów, że oto marka zmienia się dla nich. Oznacza to, że lojalni klienci pozostaną z marką na dłużej, zaś nowi mogą zainteresować się czymś, co do tej pory omijali bądź zwyczajnie nie dostrzegali.

Odcięci się od nieprawdziwych osądów – niektóre marki z jakiegoś powodu posiadają łatkę tych, które wyróżniają się konkretnymi cechami, przymiotami lub z czymś są powiązane. Może to wynikać z prawdziwej, ale dawnej historii firmy, ale może to też być tylko pomówieniem. Marka, która nie chce stracić na znaczeniu, nie być przedmiotem pośmiewiska lub nie móc przebić się od kolejnego stopnia wyższej reputacji powinna zastanowić się nad rebrandingiem, który może na nowo określić jej tożsamość i pozwolić zbudować właściwy wizerunek.

Pomysł na rebranding marki

Kto zajmuje się wykonywaniem rebrandingu?

Rebranding jest szerokim pojęciem w praktycznym ujęciu. Dla niektórych firm rebranding może być związany tylko z tym, co firma będzie głosić, jakie wartości przedstawić, jak zmieni się jej sposób komunikacji z otoczeniem – np. z klientami, z potencjalnymi partnerami, z mediami, czy w świecie social mediów. Dla innych marek rebranding jest wykonywany szerzej – zmienia się to czym przedstawia się firma – kolory, logotypy, „sposób podania” produktu lub towaru, zmienia się perspektywa spoglądania na biznes. Takiego rodzaju działania wymagają sporego przygotowania oraz przede wszystkim specjalistów, którzy będą potrafili pokierować procesem wdrażania zmian. Jak możemy przeczytać tutaj: http://auchstudio.pl/blog/rebranding-marki, proces rebrandingu jest czasochłonny i wymaga współpracy firmy z agencją, która zajmuje się rebrandingiem. Istotne jest ustalenie celów, do których będzie dążyć „nowe oblicze” brandu. Agencje interaktywne specjalizuj się w doradzaniu klientom nowoczesnych rozwiązań wpływających na ich lepszą reputację i kształtowanie się nowego wizerunku, dlatego warto im zaufać. Od firmy wymaga się jednak przygotowania zarysu planu oraz celów